Bakterie na klamkach i nie tylko. Kilka słów o myciu rąk

Nasze zdrowie, niezależnie od tego, czy jesteśmy młodzi, czy w sile wieku, powinno zawsze stać na pierwszym miejscu. Dbałość o higienę osobistą jest podstawową walką z wszelkimi bakteriami czy wirusami. Jak się ich wystrzegać? Gdzie możemy natknąć się na różnego typu zarazki? Jak z nimi walczyć?

Bakterie i wirusy na rzeczach codziennego użytku

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z ilości zanieczyszczeń, jakie mogą pojawiać się na rzeczach codziennego użytku. Drobnoustroje chorobotwórcze mają skłonność do szybkiego rozprzestrzeniania się przez nieprzestrzeganie przez ludzi podstawowych zasad higieny osobistej. Naszymi rękoma wykonujemy codziennie wiele prac, zaczynając od porannej toalety, poprzez wykonywany zawód, opiekę nad dziećmi czy seniorami, do zwykłego drapania się po twarzy lub łapaniu się za poręcze przy schodach.

Dotykając rękoma wielu rzeczy, przenosimy z nich na siebie różne bakterie i wirusy. Często nie uświadamiamy sobie, jak wiele zarazków znajduje się np. na banknotach. Przeliczamy gotówkę, płacimy nią w sklepie, wyjmujemy z bankomatu, a potem dotykamy twarzy czy pocieramy oczy, zapominając o umyciu rąk. Trzeba sobie uświadomić, że nie są to przedmioty sterylne i wciąż znajdują się w obiegu, więc nie wiemy na pewno, czy ktoś dotykający je przed nami był zdrowy, czy może jednak zostawił na nim jakieś zarazki.

Sprzątając dom odkażamy toaletę, wannę, zlew, ale mało kiedy pamiętamy o umyciu klamek w drzwiach lub w meblach (szczególnie łazienkowych i kuchennych). Podstawowym nawykiem każdego z nas powinno być dokładne mycie rąk zaraz po wejściu do domu, a dopiero później przejście do codziennych obowiązków. Bakterie czy wirusy, które mogły się znaleźć na naszych dłoniach poprzez dotykanie klamek, poręczy lub guzików w windzie roznosimy po mieszkaniu, zagrażając nie tylko sobie, ale też innym domownikom, dlatego tak ważny jest ten nawyk.

Drobnoustroje chorobotwórcze mogą się znaleźć na naszych dłoniach także przez korzystanie z publicznej toalety, komunikacji miejskiej, a nawet poprzez powitalne podanie jej drugiej osobie. Nie myjąc lub nie dezynfekując rąk przenosimy je na kolejne przedmioty – wózki sklepowe, telefony, a nawet klawiatury komputerów.

Kilka słów o myciu rąk

Prawidłowe i w odpowiednim czasie mycie rąk pozwoli nam uchronić się przed wieloma chorobami. Należy pamiętać, by zawsze myć dłonie po przyjściu do mieszkania, po skorzystaniu z toalety, przed posiłkiem i wtedy, gdy są wyraźnie zabrudzone.

Całkowity czas mycia rąk nie powinien by krótszy niż 30 sekund. Aby skutecznie pozbyć się zanieczyszczeń wystarczy ciepła woda i mydło. Staranne mycie każdej strony, zagłębienia oraz palców dłoni pozwoli na pozbycie się drobnoustrojów.