prestige 24h

Co jest brane pod uwagę podczas rekrutacji do pracy na opiekuna seniora?

Praca w charakterze opiekuna osoby starszej nie jest lekka – szczególnie jeśli podopieczny mieszka za granicą. Dlatego osoby, które myślą o takim zawodzie muszą przed uzyskaniem zlecenia pozytywnie przejść proces rekrutacji. Kwestii, które bierzemy pod uwagę przy selekcji kandydatów jest kilka – niektóre z nich mają znaczenie kluczowe, inne traktowane są jako dodatkowe atuty, nie niezbędne, lecz pomocne w uzyskaniu lepszej pracy.

Znajomość języka niemieckiego

Jako agencja specjalizujemy się w oferowaniu opiekunom pracy na terenie Niemiec. W związku z tym w procesie rekrutacji dużą uwagę zwracamy na znajomość języka niemieckiego. Pod tym względem zlecenia również są bardzo zróżnicowane – jesteśmy w stanie zaoferować zatrudnienie nawet tym kandydatom, którzy opanowali język w stopniu zaledwie komunikatywnym. Podobnie jak w przypadku kwalifikacji i doświadczenia – im lepiej opiekun mówi po niemiecku, tym więcej ofert jest dla niego dostępnych.

Doświadczenie zawodowe

W niewielu zawodach doświadczenie kandydata odgrywa tak dużą rolę, jak to jest w przypadku opiekunów seniorów. W końcu – praca ta polega na zapewnieniu bezpieczeństwa osobom, które bardzo często nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z wykonywaniem nawet podstawowych czynności, takich jak spożywanie posiłków czy dbanie o higienę osobistą. Zlecenia w naszej ofercie kierowane są zatem przede wszystkim do osób, które posiadają już pewną praktykę w opiece. Im większe doświadczenie opiekuna, tym więcej ofert zatrudnienia jesteśmy w stanie mu zaoferować. Najbardziej doświadczeni opiekunowie mogą również liczyć na najkorzystniejsze warunki wynagrodzenia.

Kwalifikacje zawodowe

Poza doświadczeniem dużą uwagę zwracamy również na kwalifikacje, które opiekun jest w stanie udokumentować. Do tej kategorii zaliczamy formalne wykształcenie oraz odbyte kursy, przygotowujące do pracy opiekuna. Jesteśmy otwarci na współpracę z osobami posiadającymi różne wykształcenie – na zlecenia u nas mogą liczyć nie tylko absolwenci i absolwentki studiów pielęgniarskich czy fizjoterapii, ale również osoby z wykształceniem psychologicznym czy pedagogicznym. Zaznaczamy, że brak dyplomu nie skreśla kandydata, pracę w opiece mogą znaleźć również osoby mające doświadczenie nad osobami bliskimi i po odpowiednich kursach przygotowawczych.

Inne kwalifikacje

Każda oferta pracy zawiera nieco inną listę wymogów, które kandydat powinien spełnić. W opiece nad seniorami np. dość często spotykamy się z wymogiem posiadania prawa jazdy kat. B, zleceniodawcy mogą bowiem wymagać od pracowników, by ci byli w stanie np. zawieźć swojego podopiecznego na badania lub rehabilitację.

Wymogi kandydata

W naszej pracy dbamy nie tylko o to, by zapewnić zleceniodawcom doświadczonych wykwalifikowanych kandydatów do pracy – ważne jest dla nas również zadowolenie zgłaszających się do nas opiekunów. Dlatego podczas rozmowy kwalifikacyjnej sprawdzamy, jakie są ich wymogi dotyczące m.in. wynagrodzenia za pracę czy czasu trwania zlecenia.

Call Now Button