Co należy spakować na zagraniczny wyjazd do pracy organizowaną przez agencję opiekunek?

Choć w dzisiejszych czasach podróżujemy całkiem sporo, spakowanie się przed wyjazdem może dla wielu osób okazać się sporym problemem – szczególnie w sytuacji, kiedy wyjazdem jest delegacja, która trwa co najmniej kilka tygodni. W takim przypadku warto wcześniej wiedzieć, co należy ze sobą zabrać i bez czego można się spokojnie obyć przez długi czas. Oto rzeczy, które powinny znaleźć miejsce w walizce opiekuna.

Przede wszystkim dokumenty

Opiekun seniora wybierający się do pracy za granicę powinien w pierwszej kolejności zadbać o skompletowanie niezbędnych dokumentów. Poza dowodem osobistym czy paszportem zabierz ze sobą również:

Przed wyjazdem zadbaj o przygotowanie kopii tych dokumentów – zabezpieczysz się w ten sposób przed konsekwencjami przypadkowego zniszczenia lub zaginięcia oryginałów. Ponadto zapisz na kartce lub wydrukuj ważne adresy oraz numery telefonu, np. osoby, którą będziesz się opiekować, najbliższej ambasady polskiej, czy kontakt do Twojego koordynatora zlecenia. Nie przechowuj tych danych wyłącznie w pamięci telefonu, gdyż w nieprzewidzianych sytuacjach (np. awarii urządzenia lub jego kradzieży) po prostu nie będziesz mógł z nich skorzystać.

Jak przechowywać dokumenty?

Dowód osobisty czy paszport są niezbędne do codziennego funkcjonowania, a ich utrata może wiązać się z licznymi nieprzyjemnymi konsekwencjami. Dlatego zawsze należy je nosić przy sobie, nigdy nie chować do bagażu, czy to głównego, czy podręcznego. Powód jest prosty – bagaż możemy dość łatwo zgubić, może on nam zostać również skradziony. Pozostawione bez opieki dokumenty mogą stać się bardzo cennym łupem dla złodzieja.

Leki i niezbędne kosmetyki

Oczywiście, nie ma potrzeby zabierania ze sobą całej domowej apteczki i kosmetyków na każdą okazję, ale skupić się na niezbędnych produktach, bez których nie możesz się obyć na co dzień. Jeśli musisz regularnie zażywać określone leki, pamiętaj aby przed wyjazdem konieczne zaopatrzyć się w ich odpowiednio duży zapas – policz, jak wiele dawek potrzebujesz, by po przybyciu na miejsce nie musieć odwiedzać apteki. To samo dotyczy produktów, których potrzebujesz do codziennej higieny – miej na uwadze, że zagranicą wiele z artykułów, których używasz w domu może być niedostępnych w lokalnych sklepach lub po prostu droższych. Poza lekami i kosmetykami, których potrzebujesz każdego dnia, zabierz ze sobą artykuły, które mogą się przydać okazjonalnie, np. środki na ból głowy czy plastry na odciski. Co prawda bez problemu dostaniesz je na miejscu, lecz zabierając ze sobą po prostu oszczędzisz sobie problemu. W pracy opiekuna czeka na Ciebie sporo obowiązków, nie ma sensu dokładać sobie kolejnych.

Niezbędne ubrania i buty

Dobór garderoby ma bardzo duży wpływ na komfort pracy – pamiętaj, że opiekując się starszą osobą trzeba niekiedy nieco się nagimnastykować, np. podczas pomagania w zmianie pozycji, czy przy przenoszeniu z łóżka na wózek i z powrotem. Twoje codzienne ubrania nie powinny w żadnym stopniu utrudniać Ci wykonywania tych zadań, dlatego wybierając odzież na wyjazd kieruj się przede wszystkim własną wygodą. Warto również wziąć pod uwagę estetyką ubrań – jeśli czujesz, że niektóre z nich są zbyt krzykliwe lub kontrowersyjne, lepiej zostaw je w domu, gdyż nigdy nie jesteś w stanie przewidzieć, jak na twoje stylizacje zareaguje podopieczny czy osoby z jego otoczenia (np. rodzina czy znajomi). Do kompletu ubrań na wyjazd warto wliczyć co najmniej jeden zestaw odzieży na bardziej formalne okazje – przyda się na przykład w czasie uroczystości, np. urodzin podopiecznego. Przy wybieraniu garderoby zwróć uwagę na to, w jakim czasie wyjeżdżasz i jak długo będzie trwało Twoje zlecenie. Dlaczego? Ponieważ musisz mieć przy sobie ubrania odpowiednie do warunków, a te będą się zmieniać w czasie pobytu za granicą. Przykładowo: choć sierpień jest dość ciepłym miesiącem, pakowanie wyłącznie letnich ubrań na dwumiesięczny pobyt to zły pomysł – pod koniec września pogoda się psuje, coraz więcej dni jest chłodnych i deszczowych.

Pomoce językowe

Pobyt za granicą jest świetną okazją do tego, by popracować nad swoją znajomością obcego języka. Dlatego warto zabrać sobą wszelkiego rodzaju pomoce naukowe. W przerwach między wykonywaniem codziennych obowiązków z harmonogramu opiekuna warto korzystać z fiszek ze słówkami, zaś w codziennej komunikacji z seniorem i innymi osobami można podpierać się kieszonkowym słownikiem.

Sprzęt elektroniczny

W dzisiejszych czasach wiele osób praktycznie nie rozstaje się z telefonem, który poza tym, że ułatwia komunikację, to jest również przenośnym centrum rozrywki. Jeśli jednak smartfon w kieszeni nie jest dla Ciebie wystarczającym rozwiązaniem, zabierz ze sobą również inne urządzenia mobilne, na przykład laptopa czy tablet. Nie zapomnij o niezbędnych akcesoriach, przede wszystkim ładowarkach. Przed wyjazdem upewnij się dodatkowo, jak wygląda kwestia dostępu do Internetu na kwaterze – jeśli jest taka potrzeba, zadbaj o własny transfer.

Inne rzeczy

Wymienione wyżej rzeczy – dokumenty, ubrania, leki etc. – są absolutnie niezbędne podczas zagranicznego wyjazdu. Poza nimi warto również zastanowić się na innymi produktami, których możemy potrzebować na co dzień lub które po prostu chcemy ze sobą mieć, by poczuć się lepiej w obcym miejscu lub mieć czym wypełnić czas wolny. Przykładem może tu być ulubiony kubek, kilka książek, notes, czy aparat fotograficzny. Zanim je spakujemy należy oczywiście zastanowić się, czy nie będą one zajmować zbyt dużo miejsca w walizce i czy na pewno musimy je ze sobą mieć.