Co powinna zawierać dieta dla osób z chorobą Alzheimera?

Choroba Alzheimera to najczęściej występująca z chorób otępiennych – szacuje się, że odpowiada  za nawet 70% przypadków demencji starczej. Przy obecnym stanie wiedzy medycznej nie ma możliwości jej skutecznego leczenia, a przyczyny powstawania oraz metody wczesnej diagnozy również pozostają tajemnicą. Wiadomo jednak, że styl życia ma duży wpływ na tempo rozwoju tej podstępnej choroby. Dotyczy to między innymi stosowanej diety.

Czym karmić seniora cierpiącego na chorobę Alzheimera?

Zdrowie organizmu w ogromnym stopniu zależy od praktyk żywieniowych – w końcu to właśnie z pożywieniem dostarczane są składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Mózg również potrzebuje określonych witamin, pierwiastków i związków chemicznych, by zachować swoją sprawność. Są to przede wszystkim witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe omega-3 oraz cynk.

Witaminy z grupy B

Wpływają na pamięć i koncentrację, a także pomagają regulować nastrój. Większość z tych witamin nie jest produkowana przez ludzkich organizm – wyjątkiem jest jedynie B12, która powstaje w jelicie grubym. Ponadto witaminy grupy B nie są w organizmie magazynowe, dlatego należy stale dostarczać je z pokarmem. Bogatym źródłem witamin z grupy B są warzywa zielone (brokuły, szpinak), rośliny strączkowe, orzechy, ziarna, a także jaja, nabiał, ryby (głównie morskie), drób. Wśród szczególnie ważnych witamin z tej grupy znajduje się:

Kwasy tłuszczowe omega-3

Te związki chemiczne korzystnie wpływają między innymi na ukrwienie mózgu oraz przepływ bodźców nerwowych między neuronami. Przy okazji poprawiają pracę układu krążenia i serca. Głównym ich źródłem w diecie jest mięso tłustych ryb morskich, takich jak śledź, makrela, łosoś czy halibut – występują również w niektórych olejach roślinnych, na przykład oleju rzepakowym.

Cynk

Odpowiednia podaż cynku w diecie wpływa na zachowanie zdolności intelektualnych osoby starszej, spowalnia proces ich osłabienia w wyniku rozwoju choroby Alzheimera. Pozwala również zapobiegać stanom depresyjnym. Bogatym źródłem cynku są rośliny strączkowe, a więc między innymi fasola, groch, bób, a także ziarna zbóż czy kasza.

Wszystkie wymienione tu substancje odżywcze są kluczowe dla zachowania sprawności mózgu oraz jego zdolności poznawczych. Opiekun seniora nie powinien jednak zapominać, że organizm jego podopiecznego ma również inne potrzeby. Dlatego dieta osób chorych na Alzheimera powinna zawierać również produkty bogate w inne substancje odżywcze, takie jak witamina C i A, a także selen, magnez, żelazo, wapń, białka i węglowodany.

Czy warto stosować suplementację przy chorobie Alzheimera?

Osoby starsze często doświadczają niedoborów pewnych witamin czy innych substancji odżywczych. Zwiększanie podaży żywności w takich sytuacjach nie jest dobrym pomysłem, bo choć co prawda senior otrzyma prawidłową porcję jednego składnika, to przy okazji do jego organizmu dostanie się większa ilość składników zbędnych lub niepożądanych. Alternatywą są wtedy suplementy diety, czyli skoncentrowane dawki konkretnych związków. Suplementy są powszechnie dostępne bez recepty, niemniej przed sięgnięciem po nie warto skonsultować się z lekarzem, który  oceni faktyczne zapotrzebowanie organizmu seniora na dane składniki i zaleci odpowiednie dawki suplementu.

Jak przygotowywać posiłki?

Podobnie jak w przypadku każdej innej diety, ważne jest nie tylko dobranie wartościowych produktów, ale też przygotowanie ich w odpowiedni sposób. Przede wszystkim należy ograniczyć smażenie oraz pieczenie, która sprawia, że potrawy stają się tłuste, kaloryczne i ciężkostrawne. Zaleca się również gotowanie posiłków – szczególnie  na parze, która pozwala zachować w produktach najwięcej niezbędnych substancji odżywczych. Posiłki powinny być podawane o ustalonych wcześniej godzinach, najlepiej pięć razy dziennie. Ważne jest również, by posiłki odpowiadały zapotrzebowaniu kalorycznemu seniora.