Co powinno się znaleźć w CV osoby szukającej pracy jako opiekun seniora?

Dobre CV to często klucz to pomyślnego przejścia procesu rekrutacji i tym samym zdobycia upragnionej pracy. Nie inaczej jest w przypadku zawodu opiekuna osób starszych – tutaj również brane jest pod uwagę dobre pierwsze wrażenie wywierane przez kandydata. W poniższym wpisie podpowiadamy, jakie informacje powinny konieczne znaleźć się w CV potencjalnego opiekuna.

Doświadczenie

Co do zasady, zawartość CV opiekuna seniora nie różni się zbytnio od życiorysu zawodowego kandydata na dowolne inne stanowisko, a jednym z najważniejszych jego elementów jest wykaz dotychczasowego doświadczenia zawodowego. W tej części opisujesz gdzie i kiedy pracowałeś/pracowałaś jako opiekun osoby starszej. Dotyczy to nie tylko pracy płatnej, ale również wolontariatu czy staży. Każde zlecenie wymień w oddzielnym punkcie – warto przy okazji opisać jaka osoba znajdowała się pod Twoją opieka (np. na jakie schorzenia cierpiała, ile miała lat, jakiej konkretnie pomocy wymagała w codziennym funkcjonowaniu). Wszystkie te informacje budują Twój wizerunek profesjonalisty. Nie wymieniaj wszystkich stanowisk, jakie zajmowałeś w ciągu swojej całej aktywności zawodowej, lecz jedynie te, które mogą zainteresować zleceniodawcę.

Gdzie wyeksponować doświadczenie?

Powszechnie przyjętą regułą jest, że doświadczenie zawodowe umieszcza się pod opisem wykształcenia. Pamiętaj jednak, że CV to twój wizytówka i kolejność prezentowanych na nim informacji ma istotny wpływ na to, jak zostaniesz wstępnie oceniony przez zaproszeniem na rozmowę rekrutacyjną. To właśnie Twoje doświadczenie w największym stopniu decyduje o szansach na zdobycie pracy, jeśli więc jest ono bogate, wyeksponuje je na pierwszym miejscu.

Wykształcenie

Drugim ważnym elementem dobrego CV jest opis posiadanego wykształcenia. Skoro aplikujesz na stanowisko opiekuna, skup się przede wszystkim na wykształceniu, które jest z tą branżą w jakimś stopniu związane – wymień np. ukończone studia na kierunku pielęgniarskim czy fizjoterapeutycznym oraz odbyte specjalistyczne kursy. Przy każdej pozycji wskaż gdzie i w jakim okresie się kształciłeś oraz jakie masz potwierdzenie posiadanych kwalifikacji. Nie wymieniaj wszystkich szkół, do których uczęszczałeś w swoim życiu – każdy ukończył szkołę podstawową i gimnazjum, informacje o nich są zbędne i będą tylko zajmować miejsce na arkuszu.

Inne kwalifikacje

W tej kategorii opisujemy wszystkie umiejętności, które nie zaliczają się do standardowego wykształcenia opiekuna osoby starszej, ale mogą być bardzo przydatne w wykonywaniu zawodu. Prostym przykładem jest tutaj posiadanie aktualnego prawa jazdy na samochód – od opiekunów często wymaga się, że będą w stanie samodzielnie zrobić większe zakupy czy zawieść podopiecznego na badania czy wizytę lekarską. Inne warte wzmianki kwalifikacje to np. umiejętność udzielania pierwszej pomocy.

Znajomość języka

Szukając pracy w opiece w Niemczech, musisz znać język na poziomie co najmniej komunikatywnym – oznacza to, że jesteś w stanie porozumieć się w podstawowym zakresie ze swoim podopiecznym i jego bliskimi, potrafisz formułować komunikaty w taki sposób by być zrozumianym i sam rozumiesz, co mówi inni. Im lepsza znajomość języka, tym większe szanse na lepsze zlecenia. Jeśli posiadasz certyfikaty potwierdzające znajomość języka, konieczne zaznacz tę informację w swoim CV. Warto również zaznaczyć, że znasz inne języki – w niektórych zleceniach wymagana jest np. znajomość angielskiego.

Na co uważać?

CV jest twoją wizytówką, jego celem jest nie tylko opisanie twojego dotychczasowego przebiegu kariery zawodowej jako opiekuna, ale również wytworzenie pewnego wizerunku, który ma zachęcić zleceniodawcę do zainteresowania się Twoją kandydaturą. Dlatego powinieneś wiedzieć, że ujawnianie wszystkich informacji na swój temat może to zainteresowanie zmniejszyć. Przede wszystkim zastanów się, czy chcesz w swoim życiorysie umieszczać informację o tym, ile masz lat. Wpisywanie daty urodzenia to co prawda kolejna z powszechnie przyjętych zasad tworzenia CV, w praktyce jednak nie znajduje ona zastosowania – dość często zdarza się, że zleceniodawcy widząc, że kandydat na opiekuna jest osobą młodą, z miejsca odrzucają go, nie analizując nawet jego doświadczenia. Podobnie wygląda kwestia zamieszczania w CV zdjęcia. Jeśli koniecznie chcesz zaprezentować swój wygląd pracodawcy, pamiętaj, żeby użyć do tego profesjonalnego zdjęcia, np. dowodowego. Zdjęcia z mediów społecznościowych, wykonywane przy pomocy telefonu, zawierające wizerunek innych osób lub po prostu przedstawiające Cię w niestosownych okolicznościach (np. z alkoholem) nie są odpowiednie do umieszczania w życiorysie zawodowym.