Co robić, gdy zapomnieliśmy podać seniorowi dawki leku?

Zaawansowany wiek i postępujące osłabienie organizmu sprzyja rozwojowi chorób. Dlatego niemal każda osoba starsza przyjmuje na co dzień różnego rodzaju leki. W sytuacji, gdy senior nie jest w stanie samodzielnie kontrolować dawek oraz pór przyjmowania przepisanych środków farmaceutycznych, obowiązek ten spada na jego opiekunkę. Każdemu jednak może zdarzyć się, zapomnieć podać podopiecznemu leku. Co należy wtedy zrobić?

Czy brak jednej dawki może być szkodliwy dla seniora?

Osoby starsze zazwyczaj przyjmują znacznie więcej leków, niż ich dzieci i wnuki. Co więcej, różne środki często przyjmuje się z różną częstotliwością, w różnych dawkach i różnych okolicznościach – np. przed lub w trakcie posiłku. Nic dziwnego zatem, że niekiedy może zdarzyć się, że w ciągu dnia jedna dawka leku nie zostanie przyjęta. Jakie może to mieć konsekwencje? Wszystko zależy od rodzaju leku i jego funkcji, a także siły działania. Przykładowo nieprzyjęcie dawki leków regulujących ciśnienie może wpłynąć na samopoczucie podopiecznego następnego dnia. W większości przypadków pominięcie pojedynczej dawki leków nie niesie za sobą jednak żadnych poważniejszych konsekwencji.

Zapoznaj się z ulotką lub skonsultuj z lekarzem

W ulotkach większości leków zawarte są informacje, jak należy postępować w przypadku niepodania pojedynczej dawki o wyznaczonej porze. Zatem jeśli zdarzy ci się zapomnieć o którymś z leków, po prostu sprawdź zalecenie producenta. Jeśli ulotka jest niedostępna lub nie jesteś w stanie zrozumieć zaleceń w języku obcym, możesz spróbować poszukać ulotki w języku polskim w Internecie – wiele leków dostępnych jest również w Polsce. W ostateczności warto zasięgnąć rady lekarza prowadzącego podopiecznego, bądź farmaceuty.

Podaj pominiętą dawkę jak najszybciej

Większość leków można przyjmować z pewnym marginesem czasowym. Oznacza to, że jeśli lek podawany jest raz dziennie, Twój podopieczny może zażyć pominiętą dawkę w przeciągu kilku następnych godzin bez większego ryzyka dla zdrowia. Unikaj jednak podawania zaległej dawki w momencie przyjmowania kolejnej – podwójne dozy leków mogą prowadzić do znacznie poważniejszych konsekwencji, niż nieprzyjęcie dawki w ogóle.

Obserwuj stan podopiecznego

Jak wspomnieliśmy, pominięcie pojedynczej dawki leku raczej nie doprowadzi do gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia podopiecznego. Niemniej nie należy takiej sytuacji ignorować. Nawet jeśli senior ostatecznie przyjmie lek z opóźnieniem, zwróć szczególną uwagę na jego samopoczucie oraz zachowanie, a o wszelkich niepokojących objawach, takich jak zawroty głowy, spadek lub wzrost ciśnienia czy omdlenia niezwłocznie zgłoś lekarzowi.

Co zrobić, by nie zapomnieć o lekach?

Każdej, nawet najlepszej opiekunce seniora może się zdarzyć, że zapomni podać podopiecznemu leki. Zmęczenie, stres i rozkojarzenie powodują, że łatwo zapomnieć o nawet prostych, rutynowych czynnościach. Dlatego warto sięgnąć po rozwiązania, które pozwolą odciążyć pamięć i zmniejszyć ryzyko pominięcia leków. Jednym z nich są specjalne organizery, czyli małe pojemniki z przegródkami, które raz na jakiś czas uzupełnia się lekami na każdą porę dnia. Pomocne jest również trzymanie leków w odpowiednich miejscach. Leki zażywane przy każdym posiłku można trzymać na stole w jadalni, zaś te przeznaczone na noc – na szafce nocnej. Ale uwaga: jeśli podopieczny cierpi na chorobę alzheimera lub innej dolegliwości wywołujące demencję, zaburzenia pamięci i percepcji, leki powinny być trzymane poza jego zasięgiem. Wygodnym rozwiązaniem są również różnego rodzaju aplikacje, które przypominają o podaniu konkretnych leków o wybranych porach.