Czas wolny w opiece. Jak pożytecznie go zagospodarować?

Praca w opiece nad seniorem wymaga wiele uwagi i poświęcenia. Często poza wysiłkiem fizycznym wiąże się również z dużym obciążeniem emocjonalnym, wynikającym z trudnych relacji z osobą starszą. Niezwykle kluczowa jest więc przerwa w wykonywaniu obowiązków. Zasługuje na nią zarówno opiekunka, jak i osoba starsza. Wygospodarowanie czasu wolnego nie jest dużym problemem i zazwyczaj jest to jasno ustalane z podopiecznym lub jego bliskimi już na początku zlecenia, bądź też jest odpowiednio modyfikowane w jego trakcie. Czasami trudniejsze okazuje się jednak wykorzystanie tego czasu tak, aby w pełni wypocząć i czerpać radość z wolnych chwil.

Jak wykorzystać czas wolny w opiece?

Czas wolny od pracy w opiece najczęściej wykorzystywany jest na odpoczynek. Regeneracja dla każdego oznacza jednak coś innego. Są tacy, którzy swój wolny czas nadal spędzają z seniorem i tacy, którzy szukają wytchnienia od obowiązków. To, jak spożytkują przerwy, zależy wyłącznie od nich. Opiekunowie, którzy zyskują chwilę dla siebie, nie muszą zostawać w domu z podopiecznym. Mogą wybrać się na zakupy czy do restauracji, o ile pozwolą na to obecne obostrzenia sanitarne. Oprócz tego dobrze jest też pozwiedzać okolicę. W czasach pandemii, kiedy muzea i galerie sztuki są zamknięte, można pozwiedzać rezerwaty przyrody, parki narodowe czy inne miejsca, które zachwycają krajobrazem.

Spośród innych, aktywnych form spędzania czasu można postawić na spacery lub jazdę na rowerze. Sport oczyści umysł i uwolni od negatywnych emocji czasem nagromadzonych w trakcie wymagającej pracy. O ile pozwala na to sytuacja epidemiczna, warto skorzystać również z basenów, term czy saun dostępnych w okolicy. Jeśli natomiast są zamknięte, można przygotować sobie mini spa w domu. Relaksująca kąpiel to zawsze dobre rozwiązanie dla zmęczonego ciała. Przerwa od obowiązków to w końcu dobry moment na to, by zadbać o siebie i swoje zdrowie.  Domowe zabiegi lub wizyty u masażysty czy kosmetyczki, pracujących zgodnie z zasadami sanitarnymi, pozwolą się zrelaksować i poprawią humor niejednej kobiecie.

Ci, którzy wolą zostać w domu, w tym czasie mogą podszlifować język. Nauka języka ułatwi codzienną komunikację i pomoże w nawiązywaniu relacji z seniorem i jego rodziną. Pożyteczną formą rozrywki może być też czytanie poradników i magazynów. W zależności od zainteresowań każdy może znaleźć w nich coś interesującego dla siebie. Ponadto, w wolnym od pracy czasie, można swobodnie realizować swoje pasje takie jak np.: czytanie książek, szydełkowanie, słuchanie muzyki i audiobooków, czy oglądanie seriali. Oprócz tego dobrze jest też porozmawiać z bliskimi mieszkającymi na co dzień w innym kraju.