Czy Berlin to dobre miejsce do życia dla opiekunek?

Usługi opiekunek osób starszych cieszą się w Niemczech rosnącą popularnością. Nic dziwnego zatem, że ofert pracy w tej kategorii z roku na rok przybywa. Najwięcej z nich dotyczy zatrudnienia w dużych miastach, między innymi w stolicy kraju, Berlinie. Czy jest to dobre miejsce do pracy i życia przez dłuższy czas? Jakie są zalety wyjazdu do Berlina i na co trzeba się wcześniej przygotować?

Kilka słów o Berlinie

Berlin to największe miasto oraz stolica Republiki Federalnej Niemiec – zamieszkuje je około 3,5 mln osób. Wielkość i rola Berlina czyni z niego jeden z najważniejszych niemieckich ośrodków gospodarczych, przemysłowych, naukowych oraz kulturalnych. Jest on siedzibą najważniejszych instytucji państwowych, licznych firm z różnych branż, a także uczelni. Berlin jest kluczowym węzłem komunikacyjnym w kraju – posiada 3 porty lotnicze i dostęp do autostrady, a na jego terenie krzyżuje się kilkanaście linii kolejowych, łączących go z innymi miastami oraz krajami. Również sama komunikacja wewnątrz miasta jest bardzo dobrze rozwinięta, składają się na  nią liczne linie autobusowe i tramwajowe, a także szybka  kolej miejska i metro. Dzięki temu dostanie się do dowolnego punktu na mapie Berlinie nie stwarza najmniejszego problemu.

Dlaczego warto szukać pracy w Berlinie?

Przede wszystkim ze względu na zarobki: pozycja Berlina wśród największych niemieckich miasta przekłada się na wyższe średnie wynagrodzenie, niż w innych rejonach kraju. Jednak nie tylko to przyciąga uwagę do ofert pracy. Ważna jest również bardzo duża dostępność ofert oraz ich zróżnicowanie. W Berlinie znajdą zatrudnienie zarówno opiekunki z dużym doświadczeniem, jak i te, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w zawodzie. Wysokie zapotrzebowanie na opiekę zwiększa również szanse na szybkie znalezienie pracy po zakończeniu jednego kontraktu – dzięki temu opiekunki nie muszą wracać do domu i czekać na kolejne zlecenie, mogą praktycznie z dnia na dzień zmienić miejsce zatrudnienia w pobliżu swojego dotychczasowego zakwaterowania.

Pozostałe plusy pracy w Berlinie

Nie tylko kwestie finansowe i bogactwo ofert pracy zwracają uwagę opiekunek na Berlin, ale również jego wielkomiejski klimat. To piękne miasto, w którym trudno się nudzić – w wolnym czasie warto wybrać się na wycieczki po słynnych zabytkach i kluczowych miejscach, takich jak Brama Brandenburska, Katedra Berlińska, Bundestag czy Zamek Charlottenburg. Osoby, które dobrze znają język niemiecki i szukają jeszcze bliższego kontaktu z niemiecką kulturą mogą wybrać się do jednego z wielu muzeów lub teatrów. Berlin to także szeroka oferta handlowo-usługowa – miejscowe galerie handlowe wręcz oszałamiają swoim przepychem.

Nie można również zapominać o tym, że Berlin jest miastem dużo „łatwiejszym” dla życia. Bez trudu można załatwić tutaj wszystkie niezbędne sprawy – udać się do urzędu, zrobić codzienne zakupy czy udać się do lekarza. To duża zasługa dobrze dostępnej komunikacji miejskiej. Mieszkając w Berlinie, szczególnie w pobliżu centrum, nie trzeba w ogóle korzystać z własnych środków transportu. Ewentualnie można zrezygnować z samochodu na rzecz roweru, gdyż sieć ścieżek rowerowych jest tutaj również bardzo rozbudowana.

Czy to dobry wybór?

Berlin jest zdecydowanie dobrym kierunkiem dla opiekunek, które myślą nie tylko o wysokich zarobkach, ale również ciekawych możliwościach spędzenia wolnego czasu po pracy. Należy jednak pamiętać, że to ogromna metropolia – jej szybki rytm życia, przepych i hałas może dla niektórych osób być zbyt przytłaczający i w gruncie rzeczy utrudniać codzienne funkcjonowanie. Nad przyjmowaniem pracy w Berlinie powinny również zastanowić się osoby, które przyzwyczajone są do poruszania się samochodem na zakupy czy do urzędu – w niektórych rejonach stolicy Niemiec dojazd autem może okazać się dużo trudniejszy, niż przy pomocy komunikacji miejskiej.