Czy mężczyzna może się sprawdzić jako opiekun osoby starszej?

Pracę opiekunki osoby starszej wykonują przede wszystkim kobiety. Tak jest w Polsce, bo w Europie i poza jej granicami zawód ten dość często jest wykonywany także przez mężczyzn. Płeć nie jest przeszkodą ku temu, aby pracować w sektorze usług opiekuńczych.

Zdecydowanie ważniejsze są doświadczenie, a w przypadku wyjazdów do Niemiec znajomość języka niemieckiego. Wykształcenie medyczne jest dodatkowym atutem. Z tego względu pracę tę mogą wykonywać np. ratownicy medyczni, fizjoterapeuci i pielęgniarze. Wyjaśniamy, czy mężczyźni sprawdzają się w pracy opiekuna osoby starszej.

Kto może zostać opiekunem osoby starszej?

W przypadku opieki nad seniorami liczą się przede wszystkim wiedza, doświadczenie, empatia oraz cierpliwość. Każda osoba, która chce wykonywać ten zawód, powinna wyróżniać się określonymi cechami charakteru. Spokój, opanowanie, umiejętność szybkiego reagowania oraz rozwiązywania konfliktowych sytuacji to podstawy, gdy chcemy pracować jako opiekunka lub opiekun seniora. Płeć schodzi na dalszy plan, jednak często mężczyznom jest trudniej znaleźć odpowiednie zlecenie dla siebie. Ma to związek przede wszystkim, z tym że zwykle opiekują się oni tylko mężczyznami. Oczywiście, nie ma tutaj reguły, jednak większość rodzin osób starszych chce, aby opiekę nad seniorką sprawowała kobieta.

Mężczyzna jako opiekun osoby starszej – czy sobie poradzi?

Mężczyźni są doskonałymi lekarzami, pielęgniarzami, fizjoterapeutami, ratownikami medycznymi; często sami sprawują opiekę nad bliskimi im osobami, zdobywając niezbędne doświadczenie do podjęcia pracy jako opiekun seniora w Niemczech. Wielu z nich doskonale radzi sobie także w pracy opiekuna seniorów w kraju i za granicą. Praca opiekuna seniora jest nie tylko źródłem zarobku, ale także daje wiele satysfakcji. Radzą sobie w przypadku opieki nad osobami sprawnymi, jak i leżącymi. Panowie są równie empatyczni, jak i kobiety, nie mają oporów przed wykonywaniem czynności higienicznych oraz niezbędnych prac domowych, które także wchodzą w zakres obowiązków osób opiekujących się seniorami. Co więcej, mężczyźni świetnie radzą sobie z pracami w ogrodzie lub w domu, które wymagają posiadania żyłki do majsterkowania. Zapoznając się z opiniami osób korzystających z pomocy opiekunów płci męskiej, można zauważyć, że są oni postrzegani jako osoby pomocne, uczynne, komunikatywne i co najważniejsze doskonale wykonujące powierzone im obowiązki.

Kto może zostać opiekunem osoby starszej?

Osoby mające doświadczenie w opiece nad bliską osobą lub zdobyte podczas pracy jako wolontariusz, pracownicy domów seniora, osoby z wykształceniem pielęgniarskim lub medycznym mogą bez większych problemów rozpocząć pracę w sektorze usług opiekuńczych. Drugim warunkiem jest znajomość języka niemieckiego na poziomie komunikatywnym. Oferujemy możliwość wyjazdu do pracy w Niemczech i zapewniamy stabilne, legalne i bezpieczne zatrudnienie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.