Czy nauka języka niemieckiego na potrzeby pracy opiekuna osób starszych jest trudna?

Praca za granicą kusi dużymi zarobkami oraz możliwością zdobywania doświadczenia i rozwijania umiejętności. W przypadku niektórych zawodów do podjęcia zatrudnienia potrzebne jest poznanie lokalnego języka. Jednym z takim przypadków jest praca w opiece nad osobami starszymi w Niemczech. Czy nauczenie się sprawnego posługiwania językiem jest trudne?

Czy język niemiecki jest trudny?

Opinie na temat poziomu trudności są dość zróżnicowane. Zdecydowanie jest to język zupełnie inny od polskiego, zarówno pod względem gramatyki i słownictwa, jak i samej wymowy, dlatego nauczenie się go może być dość kłopotliwe dla osób, które nigdy wcześniej nie miały styczności z taką dziedziną. Z drugiej strony język niemiecki rządzi się kilkoma sztywnymi zasadami dotyczącymi konstrukcji zdań, nie jest tak bardzo elastyczny jak polski, co – choć może wydawać się dość paradoksalne – znacznie ułatwia przyswojenie go. Poznawszy dobrze reguły języka mamy szanse na opanowanie go podstawowym zakresie w dość krótkim czasie. Oczywiście, jak w każdym języku, również w niemieckim występują pewne wyjątki niezgodne z ogólnymi zasadami – tych należy po prostu wyuczyć się na pamięć.

Jak skutecznie uczyć się języka?

Poznawać obcą mowę można na bardzo wiele różnych sposobów, a te powinny być uzależnione od indywidualnych potrzeb. Niektórzy uczą się samodzielnie poprzez systematyczne, regularne poznawanie reguły gramatycznych oraz słownictwa – w tym celu można wykorzystać bardzo duży wachlarz materiałów, od prostych fiszek (karteczek z obcymi słowami i ich tłumaczeniami), przez obcojęzyczną literaturę, kończąc na słuchaniu podcastów i radia czy filmów. Mimo to takie rozwiązanie jest najbardziej optymalne dla osób, które już co nieco nauczyły się o danym języku. Dla opiekunów zaczynających naukę od zera, najlepszym rozwiązaniem są intensywne kursy językowe nastawione przede wszystkim na przygotowanie  do sprawnego i spontanicznego komunikowania się z podopiecznym, jego rodziną oraz ewentualnie innymi osobami, z którymi mogą mieć kontakt podczas wyjazdu.

Komunikatywna znajomość języka – czyli jaka?

W bardzo wielu zleceniach dla opiekunów osób starszych jednym z wymogów jest co najmniej komunikatywna znajomość języka niemieckiego. Sporo wątpliwości budzi użycie określenia „komunikatywna” – bo co ono właściwie oznacza i czym różni się od znajomości na poziomie podstawowym? W dużym skrócie komunikatywna znajomość języka to umiejętność porozumienia się i nawiązania kontaktu w obcym języku. Co bardzo ważne, nie chodzi o to, by sposób komunikacji był poprawny pod gramatycznym – chodzi wyłącznie o to, by osoba, z którą rozmawiamy, była w stanie zrozumieć co chcemy jej przekazać. Z drugiej strony chodzi też o byśmy to my mogli, choć w najogólniejszym zarysie, zrozumieć co się do nas mówi. Przykładowo: komunikatywna znajomość języka nie oznacza, że poprawnie używamy czasów i wiemy, przed którymi rzeczownikami używamy rodzajnika „der”, a przed którymi „die”, ponieważ nawet jeśli zgodnie z podręcznikowymi zasadami popełnimy błąd, to nasz rozmówca wciąż jest w stanie domyślić się o czym mówimy i zareagować na to zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Tym właśnie „komunikatywna” znajomość języka różni się od „podstawowej” – to znajomość języka praktycznego, a nie wyłącznie podręcznikowego.

Dlaczego należy uczyć się języka?

Znajomość języka niemieckiego to narzędzie niezbędne w pracy profesjonalnego opiekuna osób starszych. Nawet w sytuacji kiedy podopieczny jest osobą niekomunikującą się, opiekun i tak będzie musiał na co dzień wykorzystywać język w rozmowie z rodziną seniora – ci będą chcieli wiedzieć na przykład, czy wszystkie leki zostały podane zgodnie z harmonogramem dnia, czy wystąpiły jakieś problemy w czasie opieki czy tez dopytać się o potrzeby opiekuna. Ponadto znajomość języka jest ogromnie istotna w sytuacjach awaryjnych, kiedy konieczne jest wezwanie pogotowia bądź rodziny. Dlatego warto nawet już podczas pobytu na zleceniu szlifować swój warsztat – słuchać niemieckiej mowy, czytać po niemiecku, poznawać nowe słówka. Wszystko to może w przyszłości zaowocować lepszymi zleceniami.