Czy opieka nad osobą starszą jest pracą całodobową?

Opieka nad starszą osobą to praca trudna, wymagająca nie tylko dużej wiedzy i rozwiniętych umiejętności, ale też odpowiedniego usposobienia oraz swego rodzaju powołania. Wymagania są spore, ale dobrze wykonywana praca potrafi też przynieść sporo satysfakcji, a w przypadku zleceń zagranicznych – również bardzo dobre zarobki. Mimo to sporo wątpliwości wśród początkujących opiekunów budzi pojęcie „opieki całodobowej”. Wyjaśniamy, na czym ona polega.

Opieka całodobowa – 24 Stunden Pflege

Zlecenia dla opiekunów osób starszych mogą zakładać pracę w dwóch formatach. W pierwszym z nich opiekun jest wsparciem dla najbliższej rodziny seniora, dzieli z nimi obowiązki. W drugim formacie zajmuje się wszelkimi kwestiami związanymi z opieką – codziennych czynności związanych z zaspokajaniem potrzeb, przez wykonywanie obowiązków domowych, kończąc na dbaniu o jego zdrowie. W obu przypadkach opiekun mieszka w jednym gospodarstwie ze swoim podopiecznym, stąd powszechnie jego usługi nazywa się opieką 24-godzinną – po niemiecku 24 Stunden Pflege. Czy podejmując się pracy w takim trybie opiekun faktycznie zobowiązany jest do opieki przez pełne dwadzieścia cztery godziny na dobę?

Opieka całodobowa… lecz nie przez cały czas

Termin „opieka całodobowa” jest dość mylący, ponieważ sugeruje, że pojedynczy opiekun nieustannie zajmuje się podopiecznym i pozostaje do jego dyspozycji przez pełną dobę. W rzeczywistości tak nie jest i nie o to chodzi. Rolą opiekuna jest zapewnienie podopiecznemu 24-godzinnego nadzoru i kontroli nad tym, co się z nim dzieje. W praktyce opiekun seniora wypełnia swoje obowiązki, układa harmonogram i plan dnia tak, aby mieć odpowiednie przerwy na sen i czas wolny dla siebie.

Dlaczego „opieka całodobowa” nie trwa całą dobę?

Choć nazwy agencji w swoich nazwach mają często 24h i czym mogą sugerować pracę przez 24 godziny, to faktycznie tak nie jest. Tego typu sformułowanie ma oddawać jedynie charakter usługi, polegającej na tym, że opiekun pozostaje w bliskości z podopiecznym, ponieważ przez cały czas trwania zlecenia mieszka wraz z nim. Ma to duże znaczenie dla zdrowia i samopoczucia starszej osoby, które może pozostać w domu, a więc otoczeniu, które dobrze zna.

Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że nie może wymagać od opiekuna czy opiekunki, aby przez 24 godziny dziennie byli do pełnej dyspozycji przy osobie starszej – jest to nie tylko wbrew przepisom, ale i zwykłym potrzebom ludzkiego organizmu, który również musi odpoczywać. Jako agencja pośrednicząca w zatrudnieniu opiekunów dokładamy starań, by w razie potrzeby rozwiewać wszelkie niejasności dotyczące warunków pracy w takim trybie, zarówno ze strony opiekunów, jak i zleceniodawców.