Czy opieka nad osobami starszymi w Niemczech wymaga znajomości języka?

Planujesz rozpoczęcie pracy w Niemczech jako opiekunka osób starszych i zastanawiasz się, jakich umiejętności językowych potrzebujesz? W dzisiejszym artykule spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie.

Praca na terenie Niemiec, bez choćby podstawowej znajomości języka, jest bardzo trudna. Oczywiście zdarzają się zlecenia niewymajające umiejętności językowych, lecz jest ich niewiele i  zazwyczaj nie są dobrze płatne. W zawodzie opiekuna osób starszych znajomość języka jest pożądana, żeby nie powiedzieć niezbędna, dlatego też większość ofert pracy wymaga przynajmniej komunikatywnego posługiwania się językiem niemieckim. Istotą pracy opiekunki bądź opiekuna jest kontakt z podopiecznym oraz z jego rodziną, a także wzajemne poznanie potrzeb i oczekiwań. Znajomość języka przydaje się w codziennych relacjach, robieniu zakupów, ale też w sytuacjach kryzysowych, takich jak np. konieczność wezwania pomocy.

Czy agencje rekrutujące opiekunów umożliwiają podniesienie kompetencji językowych?

Jeśli jesteś osobą zmotywowaną do pracy jako opiekun czy opiekunka osób starszych, ale nie znasz niemieckiego w wystarczającym stopniu, nie zamyka to Twojej drogi do wyjazdu. Agencje rekrutujące kandydatów na opiekunów senioralnych, takie jak np. Prestige24h, dbają o to, by wysyłać do pracy za granicą odpowiednio przygotowane osoby. W tym celu często na własną rękę, organizują kursy językowe zupełnie od podstaw bądź kursy doszkalające, zapewniając gwarancję pracy po ukończeniu szkolenia. Kursy językowe oferowane przez agencję skupiają się na najważniejszych zagadnieniach w zawodzie opiekuna, uczą potrzebnego słownictwa oraz zasad gramatycznych.

Opieka nad seniorami nie jest pracą łatwą, lecz z pewnością może dać dużo satysfakcji, nie tylko pod względem finansowym. Warto więc podjąć wyzwanie i podnieść swoje umiejętności językowe przed wyjazdem, aby znaleźć interesującą pracę na terenie Niemiec, a współpraca była satysfakcjonująca dla każdej ze stron.