Czy opiekun osoby starszej powinien kontaktować się z personelem medycznym?

Osoby starsze cierpią nie tylko z powodu swego zaawansowanego wieku, ale również – a często przede wszystkim – z powodu chorób, które z upływem lat nasilają się i coraz bardziej osłabiając organizm. Dlatego tak ważne jest, żeby seniorzy mieli stały dostęp do pomocy medycznej. Jednym z najważniejszych obowiązków opiekuna takiej osoby jest dbanie o ten dostęp.

Opiekun i personel medyczny

Odpowiedź na pytanie, czy opiekun seniora musi kontaktować się z personelem medycznym, jest prosta: oczywiście, że tak. Jest to kluczowe dla utrzymywania podopiecznego w dobrym zdrowiu, a taki właśnie jest cel sprawowania opieki. Opiekun nie tylko dba o to, by senior był badany przez swego lekarza, ale również monitoruje stan zdrowia pacjenta, informuje o nim personel medyczny, a także interweniuje w sytuacjach nagłego zagrożenia życia.

Opiekun i senior u lekarza

Regularne wizyty i badania lekarskie w pewnym wieku są niezbędne dla utrzymania optymalnego stanu zdrowia. Należy pamiętać, że organizm starszych osób posiada mniejszą odporność i przez to jest bardziej narażony na kolejne choroby. Opiekun seniora odgrywa w tych wizytach istotną rolę: pomaga się do niego odpowiednio przygotować, towarzyszy seniorowi w trakcie wizyt i często to właśnie z nim lekarz konsultuje stan podopiecznego. O czym opiekun powinien pamiętać w kontekście wizyt lekarskich?

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku wizyt pielęgniarskich, podczas których senior otrzymuje przypisane zastrzyki. Jeśli opiekun zauważy zmiany w stanie zdrowia seniora, szczególnie te niekorzystne, powinien porozmawiać o tym z pielęgniarką.

Wzywanie pomocy

W sytuacji, kiedy stan zdrowia seniora ulegnie gwałtownemu pogorszeniu, a jego życie stanie się zagrożone, opiekun powinien niezwłocznie interweniować. Udzielenie pierwszej pomocy w wielu przypadkach może zmniejszyć ryzyko śmierci, wciąż jednak kluczowe jest wezwanie pomocy. Należy to zrobić sprawnie, by maksymalnie skrócić czas potrzebny na przyjechanie ambulansu. W tym celu warto zawczasu przygotować sobie wszystkie dane kontaktowe, które trzeba podać przyjmującemu wezwanie dyspozytorowi – a więc adres, pod którym mieszka senior, a także numery kontaktowe do siebie oraz do podopiecznego. Ponieważ pamięć w sytuacjach stresowych bywa zawodna, dobrym pomysłem jest spisanie sobie tych informacji na kartce i noszenie jej ze sobą wszędzie.

Czy opiekun może podawać seniorowi leki?

Podczas wspomnianych wizyt pielęgniarskich nazywanych Pflegedienst seniorzy otrzymują zastrzyki – wykonywanie iniekcji nie leży w obowiązkach opiekuna, nie jest on również uprawniony do tego, gdyż nie posiada odpowiednich kompetencji. Podobnie wygląda sytuacja z kroplówkami. Co jednak w przypadku leków w formie np. tabletek czy kropli, które senior musi przyjmować codziennie – czy opiekun może je podawać? Sytuacja jest dość skomplikowana, ponieważ zgodnie z prawem to zadanie również leży poza kompetencjami opiekuna – może on jedynie przygotować i wręczyć leki seniorowi, ewentualnie pomóc je zażyć, jeśli jest to konieczne.