Czy opiekunka seniorów musi posiadać kwalifikacje pielęgniarskie?

W Polsce pracę opiekunki seniora kojarzymy przede wszystkim z zajmowaniem się osobami niepełnosprawnymi i przewlekle chorymi. Za granicą z tym stanowiskiem wiąże się jednak nieco inny zakres zadań i kompetencji. Dowiedz się, na czym polegają obowiązki opiekunki w Niemczech i kto zajmuje się tam opieką medyczną nad osobami starszymi.

 

Czy opiekunka seniora w Niemczech musi być pielęgniarką?

Praca opiekunki lub opiekuna osób starszych na terenie Niemiec nie wiąże się ze świadczeniem usług z zakresu opieki pielęgniarskiej. Polega ona przede wszystkim na trosce o bezpieczeństwo i komfort seniora, a także wspieraniu go lub wyręczaniu w normalnych czynnościach bytowych i związanych z prowadzeniem domu.

Wiele zależy tu od stanu i oczekiwań naszego podopiecznego – zdarza się, że potrzebuje on jedynie towarzystwa i czegoś, co wypełni jego czas wolny. Głównym zadaniem opiekuna będzie w takiej sytuacji organizowanie seniorowi interesujących zajęć, które jednocześnie będą stymulować jego aktywność umysłową i fizyczną. Niekiedy praca ta wymaga również przejęcia obowiązków domowych w domu starszej osoby – takich jak sprzątanie, zmywanie czy robienie zakupów. Jednocześnie do najważniejszych zadań opiekuna lub opiekunki należy sprawowanie konsekwentnego nadzoru nad podopiecznym.

W przypadku, gdy osoba starsza wymaga opieki medycznej – np. ze względu na niepełnosprawność lub określone schorzenia – korzysta ona z wykwalifikowanej pomocy wydelegowanej przez Pflegedienst, czyli niemieckie służby medyczne obsługujące starszych pacjentów w ich domach. Osoba z Pflegedienst będzie jednak wykonywać wyłącznie czynności pielęgniarskie, takie jak robienie zastrzyków, mycie seniora czy zmiana opatrunków. Obowiązki codzienne wciąż będą więc leżeć w gestii opiekunki.

Oferty pracy dla opiekunek lub opiekunów nie są więc kierowane jedynie do wykwalifikowanych pielęgniarek i pielęgniarzy, To pozwala na podjęcie pracy na tym stanowisku osobom, które nie mają wykształcenia medycznego. W niektórych przypadkach dodatkowe kwalifikacje i doświadczenie są dodatkowym atutem, dlatego posiadające je osoby mogą liczyć na lepsze wynagrodzenie.

 

Kto może zostać opiekunką lub opiekunem osób starszych w Niemczech?

Osoba, która chce wykonywać pracę opiekunki, musi przede wszystkim znać język niemiecki (przynajmniej w stopniu komunikatywnym), być osobą empatyczną, cierpliwą, opanowaną i skłonną do pomocy oraz lubiącą pracę z ludźmi. Atutem podczas rekrutacji jest także doświadczenie np. podczas wolontariatu lub opieki nad bliskimi osobami.