Czy opiekunki pracujące w Niemczech mają zagwarantowane zakwaterowanie i wyżywienie?

Praca opiekunki/opiekuna osób starszych w Niemczech jest atrakcyjnym sposobem zarobkowania dla wielu Polaków. Takich ofert pracy nie brakuje, a doświadczone, znające język osoby, mogą zarabiać całkiem nieźle. Wybierając pracę opiekunki/opiekuna w Niemczech, warto zwrócić uwagę na dodatkowe benefity z nią związane, które mają zasadniczy wpływ na wysokość zarobków. Chodzi o zakwaterowanie i wyżywienie. Czy jest ono zagwarantowane w ramach oferty?

Jak wybrać bezpieczną ofertę?

Najważniejsze w podjęciu pracy jako opiekunka/opiekun osób starszych w Niemczech jest wybranie odpowiedniej oferty. Chcąc taką otrzymać, należy przede wszystkim skierować się do agencji pracy, pośredniczącej pomiędzy zleceniodawcami, a opiekunkami/opiekunami. Oferta, znajdująca się w bazie agencji jest wiarygodna i podjęcie pracy na jej podstawie jest bezpieczne, gdyż każde zlecenie jest wcześniej weryfikowane przez specjalistów. Wśród ofert agencji można znaleźć te, skierowane do początkujących opiekunek, z niewielką znajomością języka niemieckiego oraz takie, gdzie zatrudnia się osoby doświadczone, mówiące płynnie po niemiecku. Oczywiście większe doświadczenie i znajomość języka niemieckiego oznaczają wyższe zarobki.

Kto płaci za zakwaterowanie i wyżywienie?

Przyjmując ofertę pracy agencji, możesz być pewna/y, że jedziesz do miejsca, które zostało sprawdzone, a warunki, w jakich zamieszkasz, są odpowiednio przygotowane. Bywają one zróżnicowane. W niektórych domach możesz mieć do dyspozycji całe piętro, pokój z prywatną łazienką, a czasem tylko pokój z łazienką wspólną z podopiecznym. Najważniejsze jest to, że możesz mieszkać tam bezpłatnie. To bardzo istotne, gdyż konieczność wynajęcia pokoju lub pokrycia kosztów zamieszkiwania w nim mogłaby stanowić znaczną część wynagrodzenia, co w dużym stopniu przyczyniałoby się do braku opłacalności podjęcia pracy tego typu. Trzeba jednak pamiętać, że seniorom i ich rodzinom zależy na dobrych opiekunkach, dlatego zwykle bardzo życzliwie do nich podchodzą. Choć nie reguluje tego żaden przepis, w większości domów, także wyżywienie opiekunki jest bezpłatne. Często opiekunka także robi zakupy lub gotuje i wspólnie z seniorem spożywa posiłki.

A jeśli senior domaga się zapłaty?

Podjęcie współpracy z agencją jest gwarantem uzyskania określonych warunków pracy oraz wsparcia w razie problemów związanych z ich wyegzekwowaniem. Oznacza to, że senior nie ma możliwości zmiany reguł w trakcie gry. Nie może zmniejszyć wymiaru wynagrodzenia, ani potrącić opiekunce pieniędzy za zakwaterowanie, czy wyżywienie, jeśli były one zagwarantowane w zleceniu. Co ważne, to agencja interweniuje w razie potrzeby i wspiera opiekunki w takich sytuacjach.

Wybierając pracę za granicą, korzystanie z usług agencji jest optymalnym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Ogranicza to ryzyko trafienia w złe miejsce, czy niemożność uzyskania wynagrodzenia za pracę, jak zdarza się to w przypadku wyjazdów indywidualnych.