Czy praca opiekuna osoby starszej jest pracą na pełen etat?

Praca w opiece nad osobami starszymi może być traktowana dwojako – część opiekunów widzi w niej drogę zawodową, z którą chcą związać się na dłużej – dla innych jest to zajęcie dorywcze, wykonywane na przykład w okresie wakacyjnym w ramach dorobienia do zwykłej pensji. Niezależnie od tego jak sami podchodzimy do tego zagadnienia, powinniśmy wiedzieć, z czym wiąże się praca opiekuna. Między innymi – czy jest to praca na pełen etat?

Czym jest praca na pełen etat?

Najkrócej rzeczy ujmując, pełen etat to praca, którą wykonujemy w pełnym wymiarze godzin, wynoszącym 8 godzin. Zgodnie z tą definicją opieka nad osobami starszymi jest jak najbardziej pracą na pełen etat. Należy jednak podkreślić, że nie jest to praca na stały etat. Co prawda jako agencja podpisujemy z opiekunami umowę zlecenie na czas nieoznaczony, jednak do każdego zlecenia podpisywane są konkretne uzgodnienia co do okresu, w jakim będzie sprawowana opieka. To bardzo wygodne rozwiązanie dla osób, które myślą o rozpoczęciu pracy w charakterze opiekuna lub opiekunki dorywczo – często osobami tymi są studenci kierunków związanych z opieką (np. pielęgniarstwo albo fizjoterapia) bądź nauczyciele, którzy w okresie wakacyjnym mają kilka tygodni wolnego i chcą go przeznaczyć na pracę.

Opieka na pełen etat a opieka całodobowa

Pewne wątpliwości budzi fakt, że indywidualna opieka nad osobami starszymi jest określana jako opieka całodobowa. Zarówno początkujący opiekunowie, jak i ich klienci często mylnie sądzą, że w takim przypadku opieka świadczona jest przez pełne 24 godziny, 7 dni w tygodniu, bez przerw na odpoczynek. Nic bardziej mylnego. Każdy opiekun ma prawo do czasu wolnego po pracy, czasu na niezakłócony sen oraz dni wolnych, które może spędzić w dowolny sposób. Jeśli sytuacja zdrowotna osoby starszej wymaga, by przez cały czas ktoś przy niej czuwał, zleceniodawca powinien znaleźć rozwiązanie tej sytuacji bez wymagania od opiekuna nieustannego zaangażowania. Niemniej należy liczyć się z tym, że w wielu przypadkach opiekun będzie musiał przerwać sen lub w czasie wolnym pomóc podopiecznemu. Podsumowując więc: „opieka całodobowa”, po niemiecku nazywana „24 Stunden Pflege” nie oznacza pracy na kilka etatów i nie wiąże się z większym wynagrodzeniem dla opiekuna. Dużo trafniejszym określeniem dla tego trybu opieki jest „opieka w środowisku domowym”, bowiem wiąże się ona z faktem, że na czas trwania umowy opiekun mieszka w jednym gospodarstwie domowym wraz ze swoim podopiecznym. Wiąże się to oczywiście z pewnymi zobowiązaniami ze strony zleceniodawcy, m.in. koniecznością zapewnienie opiekunowi osobnego pokoju oraz wyżywienia.

Czy warto podjąć się pracy opiekuna?

Opieka nad starszymi osobami nie jest pracą łatwą – wymagane są w niej nie tylko odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, ale również pewne predyspozycje, zarówno jeśli chodzi o charakter, jak i odporność psychiczną czy kondycję fizyczną. Ważne jest również poczucie misji i umiejętność pełnego zaangażowania się w obowiązki. W związku z tym wszystkim zdecydowanie nie jest to praca dla każdego. Niemniej poczucie satysfakcji płynące z dobrze wykonywanych obowiązków z nawiązką rekompensuje wszystkie trudy. Jeśli więc spełniasz te wymogi, a przy tym interesują Cię przyzwoite zarobki – stawki w Niemczech są około trzy razy wyższe, niż w Polsce, średnio opiekun zarabia od 1350 do 1400 euro na rękę miesięcznie, choć zdarzają się lepiej płatne zlecenia – i chcesz działać dla dobra innych ludzi, zapraszamy do kontaktu z nami. Posiadamy dużą bazą różnorodnych zleceń w wielu miastach Niemiec, dlatego z pewnością będziemy w stanie znaleźć oferty pracy odpowiednie do twoich kwalifikacji oraz wymogów. Nie musisz martwić się formalnościami ani transportem – wszystkim zajmiemy się za Ciebie.