Czy praca w Niemczech bez znajomości języka jest możliwa?

Dla polskich opiekunek i opiekunów wyjazd na zlecenie do naszych zachodnich sąsiadów to świetny sposób na zarobek. Stawki za miesiąc pracy są kilkukrotnie wyższe, niż w Polsce. Jednak wraz z wyższymi zarobkami idą również wyższe wymagania co do doświadczenia i zdolności. Wiele wątpliwości budzi m.in. kwestia języka – czy można znaleźć dobrą pracę bez jego znajomości?

Praca bez języka – czy to możliwe?

Opieka nad osobami starszymi jest zawodem, który wymaga częstego komunikowania się z innymi ludźmi. Opiekun przede wszystkim musi umieć porozumieć się z podopiecznymi – chodzi nie tylko o dowiadywanie się o pilnych potrzebach i prośbach seniora, ale również nawiązywanie i podtrzymywanie relacji, tak ważnej dla efektywnego wykonywania obowiązków. Poza podopiecznym opiekun będzie na co dzień miał styczność z innymi ludźmi – bliskimi starszej osoby, personelem medycznym czy chociażby sprzedawcami podczas robienia zakupów. W związku z tym wszystkim znajomość języka na co najmniej komunikatywnym poziomie jest jednym z kluczowych warunków, które trzeba spełniać, by móc liczyć na znalezienie pracy w Niemczech.

Język komunikatywny – co to znaczy?

Termin „język niemiecki na poziomie komunikatywnym” budzi sporo wątpliwości. Wiele osób błędnie zakłada, że znając podstawy języka – a więc popularne słownictwo, proste sformułowana, pytania etc. – znają go w stopniu komunikatywnym. W rzeczywistości „komunikatywność” oznacza, że nie masz problemu z barierą językową – potrafisz nawiązać kontakt z drugim człowiekiem i swobodnie z nim rozmawiać na niezbyt skomplikowane, codzienne tematy (np. pogody, zakupów), umiesz zadawać pytania i opisywać problemy, a ponadto rozumiesz (przynajmniej w najogólniejszym sensie), to co druga osoba mówi do Ciebie. Komunikatywna znajomość języka nie oznacza, że mowa, której używasz na co dzień jest zgodna z podręcznikowymi wzorami, a jedynie to, że możesz przy jej pomocy porozumiewać się z innymi osobami.

Czy od reguły są wyjątki?

Jak widać, znajomość języka niemieckiego jest bardzo ważna w znalezieniu i wykonywania pracy w charakterze opiekuna seniorów. Zdarzają się jednak wyjątkowe zlecenia, w których umiejętność ta nie jest wymagana. W praktyce oznacza to jednak, że zamiast języka niemieckiego wymaganym językiem jest angielski lub inny. Bardzo rzadko zdarzają się zlecenia pracy, w których opiekun mógłby kontaktować się z podopiecznym lub jego rodziną w języku polskim. Nawet w takiej sytuacji znajomość języka niemieckiego jest bardzo przydatna do codziennego funkcjonowania – czy to podczas wizyty w sklepie, w urzędach, na poczcie, czy też w nagłych sytuacjach, podczas rozmowy z personelem medycznym.

Jak poznać język?

Podstawową metodą nauki języka jest uczestnictwo w specjalistycznych kursach – szczególnie skuteczne są te prowadzone przez native speakerów, czyli nauczycieli, dla których nauczany język jest językiem ojczystym. Kursy są dobrą bazą do znajomości języka, bardzo ważne jest jednak rozwijanie się na własną rękę. Można to robić na wiele sposobów, np. stosując fiszki, czyli karteczki z zapisanymi słowami i sformułowaniami oraz ich tłumaczeniami, czy też otaczając się językiem (słuchając audycji radiowych i podcastów, oglądając seriale, czytając książki i artykuły). Przede wszystkim należy próbować cały czas przełamać barierę językową, a więc rozmawiać i słuchać mowy w jej naturalnej, a nie wyłącznie podręcznikowej formie. Ważna jest również systematyczność nauki – dużo lepsze wyniki osiągniesz, ćwicząc codziennie choćby przez kwadrans, niż wkuwając na pamięć nowe słówka przez dwie godziny raz w tygodniu.