Czy warto podawać niemieckim seniorom polskie potrawy?

Na opiekunie zajmującym się seniorem spoczywa wiele obowiązków. Jednym z najważniejszych jest przygotowywanie posiłków. I to posiłków nie byle jakich, bo z jednej strony zgodnych z dietą, a z drugiej strony odpowiadających  smakowym upodobaniom podopiecznego. Opiekunowie pracujący z osobą starszą w Niemczech często zadają sobie pytanie, czy można podawać podopiecznemu dania polskie.

Kuchnia polska a niemiecka

Choć pod wieloma względami kultura Polski i Niemiec różnią się między sobą, to można znaleźć między nimi pewne podobieństwa. Dotyczy to między innymi kulinarnych upodobań i zwyczajów, a także obecnych na stole produktów. Podobnie jak w Polsce, w Niemczech powszechnie spożywa się:

Jak widać podobieństw między kuchnią polską a niemiecką jest sporo, dlatego nauczenie się lokalnych przepisów nie powinno być problemem dla nikogo, kto ma już doświadczenie w gotowaniu.

Polska kuchnia w niemieckim domu

Czy liczne podobieństwa kuchni polskiej i niemieckiej dają zielone światło do podawania podopiecznemu dań typowo polskich? Na to pytanie nie ma jednej, słusznej odpowiedzi, ponieważ wszystko zależy od indywidualnych preferencji seniora, a także jego otwartości. Należy pamiętać, że osoby starsze zazwyczaj mają swoje bardzo mocno ugruntowane przyzwyczajenia i niechętnie z nich rezygnują – nawet najsmaczniejszy posiłek może wzbudzić ich niezadowolenie tylko z tego powodu, że nie pasuje do ich nawyków. Z drugiej strony niektórzy seniorzy są osobami o dużych potrzebach smakowych i lubiącymi próbować nowych rzeczy. Inni już zasmakowali w polskiej kuchni, ponieważ poprzedni opiekunowie seniorów gotowali dla nich pierogi czy bigos.

Dlatego, zanim zdecydujesz się na przygotowanie typowo polskiego posiłku dla swojego podopiecznego, spytaj go o zdanie. Nie próbuj eksperymentów kulinarnych w ciemno, ponieważ może to dać efekty zupełnie odwrotne od zamierzonych – zamiast zjednać sobie sympatię podopiecznego, możesz wzbudzić jego niechęć.

Pamiętaj o diecie

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz swojemu podopiecznemu dania kuchni niemieckiej, czy polskiej, musisz w pierwszej kolejności stosować się do wymogów jego diety. Osoby starsze ze względu na swój stan zdrowia muszą być żywione w zgodzie z określonymi zasadami. Jeśli senior cierpi na otyłość lub miażdżycę, zarówno niemiecki Jagerschnitzel, jak i typowo polski kotlet schabowy będą bardzo złym wyborem.  To samo tyczy się wielu innych dolegliwości, które leczy się między innymi poprzez odpowiednie żywienie – jeśli masz wątpliwości, czy jakieś danie z kuchni polskiej nie odpowiada kryteriom stawianym przez dietę, lepiej będzie zrezygnować z jego przygotowania.