Czym jest inkontynencja i jak sobie z tym radzić, gdy cierpi na to podopieczny?

Wiele osób w zaawansowanym wieku doświadcza dolegliwości, których ich dzieci czy wnuki nie znają – niektóre z nich są dolegliwościami wstydliwymi. Jedną z nich z pewnością jest inkontynencja, mogąca być zarówno objawem chorób, jak i zwykłą konsekwencją  starzenia się organizmu. Czym jest inkontynencja i w jaki sposób opiekun może być wsparciem cierpiącego na nią seniora?

Czym jest inkontynencja?

Inkontynencją nazywany jest stan, w którym człowiek doświadcza mimowolnego oddawania moczu lub stolca. Dolegliwość ta nie jest chorobą samą w sobie, lecz może być objawem chorób takich jak zapalenie pęcherza, choroba Parkinsona, nowotwory i inne schorzenia prostaty u mężczyzn, a także schizofrenia czy choroba afektywna dwubiegunowa. Może być ona również konsekwencją innych czynników, takich jak:

Inkontynencja jest problemem rozwijającym się stopniowo – pierwszym jej etapem jest np. popuszczanie niewielkich ilości moczu podczas kichnięcia, podnoszenia cięższych rzeczy lub śmiania się. Nieleczona może rozwijać się, prowadząc do znacznej utraty kontroli nad procesem wypróżniania.

Jak radzić sobie z inkontynencją u osób starszych

Inkontynencja bez wątpienia jest bardzo poważnym problemem – brak kontroli nad czasem i miejscem wypróżniania nie tylko powoduje dyskomfort fizyczny, ale również psychiczny. Osoby cierpiące na tę dolegliwość doświadczają często ogromnego wstydu, co często prowadzi do wycofania się z życia społecznego i codziennych aktywności. Dlatego tak ważne jest, żeby sprawując opiekę nad nimi zachować najwyższą delikatność. Opiekun seniora pod żadnym pozorem nie powinien w jakikolwiek sposób krytykować podopiecznego za jego dolegliwość, szydzić lub wpędzać w poczucie winy czy wstydu. Należy okazywać dużą wyrozumiałość i empatię – w przeciwnym wypadku opieka nad seniorem będzie utrudniona przez brak zaufania ze strony podopiecznego.

Równie ważne jest zachowanie odpowiednich praktyk i procedur. Należy między innymi:

Pamiętaj o higienie

Inkontynencja jest dolegliwością, która sprzyja problemom z utrzymaniem higieny – z kolei brak higieny skutkuje dalszymi licznymi konsekwencjami zdrowotnymi, takimi jak odparzenia i podrażnienia skóry, odleżyny, zakażenia dróg moczowych. Dla osoby starszej zachowanie higieny może być bardzo kłopotliwe, dlatego to opiekun powinien pamiętać o regularnym kontrolowaniu stanu wilgotności i zanieczyszczenia pieluch czy pieluchomajtek. Każdorazowo wymieniając je należy oczyścić, osuszyć i zabezpieczyć okolice miejsc intymnych stosując do tego celu odpowiednie kosmetyki oraz środki (np. jednorazowe myjki i ręczniki).

Rytm życia przy inkontynencji

Jeśli to możliwe, warto zachęcić osobę starszą cierpiącą na nietrzymanie moczu czy kału do wypróżniania się w określonych godzinach. Czemu? Ponieważ w ten sposób można ćwiczyć pęcherz i jelita i tym samym do pewnego stopnia odzyskać kontrolę nad procesem wydalania. Dotyczy to oczywiście tych seniorów, którzy są w stanie samodzielnie korzystać z toalety.