Dlaczego Niemcy to popularny kierunek wyjazdu polskich opiekunek? 

Polki od wielu lat chętnie pracują w sektorze opiekuńczym w Niemczech. Dzięki temu zdołały wyrobić sobie bardzo dobrą opinię wśród podopiecznych i ich rodzin. Nie oznacza to jednak, że „zabierają” pracę mieszkankom Niemiec lub wykonują zadania, których oni nie chcą się podjąć. Wyjaśniamy, dlaczego Niemcy stanowią popularny kierunek wyjazdu dla polskich opiekunek i co można zyskać, pracując w Niemczech.

Jak kryzys demograficzny kształtuje rynek usług opiekuńczych?

Ogólnoświatowy kryzys demograficzny jest jednym z czynników, które wpływają na decyzje polskich opiekunek. Nie tylko w Niemczech widoczne jest starzenie się społeczeństwa, któremu nie mogą podołać lokalne instytucje opiekuńcze. Oznacza to brak odpowiedniej liczby osób, które mogą sprawować opiekę nad seniorami w ich domach. Alternatywą są domy opieki, jednak wiążą się one ze znacznie większym obciążeniem finansowym dla rodzin seniorów, niż ma to miejsce w przypadku zatrudnienia opiekunki. Podobnie jest w Polsce, dlatego i w naszym kraju sektor usług opiekuńczych zaczyna się rozwijać, reagując na potrzeby starzejącego się społeczeństwa.

5 powodów, które sprawiają, że polskie opiekunki pracują w Niemczech

Po pierwsze: lepsza płaca

Pensja, jaką otrzymuje opiekunka w Niemczech, jest nieporównywalna z zarobkami, na które może liczyć w kraju. Oczywiście zdarzają się wyjątki od tej reguły, jednak warto zaznaczyć, że np. osoby pracujące w sektorze medycznym w Polsce nie mogą liczyć na godziwe wynagrodzenie za swoją pracę. To jeden z powodów, przez który decydujemy się na wyjazd z kraju w poszukiwaniu stabilnego i gwarantującego godną płacę zatrudnienia w sektorze usług opiekuńczych. Szukając pracy jako opiekunka, warto korzystać z usług sprawdzonych pośredników. Oferujemy legalną pracę dla opiekunek w Niemczech, zapewniając godną pensję i dodatkowe premie.

Po drugie: możliwość zarabiania na emeryturze

Emerytura nie zawsze jest „wybawieniem”. Wiele osób, które na nią przechodzą, marzy o lepszym życiu i szuka skutecznego sposobu realizacji swoich marzeń. To kolejny z powodów wyjazdu polskich opiekunek do Niemiec.

Po trzecie: dobre warunki pracy

Praca opiekunki w Niemczech jest nie tylko dobrze płatna, ale również wiąże się z dodatkowymi korzyściami. Komfortowe warunki zakwaterowania, wyżywienie oraz premie to główne atuty pracy w Niemczech. Możliwość legalnego zatrudnienia to także ważny powód, który skłania polskie opiekunki do wyjazdu.

Po czwarte: dobra opinia o pracownikach z Polski

Opiekunki w Niemczech cieszą się bardzo dobrą opinią i są doceniane, za to, w jaki sposób wykonują swoją pracę. W Polsce bywa z tym różnie, zwłaszcza w sytuacji, gdy opiekunka zatrudniana jest przez osobę prywatną.

Po piąte: bliskość kraju rodzinnego

Niemcy są naszym sąsiadem, więc wyjazd i powrót do kraju nie wiążą się z dużymi problemami. Dodatkowo w przypadku wyjazdu ze sprawdzoną agencją, koszty związane z przejazdem i powrotem ze zlecenia sa pokrywane przez pracodawcę.