Dlaczego polskie opiekunki decydują się na pracę za granicą?

Od wielu lat obserwowany jest dynamiczny wzrost zainteresowania pracą poza granicami Polski. Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej znacząco ułatwiło wyjazdy „za chlebem” i wpłynęło nie tylko na lokalny rynek pracy. Jedną z grup, które często decydują się na pracę za granicą, są opiekunki osób starszych. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka, jednak najczęstszą z nich są względy ekonomiczne. Sprawdź, dlaczego praca opiekunki za granicą cieszy się dużą popularnością.

Kto i dlaczego wybiera pracę opiekunki za granicą?

Praca opiekunki nie należy do najłatwiejszych i nie ma tutaj znaczenia, gdzie jest wykonywana. Z tego względu na podjęcie pracy w sektorze usług opiekuńczych decydują się przede wszystkim pielęgniarki i osoby mające doświadczenie w pracy z osobami starszymi oraz schorowanymi. Głównym powodem wyjazdu za granicę są względy ekonomiczne. W przypadku pielęgniarek, opiekunek środowiskowych, ratowników medycznych oraz innych przedstawicieli zawodów medycznych, zarobki w Polsce pozostawiają wiele do życzenia. Dotyczy to zarówno pracy w publicznej służbie zdrowia, jak i pracy świadczonej na rzecz osób prywatnych np. w domu seniora. Podobnie jest w przypadku emerytur, dlatego pracę za granicą często świadczą opiekunki, które osiągnęły wiek emerytalny i chcą zadbać o godną przyszłość. Do pracy za granicę mogą wyjechać także osoby bez kwalifikacji medycznych, które pomyślnie przejdą proces rekrutacji. Wysokie zarobki, premie, wsparcie podczas wykonywania zleceń oraz dodatkowe ułatwienia np. darmowe zakwaterowanie i wyżywienie sprawiają, że pensja opiekunki może zbyć w sporej części odłożona. Jest ona znacznie wyższa od tej otrzymywanej w Polsce, za tę samą pracę. Nie bez znaczenia jest także to, że korzystając z dobrej agencji, można pracować w pełni legalnie i na bardzo dobrych warunkach.

Gdzie najczęściej pracują polskie opiekunki?

Krajem, w którym od lat polskie opiekunki znajdują stabilne zatrudnienie, są Niemcy. Nasi sąsiedzi cenią pracowników z Polski, oferując bardzo dobre zarobki i warunki pracy. Warto wiedzieć, że to, czy trafimy na uczciwego zleceniodawcę, zależne jest od sposobu poszukiwania pracy. Zatrudnienie bezpośrednio przez rodzinę osoby starszej to spore zagrożenie. Bezpieczeństwo pracy za granicą gwarantuje jedynie podpisanie umowy z renomowaną agencją, która nie tylko załatwia wszystkie formalności, ale także zapewnia wsparcie na etapie realizacji zlecenia.