Dlaczego prawo jazdy może być ważne w pracy opiekuna osób starszych?

Prawo jazdy to dokument, który wiele osób posiada, a sporo planuje posiadać w bliższej lub dalszej przyszłość. Powód jest oczywisty – możliwość prowadzenia samochodu daje bardzo dużą swobodę i stwarza wiele możliwości, zarówno w życiu codziennym, jak i zawodowym. W niektórych zawodach prawo jazdy jest niezbędne do wykonywania codziennych obowiązków, w innych może stanowić bardzo cenny atut. Do tej drugiej grupy zaliczamy opiekunów osób starszych.

Po co opiekunowi prawo jazdy?

Mogłoby się wydawać, że opieka nad seniorami jest pracą, która nie wymaga dużej mobilności. W końcu opiekun mieszka w jednym domu ze swoim podopiecznym, a zatem nie musi się przemieszczać, żeby wykonywać swoje obowiązki – karmić seniora, myć go, przeprowadzić zajęcia rehabilitacyjne etc. I choć faktycznie na rynku pracy można znaleźć zlecenia, w których opieka odbywa się właśnie w taki sposób, a wszelkie wyjścia są bardzo sporadyczne, to w innych zakres obowiązków zmusza opiekuna do opuszczenia domu. Chodzi tutaj między innymi o robienie zakupów dla siebie oraz podopiecznego, a także dowożenia seniora na wizyty i badania lekarskie. Samochód jest najwygodniejszym środkiem do realizacji takich zadań – szczególnie, jeśli dom seniora jest znacznie oddalony od szpitali oraz sklepów, a w najbliższej okolicy nie działa komunikacja miejska. Ale nawet jeśli nasz podopieczny mieszka dość dobrze skomunikowanych częściach miasta, warto postawić na prowadzenie auta. Dlaczego?

Oszczędność czasu

To zdecydowanie najważniejszy atut wykorzystywania samochodu do przemieszczania się po mieście. Mając do dyspozycji prawo jazdy możemy w dowolnej chwili wsiąść w auto i stosunkowo szybko udać się w drogę. Nie obowiązują nas rozkłady jazdy komunikacji miejskiej, nie musimy czekać na autobus, ani zatrzymywać się na każdym przystanku po drodze, by nasi współpasażerowie mogli wsiąść lub wysiąść. Nie jesteśmy również „skazani” na jedną trasę, do celu możemy bowiem dotrzeć najkrótszą możliwą drogą, a jeśli natkniemy się na korek – ominąć go. Wszystko to znacząco skraca czas podróżowania, a czas w pracy opiekuna może odgrywać kluczową rolę. Ponadto wszystkie minuty i godziny, których nie spędzimy na dojazdach możemy wykorzystać na wiele innych sposobów, chociażby porządny odpoczynek.

Wygoda podróżowania

Każdy, kto podróżował komunikacją miejską z pewnością wie, że nie zawsze tego typu wycieczki należą do przyjemności – konieczność przebywania w tłumie ludzi, hałas na który nie mamy żadnego wpływu czy brak odpowiedniej klimatyzacji to tylko kilka z trudności, z jakimi trzeba się wtedy liczyć. Pod względem wygody samochód osobowy jest niezastąpiony – podróżujemy sami, a zatem nie doświadczamy nieprzyjemności takich jak brzydkie zapachy, bardzo głośne rozmowy czy ścisk. Jest to szczególnie ważne, kiedy podróżujemy w towarzystwie osoby starszej. Dla wielu z nich podróżowanie w nieodpowiednich warunkach może być jeszcze bardziej uciążliwe, niż dla nas samych.

Bezpieczeństwo i zdrowie

Ten argument za podróżowaniem samochodem stał się szczególnie ważny w ciągu ostatniego roku. Chodzi tutaj oczywiście o zagrożenie wirusem Sars-Cov-2 – podróżując komunikacją miejską jesteśmy narażeni na bliski kontakt z osobami, które są potencjalnymi nosicielami tego groźnego patogenu. Nawet jeśli dla nas samych zarażenie nie spowoduje żadnych poważniejszych objawów, przeniesienie choroby Covid-19 na osobę starszą znajdującą się pod naszą opieką może mieć dla niej opłakane skutki. Korzystanie z samochodu w celach służbowych znacznie zmniejsza szansę, że my lub podopieczny zarazimy się wirusem. Jednak samochód jest bezpieczniejszym środkiem transportu również z innych powodów – choćby takiego, że podczas jazdy zarówno kierowca, jak i pasażerowie mają do dyspozycji wiele rozwiązań chroniących ich życie i zdrowie w momencie kolizji.

Szybkie reagowanie

Korzystając z samochodu w wykonywaniu codziennych mamy możliwość błyskawicznego i samodzielnego reagowania na każdą sytuację. Wystarczy wyobrazić sobie, że jesteśmy na zakupach i otrzymujemy od podopiecznego sygnał, że pilnie potrzebuje nas w domu. Nie musimy wtedy czekać na autobus czy zamawiać taksówki, gdyż możemy – niemal dosłownie – rzucić wszystko i bezzwłocznie udać się z powrotem do domu. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy nasz podopieczny potrzebuje pilnej pomocy lekarskiej, a pogotowie ratunkowe nie jest na chwilę obecną dostępne. Zamiast tracić bezcenne minuty możemy – o ile jego stan na to pozwala – umieścić seniora w samochodzie i zawieźć go do lekarza.

Jak widać, prawo jazdy jest dokumentem niezwykle przydatnym w codziennej pracy opiekuna seniora. Co bardzo ważne – w wielu ofertach pracy jego posiadanie jest warunkiem, który opiekun musi konieczne spełniać. Dlatego jeśli planujesz podjąć pracę w tej branży, a nie posiadasz prawa jazdy, zdecydowanie warto rozważyć ukończenie kursu i zdanie egzaminu państwowego. Jeśli chcesz pracować w Niemczech, nie musisz posiadać niemieckiego prawa jazdy – polskie dokumenty również są honorowane.