Dodatkowe umiejętności, przydatne w zawodzie opiekunki

Opieka nad osobami starszymi wymaga szeregu różnorodnych umiejętności, między innymi dotyczących pielęgnacji czy przygotowywania posiłków zgodnych z wytycznymi lekarskimi. Niemniej można wymienić również bardzo dużo kwalifikacji, które nie są wymagane do dobrego sprawowania opieki, ale mogą znacznie ułatwić to zadanie. Posiadanie tych dodatkowych umiejętności może również zwiększyć szanse na zdobycie pracy.

Prowadzenie samochodu

Umiejętność prowadzenia samochodu przydaje się w dzisiejszych czasach w bardzo wielu sytuacjach. Dzięki niej opiekunka osoby starszej jest w stanie zachować dużo większą samodzielność w wykonywaniu swoich zadań, takich jak np. robienie zakupów, nie potrzebuje ona pomocy ze strony rodziny seniora i nie musi korzystać ze środków komunikacji miejskiej czy taksówek. Jest to szczególnie ważne w przypadku zleceń wykonywanych w małych miejscowościach i na wsi, gdzie samochód jest najdogodniejszym środkiem transportu do sklepu czy przychodni lekarskiej.

W niektórych zleceniach posiadanie aktywnego prawa jazdy kategorii B jest umiejętnością wymaganą, a nie dodatkową. W takich przypadkach opiekunka dostaje do dyspozycji samochód seniora lub jego rodziny.

Pierwsza pomoc

Osoby starsze i schorowane są dużo bardziej narażone na sytuacje zagrażające ich życiu i zdrowiu. Opiekunka, która potrafi udzielić swojemu podopiecznemu pierwszej pomocy przedmedycznej jest w stanie znacznie zwiększyć jego szanse na przeżycie. Umiejętność tę można zdobyć np. biorąc udział w specjalnym kursie (taki kurs swoim opiekunkom oferuje agencja Prestige24h) i zdecydowanie warto taką kwalifikację wpisać do swojego CV.

Umiejętności manualne

W domu seniora może niespodziewanie dojść do mniej lub bardziej poważnych awarii. I choć naprawianie sprzętów domowych nie należy do obowiązków opiekunki, warto wiedzieć jak sobie poradzić w różnych sytuacjach, by przynajmniej tymczasowo je rozwiązać. Przykładem może być usterka baterii prysznicowej, która uniemożliwi przeprowadzenie porannej toalety. Opiekunka, która nie czeka na przybycie hydraulika, ale jest w stanie zaradzić problemowi tu i teraz jest bardzo ceniona przez zleceniodawców.

Aktywizacja seniora

Osoby starsze, podobnie jak i młodzież, powinny być aktywizowane zarówno fizycznie, jak i intelektualne. Dlatego w pracy opiekuna bardzo przydaje się wiedza i doświadczenie z zakresu prawidłowej aktywizacji podopiecznych. Doskonale poradzą sobie tym zadaniem między innymi osoby z wykształceniem pedagogicznym, psychologicznym bądź fizjoterapeutycznym. Dzięki odpowiedniemu podejściu będą one w stanie wprowadzić do harmonogramu dnia seniora np. dopasowane do jego stanu zdrowia i wieku ćwiczenia,  zajęcia manualne czy artystyczne. Jest to bardzo ważne dla utrzymania dobrej kondycji oraz samopoczucia osoby starszej.

Kompetencje miękkie

Inaczej nazywane również umiejętnościami interpersonalnymi, są zestawem cech osobowości, które ułatwiają współpracę z osobą starszą. Zalicza się do nich między innymi cierpliwość, wrażliwość, empatię czy komunikatywność. Osoby obdarzone tymi cechami nie tylko łatwiej dogadują się z osobami starszymi i szybciej nawiązują pozytywne relacje, ale również są mniej narażone na skutki intensywnej pracy – np. stres czy wypalenie zawodowe. Umiejętności miękki nie są mierzalne, tzn. nie da się sprawdzić stopnia ich opanowania, niemniej można je zdobywać i rozwijać.

To tylko kilka przykładów dodatkowych kompetencji, które ułatwiają wykonywanie obowiązków opiekunki oraz zwiększają szanse na zdobycie atrakcyjnego zlecenia. W praktyce niemal każda umiejętność może się przydać – np. osoby potrafiące bardzo dobrze gotować będą znacznie łatwiej radzić sobie z przygotowywaniem posiłków dla seniora. Dlatego opieka nad seniorami to zawód, którego może podjąć się właściwie każdy, niezależnie od posiadanego formalnego wykształcenia.