Dziwne nawyki u seniora. Jak dać sobie z nimi radę?

Starość bywa trudna. Jedynie nielicznym osobom jesień życia upływa w dobrym zdrowiu fizycznym i psychicznym. Różne choroby oraz naturalny proces starzenia się organizmu powodują, że u seniorów mogą pojawić się dziwne nawyki. Niektóre z nich są kwestią indywidualnych przyzwyczajeń, inne to typowe objawy np. demencji starczej. Wyjaśniamy, jak postępować z dziwnie zachowującym się seniorem.

Dziwne nawyki u seniora, czyli jakie?

Termin „dziwne nawyki” można rozumieć w rozmaity sposób. Wynika to m.in. z naszych indywidualnych przyzwyczajeń, sposobu wychowania, stylu życia oraz różnic kulturowych. To, co dla nas może wydawać się dziwne, dla innych jest normalnością. Tak jest np. w przypadku przyzwyczajenia się seniora do picia tylko z jednej filiżanki, przyjmowania leków w określonej kolejności czy utrzymywania ustalonego porządku na półce z książkami bądź w szafie na ubrania. To niegroźne przyzwyczajenia, z którymi opiekunka seniora nie powinna walczyć, a już na pewno nie może wprowadzać własnych porządków w domu seniora, bo jest w nim tylko gościem. Do niegroźnych, dziwnych zachowań możemy zaliczyć także np. przestrzeganie określonego porządku dnia, przywiązanie do niektórych rzeczy osobistych lub pamiątek oraz nawyki związane ze sposobem celebrowania posiłków czy stylem ubierania się. Niestety, niektóre zachowania seniora mogą być niebezpieczne dla niego samego oraz jego otoczenia. Co wówczas zrobić?

Jak reagować na niebezpieczne zachowania seniora?

Agresja w stosunku do opiekunki seniora, autoagresja, odmowa spożywania posiłków, odmowa wykonywania niezbędnych czynności np. przyjęcia leków lub umycia się, reakcje nieadekwatne do sytuacji to nieliczne z dziwnych zachowań seniorów. Przyczyną zmiany zachowania są zmiany zachodzące w mózgu oraz schorzenia o podłożu psychicznym. Pierwszą rzeczą, jaką musi zrobić opiekunka, gdy senior zaczyna dziwnie się zachowywać, to spróbować odwrócić jego uwagę. Dobrym sposobem na przerwanie ataku agresji lub protestów seniora, które pojawiają się w różnych sytuacjach, jest obiecanie atrakcyjnej dla niego nagrody. Zachowania, które zagrażają seniorowi i otoczeniu, trzeba zgłaszać koordynatorowi zlecenia, jego rodzinie, lekarzowi, bo mogą one wynikać np. z działania przyjmowanych leków. Opieka nad seniorem wymaga sporej dozy empatii, odpowiedniej oceny sytuacji, szybkiego reagowania i pójścia na kompromisy. Zachowania niegroźne dla seniora należy zaakceptować, bo nagła zmiana przyzwyczajeń jest dla osób starszych stresująca. Nigdy nie należy ośmieszać seniora, podnosić głosu, prowokować konfliktów. Zachowania szczególnie trudne, które mogą wskazywać na zaburzenia psychiczne lub inne schorzenia, zawsze wymagają konsultacji lekarskiej.