Fakty i mity na temat pracy opiekunki w Niemczech

Praca opiekuna lub opiekunki osoby starszej w Niemczech to temat, który obrasta wieloma legendami. Często historie, które były jednostkowym doświadczeniem niosą się po świecie jako prawdy objawione, nie mając wiele wspólnego z rzeczywistością. Sprawdźmy, które ze stwierdzeń dotyczących tej trudnej, choć niezwykle satysfakcjonującej i potrzebnej z pracy, są prawdziwe, a które z nich to mity. 

Obalamy mity, pokazujemy fakty

Sprawdź co jest prawdą, a co zdecydowanie wymaga wyjaśnienia.

Każdy sprawdzi się w zawodzie opiekunki lub opiekuna osoby starszej. To niestety nieprawda. Praca ta wymaga ogromnej empatii, dużej wrażliwości, zaangażowania i chęci niesienia pomocy. Z oczywistych względów nie jest to typowa praca biurowa od ósmej do szesnastej, w której po godzinach możemy o niej zapomnieć. Dlatego w tym zawodzie szczególnie sprawdzą się osoby nie tylko odpowiedzialne i sumienne, ale i zaangażowane i umiejące słuchać seniora oraz mające elastyczne podejście do tego co przynosi praca i codzienne życie. Przydatne są również umiejętności językowe: co najmniej komunikatywna znajomość języka niemieckiego jest dużym ułatwieniem i plusem. Dodatkowym atutem będą kwalifikacje medyczne, które przydadzą się, gdy nasza podopieczna lub nasz podopieczny będą potrzebować pomocy. Ważna jest też odporność na stres, który może się pojawić w sytuacjach towarzyszących opiece nad osobą starszą lub chorą.
– Żeby zacząć cokolwiek zarabiać, najpierw musimy ponieść wysokie koszty. To mit, przynajmniej w naszej agencji pracy, która finansuje i organizuje podróż do miejsca zatrudnienia, zapewnia wyżywienie oraz zakwaterowanie.
– Jadąc do pracy opiekunki lub opiekuna warto znać język niemiecki. Zdecydowanie prawda, na co dzień będziemy porozumiewać się z osobami, którymi się opiekujemy, musimy rozumieć ich potrzeby i troski, dlatego język niemiecki, przynajmniej na poziomie komunikatywnym, to jedno z głównych narzędzi naszej pracy.
– Opiekunki i opiekunowie są narażeni na złe traktowanie i dyskryminację. To raczej mit, choć oczywiście zawsze istnieje ryzyko, że trafimy na seniora lub seniorkę, który będzie przekraczał granicę lub jego rodzina będzie nam próbowała wejść na głowę. Takie sytuacje powinny być natychmiast zgłaszane do agencji, która jest pracodawcą. Bardzo ważne jest dla nas bezpieczeństwo i komfort pracy naszych opiekunów oraz opiekunek i nie ma tu miejsca na dyskryminację z żadnego powodu, a do wszelkich informacji o niewłaściwych sytuacji podchodzimy niezwykle poważnie!
– Wynagrodzenie jest takie sobie. To raczej mit. 1350 euro na rękę to średnia kwota wynagrodzenia opiekuna lub opiekunki w naszej firmie. Biorąc pod uwagę, że zapewnione jest wyżywienie, zakwaterowanie i podróż, dużą część tej kwoty można zaoszczędzić.
– Po zgłoszeniu będziemy czekać miesiącami na odpowiedź. To mit, przynajmniej w naszej agencji. Nasz dział zajmujący się rekrutacją, po otrzymaniu zgłoszenia, będzie od razu próbować kontaktować się z Tobą. Nigdy nie trwa to dłużej niż 24 godziny.

Jeśli masz jeszcze inne pytania lub wątpliwości dotyczące pracy w sektorze opieki nad seniorami zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej lub kontaktu z naszą agencją. Chętnie wyjaśnimy Wszystkie twoje wątpliwości. Jeśli natomiast już wiesz, że chcesz spróbować sił w zawodzie opiekuna lub opiekunki osoby starszej, zachęcamy do przejrzenia dostępnych ogłoszeń.