Główne zalety pracy w Niemczech jako opiekun osób starszych

Opieka nad osobami starszymi to zawód wymagający i dla osób odpowiedzialnych. Mimo to nie brakuje chętnych do podjęcia się tego zajęcia, szczególnie jeśli chodzi o pracę w krajach zachodniej Europy. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ niesie to ze sobą sporo korzyści, zarówno finansowych, jak i osobistych. Przyjrzyjmy się bliżej tym zaletom.

Wysokie zarobki

Nie ulega wątpliwości, że znaczna większość opiekunów decyduje się na pracę za granicą ze względów finansowych. Przeciętna miesięczna pensja opiekuna zatrudnionego w Niemczech wynosi 1450 euro na rękę. To blisko trzykrotnie więcej, niż średnie wynagrodzenia prywatnego opiekuna w Polsce. Oczywiście, nie brakuje jeszcze lepiej płatnych zleceń, nawet powyżej 1700 euro na rękę, w ramach których opiekun może liczyć również na atrakcyjne bonusy. Generalnie, im lepsze doświadczenie, referencje oraz sprawność językowa opieka, tym większe są jego szanse na uzyskanie najlepiej płatnych zleceń.

Praca bez kwalifikacji zawodowych

Jak wspomnieliśmy wyżej, im wyższe doświadczenie zawodowe opiekuna, tym większe są jego szanse na zdobycie zatrudnienia. To duża zaleta tego zawodu – zleceniodawcy zdecydowanie wyżej cenią praktyczne umiejętności, niż zaświadczenie potwierdzające posiadanie kwalifikacji zawodowych. Opiekunem może zostać każdy, kto posiada do tego odpowiednie predyspozycje pod względem osobowości, nie tylko wykształcona pielęgniarka czy osoba po specjalistycznym kursie. Oczywiście, kwalifikacje zawodowe również są ważnym atutem, warto je posiadać i wspomnieć o nich w swoim CV, jednak nie gwarantują one znalezienia zlecenia. Doświadczenie można zdobywać przede wszystkim podczas wolontariatów w szpitalach, domach opieki lub w prywatnej opiece w Polsce.

Dużo zleceń na rynku

Od pewnego czasu w Europie – szczególnie zachodniej – obserwowane jest tak zwane starzenie się społeczeństwa. Oznacza to, że osób starszych jest więcej, niż młodych. W połączeniu z faktem, że tradycyjne relacje rodzinne ulegają zanikowi, oznacza to, że z roku na roku rośnie ilość ofert pracy dla opiekunów – rodziny, które nie są w stanie z różnych przyczyn zapewnić seniorom należytej opieki, chętnie powierzają to zadanie osobom trzecim. Z tego powodu praca w opiece jest zajęciem dość pewnym, nawet mimo faktu, że większość zleceń trwa stosunkowo krótko – jeśli po kilku tygodniach opiekun zakończy pracę przy jednym seniorze, może szybko i łatwo znaleźć kolejne zajęcie.

Rozwój osobisty

W dzisiejszych czasach bardzo dużą wagę przykłada się do tego, by praca dawała możliwość rozwoju. Zawód opiekunki daje taką możliwość na wielu polach – opiekunowie z każdym dniem nie tylko rozwijają swoje umiejętności praktyczne, ale również kształtują swój charakter. A ten jest bardzo ważny przy pracy z osobami starszymi i schorowanymi – dobry opiekun musi wykazywać się dużą cierpliwością i wrażliwością, musi też umieć łatwo nawiązywać dobre relacje. Bardzo ważnym aspektem rozwoju jest szlifowanie umiejętności językowych. Nie ma lepszej sposobności do  nauczenia się płynnej i poprawnej mowy, jak właśnie spędzenie kilku tygodni w obcym kraju. Jest to szczególnie przydatne dla osób, które doświadczają trudności w przełamywaniu bariery językowej.

Możliwość poznania świata

Co prawda wyjazd do pracy to nie wakacje, niemniej podczas pobytu w Niemczech będziemy mieli sporo okazji, by poznać kraj oraz jego kulturę. Może to być ciekawe doświadczenie, szczególnie dla osób młodszych, które są ciekawe świata i pragną przynajmniej na chwilę zmienić swoje otoczenie.

Ogromna satysfakcja

Ostatnią na liście, ale wcale nie mniej ważną zaletą pracy w charakterze opiekuna seniora jest satysfakcja z niej płynąca. Codzienne zajmowanie się starszą, często schorowaną osobą nie należy do najłatwiejszych zadań, wymaga sporo wysiłku, cierpliwości, a także obciążone jest dużą odpowiedzialnością – jednak świadomość tego, że naszą pracą ułatwiamy komuś funkcjonowanie, sprawiamy, że może godnie i bezpiecznie przeżyć ostatnie miesiące życia daje nieopisaną satysfakcję i poczucie spełnienia. W zawodzie tym szczególnie dobrze odnajdą się osoby, których życiowym powołaniem jest właśnie niesienie pomocy innym.

Pamiętaj, że tylko podejmując się zleceń pochodzących ze sprawdzonego i legalnego źródła możesz cieszyć się wymienionymi wyżej zaletami bez obaw, że praca będzie się wiązać z komplikacjami i problemami. Nasza agencja współpracuje z legalnymi, koncesjonowanymi pośrednikami pracy z Niemiec, zatrudnienie potwierdzone jest umową, dlatego masz gwarancję, że otrzymasz należne wynagrodzenie i uzyskasz pomoc w każdej sytuacji.