Ile wynoszą codzienne wydatki podczas pobytu w Niemczech?

Niemcy to kraj, w którym zarobki są kilkukrotnie wyższe, niż w Polsce. Wyższe są również koszty życia, na które składa się wiele mniejszych lub większych wydatków, od zakupu żywności i innych niezbędnych na co dzień produktów, poprzez opłacanie czynszu i korzystanie z usług. Na jakie dzienne wydatki trzeba przygotować się podczas pobytu u naszych zachodnich sąsiadów i czy można ich jakoś uniknąć?

Ile kosztuje życie w Niemczech?

Średni miesięczny koszt utrzymania w Niemczech wynosi od 1000 do około 1500 euro miesięcznie. Dokładny koszt uzależniony jest oczywiście od wielu czynników takich jak:

Ile kosztuje zakwaterowanie?

Osoby przybywające do Niemiec zazwyczaj wynajmują mieszkania. To największy wydatek wśród wszystkich kosztów życia – jego wysokość zależy między innymi od wielkości lokalu, jego rodzaju oraz lokalizacji. Najtańsze i najbardziej przystępne są niewielkie kawalerki lub pokoje na przedmieściach. Ich koszt wynajmu waha się od 500 do około 800 euro. Warto pamiętać, że niektóre mieszkania na wynajem nie są umeblowane.

Transport

W wielu miastach niemieckich można funkcjonować bez samochodu, gdyż posiadają komunikację miejską – koszt biletu miesięcznego to około 60-70 euro. Osoby zmotoryzowane muszą liczyć się z większymi wydatkami – koszt benzyny, ubezpieczenia i innych opłat to miesięcznie około 200-300 euro.

Usługi

Z usług fryzjera, kosmetyczki czy mechanika samochodowego korzysta się sporadycznie, jednak mogą mieć one spory udział w miesięcznych wydatkach. Sama wizyta u fryzjera to około 20-30 euro lub więcej, w zależności od usług. Będąc w pracy w Niemczech warto ograniczyć korzystanie z usług do niezbędnego minimum.

Żywność

Koszty jedzenia różnią się w zależności od sklepów. Najtańsze produkty można znaleźć w dyskontach, czyli sklepach należących do sieci takich jak Lidl i Kaufland. Są one bardzo popularne w Niemczech i oferują duży wybór produktów niedostępnych w pozostałych sklepach. Za zakupy w innych miejscach trzeba zapłacić więcej, ale może to być zrekompensowane jakością produktów – mięso ze sklepu mięsnego lub owoce z bazaru są zazwyczaj lepsze i zdrowsze niż te dostępne w supermarketach.

Jak minimalizować koszty?

Jedną z zalet pracy opiekuna seniora jest to, że pozwala ona do minimum ograniczyć własne koszty życia – dzięki temu możesz zaoszczędzić większość z zarobionej sumy i wykorzystać te pieniądze dopiero po powrocie do kraju. Wynika to przede wszystkim z faktu, że nie musisz ponosić największych wydatków – przez cały czas swojego pobytu na zleceniu masz zagwarantowane zakwaterowanie w domu podopiecznego, a także wyżywienie. Nie płacisz również za transport do Niemiec i z powrotem, ani za wydatki związane z wykonywaniem obowiązków, np. zakup benzyny do samochodu. Ponosisz koszty wyłącznie swoich prywatnych potrzeb. Jak sprawić, by były one jak najniższe? Sekretem jest dobre przygotowanie do wyjazdu – pakując bagaż zastanów się, czego będziesz potrzebować. Przykładowo, jeśli musisz przyjmować jakieś leki, pamiętać o zakupieniu odpowiednio dużego zapasu jeszcze w Polsce, gdyż w Niemczech mogą one być kilkukrotnie droższe. To samo dotyczy między innymi ubrań – lepiej zabrać pełną walizkę ubrań na różne warunki, nawet jeśli nie będzie okazji ich założyć, niż kupować ubrania za granicą.