Indywidualnie czy z agencją – w jaki sposób podjąć się pracy opieki w Niemczech?

Profesjonalna opieka na osobami starszym i często poważnie chorymi to zajęcie wymagające doświadczenia, kwalifikacji oraz predyspozycji tak fizycznych, jak i psychicznych. Niestety, , osoby pracujące w opiece nad seniorami w Polsce nie mogą liczyć na godne warunki pracy, i dlatego wielu z nich postanawia pracować za granicą. Jak znaleźć odpowiednie zlecenie w tej branży?

Jak działa agencja pośrednictwa pracy?

Generalnie naszą podstawową zasadą jest, aby zgłaszający się do nas pracownicy po pozytywnym przejściu procesu rekrutacji zostali zapoznani z ofertami pracy odpowiadającymi ich kwalifikacjom, doświadczeniu oraz indywidualnym preferencjom. Po tym jak zostaną zaaprobowani przez rodzinę niemiecką, podpisujemy z nimi umowę i dopełniamy formalności związanych z wyjazdem – ubezpieczenie, zgłoszeniem do ZUS, wyrobieniem karty EKUZ i przygotowaniem transportu. Z nami jako pracodawcą opiekunki opiekunowie ustalają wysokość swojego wynagrodzenia oraz dodatkowe premie i bonusy.

Dlaczego warto skorzystać z naszych usług?

Opiekunowie poszukujący pracy w swoim zawodzie na terenie Niemczech bardzo chętnie korzystają naszych usług –przez ponad 10 lat znaleźliśmy zajęcie już ponad 2000 pracownikom, z czego wielu z nich nadal współpracuje z nami na swoich stałych lub nowych zleceniach. Dlaczego? Oto kilka powodów:

Poszukiwania pracy na własną rękę

Niektórzy opiekunowie próbują szukać zleceń na własną rękę. I choć nie jest to zadanie niemożliwe, to z pewnością dużo trudniejsze niż szukanie pracy z agencji. Szczególnie w sytuacji, kiedy nie posiadamy dużego doświadczenia na tym specyficznymi rynku i nie możemy liczyć na żadne rekomendacje, które otworzyłyby nam drogę do zleceń za przyzwoitą pensję. Należy również pamiętać, że zleceniodawcy również często nie są zainteresowani zatrudnianiem opiekunów w sposób bezpośredni. Wolą stawiać na agencje, które prowadzą dokładną selekcję kandydatów do pracy, a ponadto biorą na siebie ciężar dopełniania formalności. Bardzo ważnym minusem samodzielnego poszukiwania pracy jest fakt, że opiekun w takiej sytuacji nie może liczyć na jakąkolwiek pomoc w przypadku nieoczekiwanych sytuacji: jeśli jego podopieczny odzyska zdrowie, zostanie poddany hospitalizacji bądź umrze, opiekun z miejsca traci pracę i zostaje pozostawiony sam sobie – najczęściej kończy się to koniecznością powrotu do kraju. Do tego dochodzą również inne czynniki ryzyka, m.in. brak pewności wypłaty wynagrodzenia, niewłaściwe lub niezgodne z pierwotną umową warunki pracy (opiekun może nie wiedzieć dokąd jedzie ani kim się będzie opiekował), czy nawet konieczność ponoszenia kosztów związanych z zakwaterowanie oraz wyżywieniem na czas pracy.

Podsumowując – chociaż samodzielnie poszukiwanie pracy w charakterze opiekuna dla seniorów w Niemczech jest możliwe, to najlepiej poradzą sobie z tym zadaniem osoby, który mają spore doświadczenie, a dzięki swoim kontaktom mogą liczyć na znalezienie pracy z polecenia. Wciąż jednak pozostaje problem z organizacją zatrudnienia – umowy, rozliczenia, ubezpieczenie – a nawet z jego legalnością. Problemów takich nie sprawia podjęcie pracy przez agencję. To bezpieczna opcja zarówno dla początkujących, jak i bardzo doświadczonych opiekunów seniorów.