Jak odnaleźć się w pracy za granicą?

Praca za granicą – szczególnie na zachodzie Europy – kusi wielu Polaków nie tylko wysokimi zarobkami, ale też szerokim wachlarzem możliwości, zdobyciem nowych doświadczeń, rozwojem umiejętności… Z drugiej strony z całej grupy chętnych do wyjazdu w celach zarobkowych, jedynie część decyduje się podjąć taki krok. Wynika to często z lęku przed diametralną zmianą otoczenia. W poniższym wpisie podpowiadamy, jak sprawić, by wyjazd do pracy stał się nieco znośniejszy.

Poszukaj pracy przez pośrednika

Jeśli nie masz problemu z adaptowaniem do nowego środowiska – nowego miejsca, innego języka, braku bliskiego kontaktu z rodziną i przyjaciółmi – i chcesz spróbować pracy za granicą w charakterze opieki osoby starszej, gorąco zachęcamy do kontaktu z nami. Jesteśmy profesjonalną agencją pośrednictwa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Dokładamy wszelkich starań, by wyjazd na zlecenie przebiegał płynnie i bez zbędnego stresu. Posiadamy wiele sprawdzonych, różnorodnych zleceń, każde dobieramy ściśle do możliwości oraz potrzeb naszych Klientów – nie dopuszczamy do sytuacji, kiedy osoba początkująca zostaje rzucona na zbyt głęboką wodę. Ponadto załatwiamy wszystkie formalności związane z zatrudnieniem i wyjazdem, a przez cały czas trwania zlecenia zapewniamy wsparcie naszych koordynatorów. Staramy się w ten sposób zdjąć z opiekunów – szczególnie tych początkujących – pewien ciężar obowiązków, który może stać się przeszkodą w skutecznym zaaklimatyzowaniu się w nowym środowisku pracy.

Poznaj język

Bariera językowa to podstawowy problem, jeśli chodzi o dostosowanie się do życia i pracy za granicą. Niemożność komunikowania się z ludźmi w naszym otoczeniu jest nie tylko frustrująca, ale może wręcz uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Dlatego przed wyjazdem na dłużej powinniśmy zadbać o poznanie języka w stopniu przynajmniej komunikatywnym. W wielu przypadkach możliwość porozumienia się w podstawowych kwestiach w zupełności wystarczy, szczególnie że obcując z językiem na co dzień, będziemy systematycznie pogłębiać jego znajomość.

Poznaj lokalną kulturę i zwyczaje

Co kraj, to obyczaj – znajomość niuansów lokalnej kultury pozwoli nam łatwiej odnaleźć się w zupełnie nowym otoczeniu, a przy okazji może uchronić nas przed popełnieniem gafy. Co prawda drobne faux pas może nie będzie wiązać się z jakimiś nieprzyjemnymi konsekwencjami, ale w sytuacji stresu, z którym mierzymy się po zmianie otoczenia, może działać bardzo zniechęcająco. Jest to bardzo istotne, jeśli nasza praca polega na utrzymywaniu bliskich kontaktów z innymi ludźmi.

Postaraj się nawiązać nowe relacje

Ludzie to istotny społeczne – większość z nas trudno znosi brak bliskich relacji z innymi ludźmi. Sam brak rozmowy twarzą w twarz z drugim człowiekiem może być przygnębiający, warto szukać możliwości poznania nowych osób. Nie musimy od razu zawiązywać przyjaźnie na całe życie – jeśli pracujemy jako opiekun osoby starszej, przede wszystkim powinniśmy postarać się nawiązać dobry kontakt z naszym podopiecznym oraz jego najbliższą rodziną. Im dłużej pozostaniemy na miejscu, tym więcej będziemy mieli szans na poznanie nowych osób – warto korzystać z tej możliwości. Należy jednak zachować czujność przy zawieraniu znajomości i pamiętać o tym, by nigdy nie przyprowadzać nowo poznanych osób do domu, w którym pracujemy. Miejmy na uwadze również to, że cały czas trwa pandemia, dlatego przed każdym spotkaniem z kimś należy upewnić się, że osoba ta nie miała kontaktu z zakażonymi lub chorymi.

Jak korzystać z czasu wolnego?

Ważne jest, szczególnie na początku naszej przygody z zatrudnieniem za granicą, by umiejętnie korzystać z przysługującego nam czasu wolnego. Przede wszystkim, nasz odpoczynek musi być udany i efektywny. Warto wcześniej zaplanować, co będziemy robić w naszym wolnym czasie – możemy go spędzić choćby na lepszym poznawaniu nowej okolicy. Może w czasie takich wycieczek odkryjemy miejsca, do których udamy się przy następnej sprzyjającej okazji. Ponownie, w dobie Covid-19 należy oczywiście pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa i ograniczyć zwiedzanie przede wszystkim do otwartych przestrzeni, unikać zamkniętych pomieszczeń, takich jak muzea, gdzie jesteśmy najbardziej narażenia na zarażenie.