Jak opiekować się seniorem z ograniczeniami ruchowymi?

Pracując jako opiekunka lub opiekun osoby starszej w Niemczech, może zdarzyć się sytuacją że osoba, znajdująca się pod naszą opieką będzie dotknięta różnego rodzaju ograniczeniami poruszania się. Do naszych obowiązków m.in. będzie należała wszelka pomoc w siadaniu i przesadzaniu podopiecznych itp. Dowiedz się jak prawidłowo opiekować się seniorem z ograniczeniami ruchowymi. 

Po pierwsze aktywizacja

Wbrew obawom wielu osób, które rozważają podjęcie zatrudnienia przy opiece nad osobami starszymi z niepełnosprawnościami, praca ta nie będzie musiała oznaczać ciągłego noszenia seniora. Tymczasem powinniśmy dążyć do takiej sytuacji, w której, jeśli to jest możliwe, podopieczny jest w stanie samodzielnie lub przy naszym niewielkim wsparciu przemieścić się z miejsca na miejsce. Przy pomocy w poruszaniu zarówno my, jak i osoba pod naszą opieką, jesteśmy narażeni na upadki i urazy, dlatego niezwykle ważna jest ostrożność. Naszemu podopiecznemu powinniśmy przekazać wszelkie możliwe instrukcje, dzięki czemu uniknie on upadku, a także informować o wszystkich podejmowanych przez nas ruchach.

Pomagając seniorowi w poruszaniu się powinniśmy trzymać go mocno i pewnie, tak, żeby czuł się bezpiecznie. Ważny jest spokój, nie powinniśmy dokładać stresu, ani sobie, ani jemu.

O tym, jaka pomoc w przemieszczeniu jest niezbędna możesz porozmawiać z lekarzem lub fizjoterapeutą seniora lub z jego rodziną. Być może konieczne będzie zakupienie sprzętów, które pomogą w poruszaniu: podpórek, obrotowych dysków do przesadzania czy specjalnych platform transportowych. Mogą ułatwić one prace Tobie, a seniorowi zwiększyć poczucie samodzielności.

Przed podjęciem kontaktu fizycznego, poinformuj o tym seniora. Bądź uprzejmy. W obecnych czasach, gdy na świecie panuje pandemia koronawirusa, szczególnie niebezpiecznego dla osób starszych, nie zapominaj o dezynfekcji dłoni przed przystąpieniem do pomocy w poruszaniu się. 

Ograniczenia w poruszaniu to jedne z najczęściej spotykanych schorzeń u osób starszych, które wymagają opieki osoby trzeciej. Ważne, aby podejść do tej sytuacji z empatią, wrażliwością i otwarciem. Wtedy nasz podopieczny na pewno odpłaci nam sympatią i dobrym słowem i będzie miał poczucie, że jest pod dobrą opieką.