Jak opiekunka osoby starszej powinna ubierać się do pracy

Choć „nie szata zdobi człowieka”, ubranie jest niezwykle istotne w wielu sytuacjach – decyduje nie tylko o tym, jak jesteśmy odbierani, ale również o osobistym poczuciu  komfortu, a nawet bezpieczeństwie podczas wykonywania określonych czynności. Dlatego też w wielu zawodach należy dużą wagę przywiązać właśnie do odpowiedniego doboru garderoby. W jaki sposób powinna ubierać się na czas pracy opiekunka osoby starszej?

Wygoda to podstawa

Ubranie, które opiekunka seniora zakłada na czas pracy, powinno być przede wszystkim wygodne i nieograniczające ruchów. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – podczas zajmowania się osobą starszą nieraz konieczne będzie wykonanie zadań wymagających pewnego wysiłku fizycznego. Szczególnie częste jest to w przypadku podopiecznych, którzy ze względu na zaawansowany wiek czy choroby doświadczają poważnych ograniczeń w poruszaniu się. Seniora takiego trzeba będzie na przykład przenieść z łóżka na wózek inwalidzki, pomóc w codziennej toalecie, wspierać podczas codziennych ćwiczeń. Do tego dochodzą takie prace jak sprzątanie pokoju seniora czy robienie zakupów – nieodpowiedni, krępujący ruchy ubiór może w tym przeszkadzać. Dodatkowo warto zadbać o to, by poszczególne elementy ubiory wykonane były z naturalnych, oddychających materiałów, np. bawełny. Podnosi to ogólną wygodę. Wszystkie elementy ubioru powinny być oczywiście odpowiednio dobrane pod kątem rozmiarów.

Zadbaj o prezencję

Wygoda ubioru powinna iść w parze ze schludnością i dobrym smakiem. Oznacza to, że opiekunka powinna dbać o czystość oraz stan garderoby, a także zwrócić uwagę, by nie odbiegała ona znacząco od ogólnie przyjętych norm. Seniorzy to przeważnie osoby o raczej konserwatywnych poglądach, wyznających tradycyjne wartości. Zbyt obfity dekolt, krótka spódnica, czy krzykliwe kolory ubioru mogą ich więc razić, wywoływać niesmak, który z kolei będzie rzutował na to, jak postrzegają swoją opiekunkę. Należy o tym pamiętać szczególnie na początku pracy – pojawienie się w domu seniora w wyzywającym stroju to prosty przepis na to, by na wstępie zepsuć sobie opinię w oczach podopiecznego.

Ubiór opiekunki w praktyce

Biorąc pod uwagę opisane wyżej wymogi, można stworzyć standardowy zestaw ubrania roboczego dla opiekunki. Będzie się on składał z:

Wszystko utrzymane w raczej stonowanych kolorach, np. szarym lub białym

Alternatywnym rozwiązaniem są jednokolorowe uniformy medyczne, składające się zazwyczaj z obszernej bluzy z krótkim rękawem oraz spodni.

Co z butami?

Również obuwie noszone przez opiekunkę powinno spełniać standardy co do komfortu, dobrej prezencji oraz bezpieczeństwa. Przede wszystkim należy unikać butów na zbyt wysokim obcasie, gdyż nogi w nich będą się bardzo męczyć – ponadto łatwo w nich o potknięcie, upadek i kontuzję. Najlepszym rozwiązaniem są dobrze dopasowane buty sportowe lub trampki, ewentualnie solidne sandały, balerinki czy chodaki.

Czy opiekunka może nosić biżuterię?

Teoretycznie nie ma żadnych przeciwwskazań do noszenia biżuterii podczas pracy, należy jednak pamiętać, że może ona obniżać komfort oraz bezpieczeństwo. Podczas wykonywania trudniejszych, wymagających użycia siły zadań biżuteria może o coś zahaczyć, co prowadzić będzie do nawet bardzo poważnych obrażeń ciała. Ponadto biżuteria może łatwo ulec zniszczeniu lub zgubić się, dlatego też na czas pracy lepiej w ogóle jej nie zakładać.

Opiekunka poza domem

Praca opiekunki nie ogranicza się do zadań wykonywanych w domu – niekiedy konieczne jest wyjście z seniorem, np. na spacer lub do lekarza. Dlatego ważne jest, żeby bagażu opiekunki znalazły się ubrania na różne sytuacje – wszystkie jednak powinny spełniać przedstawione wyżej standardy.