Jak pielęgnować ciało seniora?

Pielęgnacja skóry osoby starszej uwzględnia nie tylko konieczne zabiegi higieniczne. Ze względu na wiek oraz często gorszy stan zdrowia, skóra seniorów narażona jest na powstawanie odparzeń i odleżyn, którym trzeba odpowiednio zapobiegać. Nie mniej ważne jest odpowiednie nawilżanie skóry, które zapobiega uczuciu swędzenia oraz nadmiernemu złuszczaniu się naskórka. Wyjaśniamy, w jaki sposób pielęgnować ciało osoby starszej, aby uniknąć podrażnień i innych problemów.

Pielęgnacja skóry seniora – podstawowe informacje

W przypadku seniorów nie możemy mówić o jednym, uniwersalnym sposobie pielęgnacji ciała, bo jest on uzależniony od wielu czynników. Indywidualne potrzeby skóry osoby starszej zależą m.in. od:

Pielęgnacja ciała seniora zawsze uwzględnia zabiegi oczyszczające oraz nawilżające ze względu na mniejszą aktywność gruczołów łojowych i związane z tym przesuszenie skóry. W przypadku schorzeń dermatologicznych niezbędne jest przestrzeganie zaleceń lekarza. Szukając pracy w sektorze usług opiekuńczych, warto wiedzieć, jakie potrzeby ma skóra osób starszych i w jaki sposób zadbać o to, aby nie sprawiała większych problemów. Opiekunka seniora powinna nie tylko pomagać w niezbędnych czynnościach higienicznych, ale także posiadać wiedzę, która pozwoli rozpoznać stany patologiczne, bo wymagają one leczenia.

Jakie szczególne potrzeby ma skóra osób starszych?

Starzenie się organizmu nie pozostaje bez wpływu na zdrowie skóry. Wraz z upływem lat traci ona naturalną ochronę w postaci widzialnego przez gruczoły łojowe sebum, co sprzyja przesuszeniu skóry oraz powstawaniu podrażnień. Dość częstym problemem seniorów są odparzenia, dlatego należy zadbać o to, aby dokładnie osuszać skórę po jej umyciu w szczególnie narażonych na odparzenia miejscach np. w pachwinach, pod pachami, pod biustem, w okolicy pośladków oraz miejsc intymnych. Stosowane do pielęgnacji seniorów kosmetyki powinny zapewniać skórze ochronę i poprawiać jej nawilżenie. Ze względu na zwiększone ryzyko podrażnień zaleca się stosowanie delikatnych preparatów do mycia i pielęgnacji, które są stworzone z myślą o wymagającej skórze osób starszych. Skóra wystawiona na bezpośrednie działanie promieniowania UV, wiatru, niskiej i wysokiej temperatury powinna być dodatkowo zabezpieczana przed wyjściem z domu odpowiednio dobranym preparatem ochronnym. Jest to szczególnie ważne nie tylko latem, ale także wiosną, jesienią i zimą. Senior obłożnie chory wymaga zastosowania specjalistycznych preparatów pielęgnacyjnych, które zmniejszają ryzyko pojawienia się odleżyn; jeżeli na ciele seniora wystąpią bolesne rany i owrzodzenia, konieczne jest odpowiednie leczenie.