Pielęgnacja skóry osoby starszej uwzględnia nie tylko konieczne zabiegi higieniczne. Ze względu na wiek oraz często gorszy stan zdrowia, skóra seniorów narażona jest na powstawanie odparzeń i odleżyn, którym trzeba odpowiednio zapobiegać. Nie mniej ważne jest odpowiednie nawilżanie skóry, które zapobiega uczuciu swędzenia oraz nadmiernemu złuszczaniu się naskórka. Wyjaśniamy, w jaki sposób pielęgnować ciało osoby starszej, aby uniknąć podrażnień i innych problemów.
W przypadku seniorów nie możemy mówić o jednym, uniwersalnym sposobie pielęgnacji ciała, bo jest on uzależniony od wielu czynników. Indywidualne potrzeby skóry osoby starszej zależą m.in. od:
Pielęgnacja ciała seniora zawsze uwzględnia zabiegi oczyszczające oraz nawilżające ze względu na mniejszą aktywność gruczołów łojowych i związane z tym przesuszenie skóry. W przypadku schorzeń dermatologicznych niezbędne jest przestrzeganie zaleceń lekarza. Szukając pracy w sektorze usług opiekuńczych, warto wiedzieć, jakie potrzeby ma skóra osób starszych i w jaki sposób zadbać o to, aby nie sprawiała większych problemów. Opiekunka seniora powinna nie tylko pomagać w niezbędnych czynnościach higienicznych, ale także posiadać wiedzę, która pozwoli rozpoznać stany patologiczne, bo wymagają one leczenia.
Starzenie się organizmu nie pozostaje bez wpływu na zdrowie skóry. Wraz z upływem lat traci ona naturalną ochronę w postaci widzialnego przez gruczoły łojowe sebum, co sprzyja przesuszeniu skóry oraz powstawaniu podrażnień. Dość częstym problemem seniorów są odparzenia, dlatego należy zadbać o to, aby dokładnie osuszać skórę po jej umyciu w szczególnie narażonych na odparzenia miejscach np. w pachwinach, pod pachami, pod biustem, w okolicy pośladków oraz miejsc intymnych. Stosowane do pielęgnacji seniorów kosmetyki powinny zapewniać skórze ochronę i poprawiać jej nawilżenie. Ze względu na zwiększone ryzyko podrażnień zaleca się stosowanie delikatnych preparatów do mycia i pielęgnacji, które są stworzone z myślą o wymagającej skórze osób starszych. Skóra wystawiona na bezpośrednie działanie promieniowania UV, wiatru, niskiej i wysokiej temperatury powinna być dodatkowo zabezpieczana przed wyjściem z domu odpowiednio dobranym preparatem ochronnym. Jest to szczególnie ważne nie tylko latem, ale także wiosną, jesienią i zimą. Senior obłożnie chory wymaga zastosowania specjalistycznych preparatów pielęgnacyjnych, które zmniejszają ryzyko pojawienia się odleżyn; jeżeli na ciele seniora wystąpią bolesne rany i owrzodzenia, konieczne jest odpowiednie leczenie.