Jak postępować z osobami starszymi podczas upalnych dni?

Bez wątpienia lato to jedna z najbardziej lubianych i wyczekiwanych pór roku. I choć ciepłe, słoneczne dni mogą być bardzo przyjemne, to już upał może być bardzo szkodliwych dla zdrowia, a nawet stanowić zagrożenie życia. Szczególnie narażeni na negatywne skutki wysokich temperatur są seniorzy. Podpowiadamy co zrobić, by w czasie upalnych dni uchronić starsze osoby przed zagrożeniem.

Dlaczego upał jest groźny dla seniorów?

Ludzkie ciało potrafi do pewnego stopnia chronić się przed nadmiernym nagrzewaniem od słońca. Główną rolę odgrywa tutaj pocenie się – występujący na skórę pot paruje, tym samym zabierają część ciepła z organizmu. Jednak osoby starsze nie pocą się z taką intensywnością, jak młodsi, szczególnie, jeśli przyjmują leki, które dodatkowo zaburzają proces pocenia. Jeśli organizm nie jest w stanie skutecznie kontrolować swojej temperatury, szybko może dojść do jego przegrzania, co będzie miało fatalne konsekwencje. Dlatego ważnym zadaniem opiekuna osoby starszej jest zapobieganie takim sytuacjom.

Dostarczanie organizmowi płynów

W czasie upałów organizm poci się intensywniej, niż przy niskich temperaturach, tym samym zużywając wodę, która jest niezbędna do zachodzenia procesów metabolicznych. Dlatego podstawową zasadą bezpieczeństwa w trakcie szczytu lata jest podawanie seniorowi płynów. Wbrew pozorom czysta woda nie jest najlepszym środkiem nawadniającym, ponieważ nie jest dobrze wchłaniana przez organizm. Aby się wchłaniała, powinny być w niej rozpuszczone dodatkowe substancje, np. sole i cukry – wystarczy więc, że dodamy do niej odrobinę miodu i soli, by znacząco poprawić jej przyswajalność. Dziennie senior powinien spożywać około dwóch litrów płynów – najlepiej ilość tę rozbić na mniejsze dawki. Lepiej pić łyk wody co kwadrans, niż litr raz na kilka godzin. Należy również ograniczyć spożycie kawy czy herbaty, ponieważ działają one moczopędnie i tym samym odwadniają organizm.

Odpowiednia dieta

Na czas upałów w diecie osoby starszej powinno znaleźć się więcej owoców takich jak arbuzy czy brzoskwinie, które zawierają sporą ilość wody. Z drugiej strony powinno wyeliminować się ciężkostrawne, tłuste dania – warto zmniejszyć ilość mięsa na rzecz warzyw.

Przewiewny, lekki ubiór

Drugą zasadą przetrwania upałów jest odpowiedni ubiór. Najlepiej, by stylizacja osoby starszej w gorące dni składała się z przewiewnych ubrań, wykonanych z naturalnych tkanin, takich jak len czy bawełna. Do tego należy dodać nakrycie głowy oraz okulary przeciwsłoneczne z filtrem – pierwsze ochroni seniora przed udarem słonecznym, drugie zaś – przed szkodliwym dla oczu promieniowaniem ultrafioletowym.

Pozostanie w cieniu

Na ile to możliwe, osoby starsze powinny w upalne dni unikać bezpośredniego wystawiania się na działanie promieni słonecznych. Jeśli wyjście na słońce jest już konieczne, skórę na odkrytych partiach ciała oraz twarzy należy wcześniej zabezpieczyć używając kremu ochronnego z dobrym filtrem. Ponadto w czasie największych upałów, a więc w godzinach od 10 do 16, powinno się bezwzględnie ograniczyć wychodzenie z domu.

Utrzymanie odpowiedniej temperatury w domu

Dom jest najlepszą kryjówką przed upałem, ale w czasie największych temperatur również w zamkniętych pomieszczeniach może być gorąco. Z problemem tym można poradzić sobie na kilka sposobów, między innymi przy pomocy rolet i zasłon, które ograniczą nagrzewanie pomieszczeń czy wentylatorów. Najskuteczniejszą metodą schładzania pokoi jest użycie klimatyzacji, należy jednak pamiętać, że temperatura w pomieszczeniach może być maksymalnie 5-6 stopni niższa, niż temperatura na zewnątrz. Zbyt intensywne schładzanie domu może doprowadzić do tego, że po wyjściu na zewnątrz organizm dozna szkodliwego szoku, może dojść do osłabienia odporności i rozwoju infekcji.

Schładzania organizmu i odpoczynek

Jeśli w programie dnia osób starszych znajdują się zajęcia ruchowe, warto przenieść je na godziny wieczorne, kiedy temperatura spada – w ciągu dnia, szczególnie w czasie największego upału, zalecamy zrezygnowanie z aktywności fizycznej i odpoczywanie. Jeśli ciepło jest już nie do zniesienia, możemy ulżyć seniorowi poprzez przykładanie chłodnych (lecz nie zimnych!) okładów na ciało.