Jak postępować z seniorem chorym na cukrzycę?

Cukrzyca to jedna z chorób, na które często zapadają seniorzy. Może to być typowa cukrzyca starcza, lub cukrzyca, która rozwinęła się dużo wcześniej np. w dzieciństwie lub w wieku średnim. Niezależnie od rodzaju choroby, opieka nad diabetykiem wymaga stosowania się do z góry ustalonych zasad, które obejmują m.in. odpowiedni sposób żywienia seniora. Wyjaśniamy, jak postępować z seniorem chorym na cukrzycę.

Co trzeba wiedzieć o cukrzycy występującej u seniorów?

Udając się na zlecenie, wiemy, na jakie schorzenia cierpi senior. W przypadku cukrzycy choroba nie zawsze ujawnia się wystarczająco wcześnie, a objawy mogą pojawić się już podczas naszej pracy na zleceniu, dlatego warto wiedzieć, co powinno zwrócić naszą uwagę.

Cukrzyca jest podstępną chorobą. O tym, że senior może mieć problemy z poziomem cukru we krwi, świadczy m.in.:

Opiekunka, która zauważy takie objawy, musi skontaktować się z rodziną seniora oraz lekarzem w celu wykonania badań poziomu cukru u swojego podopiecznego.

Na czym polega opieka nad seniorem ze zdiagnozowaną cukrzycą?

Obowiązkiem opiekunki seniora jest przestrzeganie zaleceń lekarza w kwestii leczenia oraz stosowanej przez seniora diety. Senior powinien otrzymywać zdrowe, wartościowe posiłki, które dostarczają do organizmu odpowiednią ilość cukrów prostych. Niezbędne może być badanie poziomu glukozy we krwi oraz stałe kontrolowanie kaloryczności posiłków. Dieta seniora chorego na cukrzycę powinna składać się z warzyw i niewielkiej ilości owoców o niskim indeksie glikemicznym, produktów pełnoziarnistych, chudego mięsa, ryb i nabiału, produktów, które nie dostarczają do organizmu nadmiaru tłuszczów oraz cukrów prostych. Opiekuna musi pilnować, aby senior nie podjadał pomiędzy posiłkami i przyjmował odpowiednią ilość płynów. W przypadku braku apetytu konieczne jest zachęcanie seniora do jedzenia, poprzez uatrakcyjnienie wyglądu posiłków, zmniejszenie ich porcji, przygotowywanie potraw w formie płynnej i półpłynnej, a także urozmaicanie ich smaku ziołami i przyprawami, które są zamiennikiem szkodliwej dla seniorów soli.  Nie mniej ważne jest dbanie o aktywność fizyczną seniora (w stopniu dostosowanym do jego możliwości) oraz dbanie o higienę ciała osoby starszej, bo cukrzyca sprzyja rozwojowi schorzeń dermatologicznej oraz może spowodować rozwój tzw. stopy cukrzycowej, czyli trudno gojących się ran na stopach, które są skutkiem nieprawidłowego krążenia i mogą doprowadzić do amputacji.