Jak prowadzić opiekę osoby starszej w dobie pandemii?

Kilka miesięcy temu życie nas wszystkich diametralnie się zmieniło. Pandemia nowego koronawirusa wymusiła izolację społeczną i doprowadziła do wielu prywatnych dramatów. Jedną z ofiar nowej rzeczywistości stali się seniorzy. Najbardziej narażeni na ciężki przebieg zakażenia wymagają szczególnej ochrony i wsparcia. Wyjaśniamy, w jaki sposób opiekować się seniorami w dobie pandemii, aby zapewnić im komfort i bezpieczeństwo.

Pandemia koronawirusa a praca opiekunek seniora – ważne zmiany!

Decydując się na podjęcie pracy opiekunki lub opiekuna seniora w dobie pandemii, trzeba poznać ważne zasady, które pozwalają zadbać o bezpieczeństwo osób starszych. Są one uniwersalne, niezależnie od tego, w jakim kraju pracujemy. Zadaniem opiekunki seniora jest zapewnienie osobie starszej komfortu życia oraz bezpieczeństwa. W wyniku ryzyka zakażenia koronawirusem życie seniorów bardzo się zmieniło. Konieczność izolacji w celu uniknięcia zachorowania na chorobę COVID-19 wpływa nie tylko na samopoczucie seniorów, którzy muszą zrezygnować z wielu aktywności, ale także wymusza zmianę codziennych nawyków ich opiekunów. Ochrona seniora przed zakażeniem wymusza m.in.:

Podstawowe zasady, o których musi pamiętać opiekunka seniora

Opiekunka seniora musi pamiętać o częstym myciu i dezynfekcji rąk oraz zasłanianiu ust i nosa poza domem czystą maseczką ochronną. Noszenie maseczki konieczne jest także w domu, gdy przebywają w nim osoby postronne. Senior nie powinien mieć kontaktu np. z przynoszonymi ze sklepu zakupami. Bardzo ważne jest także monitorowanie własnego stanu zdrowia oraz stanu zdrowia seniora, a także szybkie reagowanie na wszelkie nietypowe objawy, które mogą świadczyć o zakażeniu. Przestrzeganie zasady DDM (dystans, dezynfekcja, noszenie maseczki) oraz dbanie o czystość otoczenia seniora pozwalają ograniczyć ryzyko zakażenia o 80%. Zatrudniane przez naszą agencję opiekunki mają przed wyjazdem na zlecenie wykonywany darmowy test na koronawirusa oraz podróżują do pracy bezpiecznymi środkami transportu. Dbamy o to, aby nasi pracownicy oraz ich podopieczni byli bezpieczni.