Jak przygotować się do wyjazdu zarobkowego do Niemiec?

Wyjazd do Niemiec do pracy w opiece nad osobami starszymi to świetny sposób na zarobek. Bardzo chętnie decydują się na to rozwiązanie osoby, którym sytuacja rodzinna czy zawodowa pozwala na opuszczenie kraju na kilka tygodni lub miesięcy. Niezależnie od tego, na jak długo wyjeżdżasz, przygotuj się odpowiednio do podróży. O czym musisz koniecznie pamiętać?

Dokumenty to podstawa

Posiadanie aktualnego dokumentu potwierdzającego tożsamość to wymóg prawny i jeden z głównych warunków załatwienia jakichkolwiek formalności. Niezależnie od tego, czy zamierzasz za granicą posługiwać się dowodem osobistym, czy paszportem, przed wyjazdem upewnij się, że będą one ważne przez cały czas Twojego pobytu w Niemczech. Jeśli zbliża się koniec ich ważności, postaraj się jak najszybciej wyrobić nowe dokumenty – pamiętaj przy tym, że procedura ta może trwać nawet miesiąc!

Poza dowodem nie musisz martwić się formalnościami – jako agencja zadbamy o nie w Twoim imieniu.

Co zabrać na wyjazd zarobkowy?

Pakując walizkę na wyjazd, powinnaś przewidzieć, jakie rzeczy są Ci niezbędne, jakie mogą się przydać oraz bez których możesz się obyć przez najbliższe tygodnie. Podstawą twojego bagażu będą oczywiście ubrania – dobierając garderobę na wyjazd, weź pod uwagę, jakie warunki pogodowe będą panować w czasie Twojego wyjazdu. Przykładowo: jeśli pod koniec sierpnia zaczynasz trwające 8 tygodni zlecenie, nie sugeruj się wyłącznie ładną i ciepłą pogodą panującą w czasie wyjazdu – pamiętaj, że zbliża się koniec lata i podczas Twojego pobytu warunki mogą się znacznie pogorszyć. Dlatego poza ubraniami na lato, włóż do bagażu również kompletu ubrań na chłodniejsze i deszczowe dni. Warto również włączyć do garderoby nieco lepszych ubrań na wyjątkowe okazje – np. urodziny podopiecznego czy wyjście na miasto.

Poza ubraniami zabierz ze sobą:

Dobrym pomysłem jest spakowanie również drobnych, osobistych rzeczy, dzięki którym możesz lepiej poczuć się na obczyźnie. Przykładem może być ulubiony kubek czy zdjęcia rodziny.

Jak spakować się na wyjazd?

Na czas wyjazdu najlepiej rozdzielić rzeczy na dwie części. W dużej walizce trzymaj rzeczy takie jak: ubrania, kosmetyczkę, rzeczy codziennego użytku, bez których możesz się ewentualnie obejść. Rzeczy ważniejsze, np. dokumenty czy sprzęt elektroniczny zamknij w mniejszym bagażu – plecaku lub torbie – który będziesz trzymać zawsze przy sobie. W ten sposób zabezpieczysz się przed konsekwencjami ewentualnej kradzieży bądź zguby bagażu.

Przygotuj dom na czas nieobecności

Jeśli mieszkasz z rodziną, przygotowanie domu na długi czas Twojej nieobecności nie będzie trudne – pozostali domownicy poradzą sobie z podlewaniem kwiatów, sprzątaniem czy zwierzętami. Jeśli jednak mieszkasz sama, upewnij się, że Twój dom będzie bezpieczny – pamiętaj przy tym, że odpowiedzialność za niego przez kilka tygodni może być zbyt dużym obciążeniem dla jednej osoby. Dlatego najlepiej poprosić o pomoc kilka osób – członków rodziny, znajomych, zaufanych sąsiadów, którzy będą w stanie wymieniać się obowiązkami.

Przygotuj rodzinę

Długi czas rozłąki może być dużym wyzwaniem dla więzi rodzinnych – szczególnie dotkliwie nieobecność odczuwają małe dzieci. Dlatego jeszcze zanim podejmiesz decyzję o wyjeździe, porozmawiaj o tym ze swoimi bliskimi, wyjaśnij czemu, planujesz wyjazd i dlaczego powinni zaakceptować Twoją decyzję. Komunikuj swoje decyzje w sposób zdecydowany i spokojny, ale też pamiętaj o wysłuchaniu racji drugiej strony – pamiętaj, że jeśli planujesz pracować za granicą przez dłuższy czas, wsparcie rodziny będzie dla Ciebie w tym czasie bezcenne. Przed wyjazdem ustal ze swoimi bliskimi, w jaki sposób i jak często będzie się ze sobą komunikować. W ten sposób unikniesz telefonów od rodziny w czasie swojej pracy.

Popracuj nad językiem

Znajomość języka niemieckiego w stopniu przynajmniej komunikatywnym to warunek niezbędny do uzyskania zatrudnienia w opiece nad osobami starszymi, ale też również znaczne ułatwienie pobytu w obcym kraju. Dlatego warto na własne potrzeby szlifować język. Możesz to zrobić na wiele sposób – biorąc udział w kursie językowym bądź na własną rękę, ucząc się słówek z fiszek lub niemieckich gazet, książek czy telewizji. Pamiętaj, że najważniejsza jest systematyczność – nawet kilka minut nauki dziennie daje dużo lepsze efekty, niż próba poznania dużej ilości materiału za jednym zamachem.

Poznaj niemiecką kulturę

Choć Polska i Niemcy są bezpośrednimi sąsiadami, to pod względem kultury i mentalności istnieją między nimi znaczne różnice. W ramach przygotowania do pracy w opiece warto bliżej poznać te różnice – ułatwi to codzienne interakcje z seniorem i jego rodziną oraz zapobiegnie ewentualnym konfliktom. Pamiętaj przede wszystkim o tym, że Niemcy są narodem ceniącym sobie dobrą organizację, punktualność oraz profesjonalizm w wykonywaniu obowiązków. Są przy tym dość wstrzemięźliwi w kontaktach z ludźmi, szczególnie obcymi, pilnie strzegą swojej prywatności, ale też nie ingerują w życie innych i cenią jasną komunikację. Nadmierna spontaniczność, swobodne podejście do pracy czy też wylewność i otwartość może nie być przez nich dobrze postrzegana – przychylnie odnoszą się do osób, która rzetelnie wykonują swoje obowiązki i są asertywni. Świadomość tego pozwoli Ci łatwiej zaadaptować się do zupełnie innego środowiska pracy.