Jak przygotować się na pierwszy wyjazd do Niemiec jako opiekun?

Wyjazd do Niemiec by podjąć zatrudnienie w charakterze opiekuna osób starszych, kusi wysokimi zarobkami – stawki miesięczne dla wykwalifikowanych opiekunów są u naszych zachodnich sąsiadów nawet trzykrotnie wyższe, niż w kraju. Niemniej dla wielu początkujących osób taki wyjazd może wydawać się zbyt poważnym wyzwaniem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować.

Podszlifuj język

To kwestia podstawowa – w przypadku większości zleceń minimum komunikatywna znajomość języka niemieckiego jest wymogiem koniecznym, by dostać pracę. Znajomość języka przyda Ci się oczywiście nie tylko w pracy, przy kontaktach z podopiecznym oraz jego rodziną, ale również w wielu sytuacjach życia codziennego, na przykład podczas robienia zakupów czy wyjść w czasie wolnym. Najskuteczniejszą metodą nauki jest udział w specjalistycznych kursach językowych, warto jednak również pracować nad znajomością mowy w wolnych chwilach, np. przy pomocy fiszek. Zabieranie ze sobą do pracy słownika lub wyposażanie się w aplikacje tłumaczące na urządzenia mobilne nie jest konieczne, ale bardzo przydatne, jeśli wciąż nie jesteś pewny/a swojej znajomości języka – mogą one znacznie ułatwić komunikację w krytycznych sytuacjach.

Spakuj się odpowiednio

Czas pobytu za granicą w przypadku pracy dla opiekunów osób starszych jest zróżnicowany – zazwyczaj zlecenia trwają około 8 tygodni, w niektórych przypadkach jednak trzeba się przygotować na wyjazd na dłużej. Na wielotygodniowy pobyt trzeba konieczne się odpowiednio spakować – zabierając ze sobą wszystkie niezbędna rzeczy z Polski unikniesz konieczności kupowania ich na miejscu, gdzie mogą być dużo droższe. Dotyczy to nie tylko ubrań, ale również przedmiotów codziennego użytku, na przykład kosmetyków – rzeczy do higieny ciała, antyperspirantów, perfum, kremów ochronnych etc. – czy niezbędnych leków. Jaką odzież zabrać ze sobą? Nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wszystko zależy od tego kiedy wyjeżdżasz i jak długo potrwa Twoje zlecenie. Pamiętaj, że choć 8 tygodni wydaje się dość krótkim wyjazdem, to w trakcie zlecenia może dojść do ogólnej zmiany pogody. I tak na przykład wyjeżdżając do pracy pod koniec sierpnia, kiedy jest jeszcze ciepło, należy zabrać ze sobą również rzeczy odpowiednie na końcówkę października. Przydatne mogą się okazać tez ubrania na specjalne okazje.

Załatw wszystkie ważne sprawy

Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestie urzędowe czy sprawy z bankiem. Przed wyjazdem dopilnuj, by wszelkie tego typu formalności (np. złożenie określonych dokumentów) załatwić z odpowiednio dużym wyprzedzeniem i w terminie – nie zostawiaj ich na ostatnią chwilę, gdyż mogą spotkać Cię poważne konsekwencje prawne czy finansowe. Sprawdź również ważność dokumentów, które zabierasz ze sobą np. dowodu osobistego. Jeśli termin ich wygaśnięcia kończy się akurat w czasie, kiedy wybierasz się na zlecenie – przedłuż je.

Przygotuj dom do swojej nieobecności

Jeśli posiadasz w domu zwierzęta i rośliny, musisz zapewnić im opiekę na czas Twojej nieobecności. Rośliny wymagają co prawda mniejszej troski, wciąż jednak należy je regularnie podlewać, upewniać się, że mają dość słońca i nic wymaga pomocy. Wystarczy, że poprosisz zaufaną osobę o to, by co kilka dni doglądała roślin. Zwierzęta najlepiej czasowo oddać komuś pod opiekę – szczególnie dotyczy to psów, które generalnie wymagają więcej uwagi. Przed wyjazdem należy również odciąć od mediów wszystkie urządzenia – wyłączyć prąd, zakręcić kurki z wodą i gazem. Dobrze jest również powiadomić sąsiada o nieobecności i poprosić, by „miał oko” na mieszkanie. Oczywiście zrób to wszystko jeśli mieszkasz samotnie.

Uzbrój się w pozytywną energię

Praca w opiece nad osobami starszymi nie należy do prostych, ale staje się dużo znośniejsza wraz z odpowiednim podejściem – pamiętaj, by zachować cierpliwość i dystans, a nowe realia pracy staną się znacznie znośniejsze. Pamiętaj również, że podejmując się zleceń za naszym pośrednictwem możesz liczyć na wsparcie koordynatorów, którzy przez cały czas trwania umowy będą pomagać Ci znaleźć rozwiązanie problemów związanych z zatrudnieniem.

Powiadom bliskie osoby o swoim miejscu pobytu

O tym, że wyjeżdżasz powinna dowiedzieć się osoba, z którą utrzymujesz stały kontakt. Podaj jej kluczowe szczegóły, przede wszystkim nazwę oraz dane teleadresowe swojego pracodawcy (jeśli zlecenie otrzymałeś/aś za pośrednictwem agencji, to właśnie agencja jest Twoim pracodawcą). Z drugiej strony pracodawca powinien otrzymać od Ciebie dane kontaktowe do osoby, z którą powinien się kontaktować w sytuacjach awaryjnych, np. by powiadomić, że w trakcie trwania zlecenia doznałeś/aś wypadku.