Jak radzić sobie z brakiem apetytu u osób starszych?

Każdy człowiek potrzebuje pożywienia, które dostarczy ciału energii oraz substancji odżywczych niezbędnych do jego prawidłowego funkcjonowania. W normalnych warunkach organizm sam informuje, że potrzebuje konkretnych składników – ta podstawowa czynność życiowa nazywana jest apetytem. W wyniku chorób lub zaawansowanego wieku może jednak dojść do zaburzenia apetytu, które objawia się tym, że człowiek odmawia spożywania jedzenia.

Jakie są przyczyny i konsekwencje braku apetytu?

O apetycie na co dzień niewiele myślimy i nie zastanawiamy się, w jaki sposób działa. Co więcej – powszechne jest przekonanie, że możemy decydować o tym, czy mamy na coś ochotę, czy też nie. Dlatego też brak apetytu często jest postrzegany jako świadoma niechęć czy wręcz nawet złośliwość osoby, która odmawia jedzenia. Niestety, problem ten jest dużo bardziej skomplikowany i z pewnością nie da się go rozwiązać, wmuszając w kogoś jedzenie. Dlaczego osoby starsze doświadczają braku apetytu? Przyczyn takiego stanu może być bardzo wiele, a jedną z nich jest spowolnienie metabolizmu wynikające z wieku. Organizm starszej osoby nie jest w stanie przetworzyć dostarczanej energii oraz związków organicznych, mimo że ich stale potrzebuje – dlatego nawet kiedy organizm wyraźnie odczuwa niedobór żywności, nie jest w stanie wytworzyć odpowiednich bodźców, które skłoniłyby go do jedzenia. Kolejną częstą przyczyną zaburzenia łaknienia jest przyjmowanie określonych rodzajów leków, które wpływają na odczuwanie smaków i zapachów. Sam smak również odgrywa istotną rolę w regulacji łaknienia. Podobnie jak pozostałe zmysły, zmysł smaku i powonienia z czasem ulega przytępieniu – seniorzy, których nie będą zadowalać podawane posiłki również mogą odmówić ich spożywania. Ważnym punktem na liście przyczyn zaburzenia łaknienia są problemy natury psychicznej (np. depresja czy demencja), a także słaba kondycja fizyczna organizmu. Niezależnie jednak od powodów, zaburzenia apetytu prowadzą nieuchronnie do coraz większego niedożywienia organizmu, który z czasem słabnie i staje się bardziej podatny na choroby i infekcje.

Co zrobić, gdy senior nie odczuwa apetytu?

Brak apetytu u seniora to bardzo poważny problem, który wymaga od opiekuna seniora odpowiedniego postępowania. Przede wszystkim należy ustalić, z jakiego powodu podopieczny nie chce przyjmować pokarmów, gdyż tylko ta wiedza pozwala dobrać prawidłowe środki zaradcze. Na rynku dostępne są co prawda specjalne preparaty, które pobudzają apetyt, jednak ich stosowanie nie rozwiązuje w żadnym stopniu problemu, który jeśli zostanie zignorowany, może mieć bardzo poważne konsekwencje. Zanim sięgniemy po tego typu środki należy sprawdzić, czy brak apetytu nie jest spowodowany przez:

Jak podawać posiłki seniorowi?

Niezależnie od przyczyn, brak apetytu powoduje, że spożywanie posiłków nie jest żadną przyjemnością, lecz przykrym obowiązkiem – w końcu nikt nie lubi wmuszać w siebie jedzenia. Dlatego może zdarzyć się, że osoba starsza będzie starać się z całych sił, by tego unikać. Jak zachęcić ją do jedzenia? Przede wszystkim warto zadbać o odpowiednie nawyki żywieniowe:

Nade wszystko należy pamiętać, by wszelkie zmiany do jadłospisu wprowadzać dopiero po skonsultowaniu sytuacji z lekarzem lub dietetykiem. Działanie na własną rękę może mieć bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia osoby starszej.