Jak radzić sobie z nietrzymaniem moczu u seniorów?

Inkontynencja, czyli nietrzymanie moczu to zjawisko dość powszechnie – szacuje się, że cierpi na nią nawet 8% społeczeństwa, w większości kobiety. Wśród osób dotkniętych tą przykrą przypadłością dużą grupę stanowią również seniorzy, gdyż często towarzyszy ona chorobom typowym dla zaawansowanego wieku, m.in. chorobie Alzheimera czy chorobie Parkinsona. Oto kilka rzeczy, o których powinien pamiętać jej opiekun.

Czym spowodowane jest nietrzymanie moczu?

Potencjalnych przyczyn nietrzymania moczu może być bardzo wiele – między innymi wynikające z zaawansowanego wieku osłabienie zwieracza cewki moczowej, osłabienie mięśni miednicy czy infekcje układu moczowego. W przypadku panów problemy z oddawaniem moczu mogą być wynikiem przerostu prostaty. Często problem pojawia się również u osób cierpiących na choroby Alzheimera i chorobę Parkinsona, a także seniorów, którzy przeszli udar mózgu.

Opieka nad osobą z inkontynecją

Nietrzymanie moczu to problem wielowarstwowy, sprawiający wiele trudności zarówno dotkniętemu nim seniorowi, jak i osobie opiekującej się nim. Kluczowe jest prawidłowe rozpoznanie problemu oraz wprowadzenie do życia osoby starszej pewnych zasad codziennego funkcjonowania, przede wszystkim dotyczących spożywanych płynów. Pamiętać należy między innymi o:

Akcesoria dla seniora

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów akcesoriów przeznaczonych dla osób nietrzymających moczu – warto zachęcić znajdującego się pod opieką seniora do korzystania z nich. Oczywiście należy pamiętać, by produkt był dostosowany do skali problemu. Dla osób z lekkim nietrzymaniem moczu wystarczającym rozwiązaniem będą wkładki urologiczne, które umieszcza się w bieliźnie – są one odpowiednie dla seniorów, które są w stanie samodzielnie chodzić i zachowują aktywność. Alternatywnym rozwiązaniem są majtki chłonne, które mogą zastąpić zwykłą bieliznę. Z kolei seniorzy nie poruszający się o własnych siłach i cierpiący na ciężkie nietrzymanie moczu powinni nosić tak zwane pieluchomajtki, które najlepiej chronią przed przeciekaniem nadmiaru moczu.

Ważna jest higiena

Niekontrolowane oddawaniu moczu sprzyja powstawaniu odparzeń, podrażnień i odleżyn – może również przyczyniać się do rozwoju zakażeń dróg moczowych. Dlatego tak ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny osoby cierpiącej na tę przypadłość. W tym kontekście do zadań opiekuna należy:

Oczywiście, powyższe zalecenia dotyczą sytuacji, w których osoba starsza nie jest w stanie samodzielnie się przebrać w nową bieliznę ani umyć. Opiekun osoby starszej leżącej lub poruszającej się na wózku powinien pamiętać przy okazji o profilaktyce odleżyn i regularnym zmienianiu pozycji podopiecznego.

Higiena psychologiczna

Opiekując się osobą cierpiącą na inkontynecję należy pamiętać nie tylko o potrzebach jej ciała, ale również ducha. To bardzo ważna kwestia – osoby starsze często mierzą się z wieloma problemami natury psychologicznej, wynikającymi m.in. z lęku przed chorobami i śmiercią, narastającego przeświadczenia o własnej niezaradności, czy poczucia osamotnienia. Nietrzymanie moczu jest dolegliwością bardzo wstydliwą, która może dodatkowo przyczyniać się do pogarszania stanu emocjonalnego seniora. Osoby nią dotknięte mogą unikać kontaktu ze światem z obawy przed wyśmianiem czy poczuciem pogardy ze strony innych osób. Mając to na uwadze, opiekun powinien podchodzić do nich z bardzo dużą wyrozumiałością, empatią i serdecznością – niedopuszczalne jest m.in. krytykowanie seniora za jego dolegliwość i obarczanie winą za nią.