Jak reagować przy nieszczęśliwych wypadkach przy pracy z podopiecznym?

Każdy opiekun seniora musi być przygotowany na to, że w każdej chwili może dojść do sytuacji zagrażającej zdrowiu i życiu podopiecznego. Opiekun nie może w takiej chwili tracić głowy, lecz błyskawicznie zareagować na zagrożenie. Im szybciej i skuteczniej udzielimy poszkodowanemu niezbędnej pomocy, tym większa szansa na szczęśliwe rozwiązanie. Podpowiadamy, co zrobić w sytuacji kryzysowej.

Jak wezwać pogotowie?

Jeśli stan zdrowia seniora wymaga pomocy lekarskiej, należy czym prędzej wezwać pogotowie. Jak to zrobić, żeby mieć pewność, że uzyskamy jak najskuteczniejszą pomoc? Poza danymi takimi jak adres, pod który ma przyjechać karetka oraz okoliczności wypadku powinniśmy przekazać dyspozytorowi również dane dotyczące aktualnego stanu pacjenta (np. czy wyczuwamy bicie serca i oddech), ogólnego stanu jego zdrowia (wymieniamy choroby, na które cierpi). Ważne jest również, byśmy podali numery telefonu – swój oraz podopiecznego, dzięki czemu ratownicy będą mogli się z nami skontaktować. To bardzo ważna kwestia. Podczas zgłaszania problemu należy działać szybko, dlatego zawczasu warto nauczyć się wszystkich niezbędnych danych teleadresowych na pamięć. Po wezwaniu pomocy należy również upewnić się, że ratownicy będą mieli bezproblemowy dostęp do chorego – jeśli np. nasz podopieczny mieszka w bloku na zamkniętym osiedlu, należy powiadomić o wypadku ochronę.

Przede wszystkim – zdiagnozuj problem

Niektóre przypadki zagrożenia dla zdrowia i życia są dość oczywiste – przykładowo, jeśli starsza osoba przewróci się i odniesie rany, od razu wiemy na czym polega problem i jak postąpić. Jednak nie zawsze zdiagnozowanie problemu będzie takie proste. Niemniej jako opiekunowie powinniśmy być w stanie jak najszybciej ocenić powagę sytuacji  i wiedzieć, co po kolei należy w niej zrobić. Kluczowe jest wcześniejsze dokładne poznanie stanu zdrowia naszego pacjenta – wiedząc, jakie mogą być potencjalnie niebezpieczne objawy jego chorób, możemy skutecznie podjąć działania zaradcze. To bardzo ważne, ponieważ nieprawidłowe rozpoznanie problemu może uniemożliwić nam udzielenie pierwszej pomocy, a w przypadkach skrajnych nawet wpłynąć na pogorszenie stanu naszego podopiecznego.

Udziel pierwszej pomocy

Skoro zidentyfikowaliśmy problem i wiemy, co należy zrobić, powinniśmy bez chwili zwłoki przystąpić do działania i udzielić pierwszej pomocy. To, w jaki sposób to zrobimy powinno być ściśle uzależnione od stanu pacjenta oraz przyczyn jego pogorszenia:

To tylko kilka z wielu przykładów tego, jak może wyglądać udzielanie pierwszej pomocy. Przed podjęciem pracy opiekuna osoby starszej warto ukończyć profesjonalny kurs, którzy przygotuje nas na te i wiele innych niebezpiecznych sytuacji, które mogą się wydarzyć nie tylko w pracy ale i w życiu codziennym.