Jak rozwijać pasje u seniora?

Pasja jest postrzegana jako recepta na długowieczność. Zdaniem neurologów, osoby starsze, które mają możliwość rozwijania swoich pasji oraz poszukiwania nowych zainteresowań, cieszą się lepszą kondycją psychiczną. Warto to wykorzystać w przypadku opieki nad seniorem, zarówno sprawowanej przez bliskie mu osoby, jak i wykwalifikowane opiekunki seniorów. Wyjaśniamy, w jaki sposób aktywować seniorów i wspierać ich w rozwijaniu indywidualnych zainteresowań.

Czy jesień życia może być czasem rozwoju zainteresowań?

Wielu dzisiejszych seniorów przez lata intensywnej pracy, zapominało o sobie, odkładając realizację marzeń oraz rozwijanie zainteresowań na późniejsze lata. Niestety, wraz z przejściem na emeryturę, nie wszyscy pamiętają o realizacji marzeń z młodości. Dzieje się tak z kilku powodów. Pierwszym z nich jest swego rodzaju presja społeczna, która powoduje, że seniorzy są „szufladkowani” i postrzegani jako osoby, które mają działać na rzecz swoich bliskich, czyli np. zajmować się wnukami i ułatwiać życie dzieciom. Z drugiej strony – część seniorów, których stan zdrowia nie pozwala na czynną pomoc rodzinie, bo sami jej potrzebują, zamyka się w domach, izolując od społeczeństwa i tracąc radość życia. Nawet w przypadku schorowanych seniorów możliwe jest rozwijanie pasji i zainteresowań w sposób dostosowany do stanu zdrowia i sił. Z inicjatywą może wyjść np. opiekunka seniora, która poznając seniora, powinna dowiedzieć się, co sprawia mu radość i jakie ma zainteresowania.

W jaki sposób zadbać o aktywizację seniorów?

Rozwijanie sprawności fizycznej i intelektualnej oraz aktywizacja społeczna seniorów są bardzo ważne dla komfortu życia i stanu zdrowia. Rozwijanie pasji osób starszych możliwe jest na wiele różnych sposobów. Przede wszystkim trzeba dobrze poznać seniora i dowiedzieć się, co sprawia mu przyjemność. Mogą być to zarówno proste czynności manualne, jak i uczestniczenie w warsztatach, wykładach czy zajęciach w Klubach Seniora. Wiele zależy od stanu zdrowia seniora oraz jego otwartości na świat. Wielu seniorom przyjemność sprawiają proste prace plastyczne, które doskonale wspierają nie tylko zdolności manualne, ale także sprawność umysłową. Warto zaproponować np. samodzielne wykonanie biżuterii dla znajomych i członków rodziny, korzystanie z coraz bardziej popularnych zestawów do malowania obrazów po numerach, pomysłów DIY lub wykonywanie dekoracji z różnych materiałów np. ozdób świątecznych. Taka aktywność rozwija seniora oraz pomaga nawiązać więź z opiekunem lub opiekunką. Seniorzy zainteresowani nowymi technologiami chętnie uczestniczą w internetowych kursach oraz wykładach online. To nie tylko sposób na znalezienie nowej pasji, ale także otworzenie dla osoby przebywającej przede wszystkim w domu okna na otaczający ją świat. Sposobem na rozwijanie pasji seniora są także zajęcia organizowane np. w Klubach Seniora i innych organizacjach. Tutaj możliwości jest bardzo wiele, bo seniorzy mogą uczestniczyć w zajęciach muzycznych, tanecznych, tematycznych wykładach oraz warsztatach. Nie należy „na siłę” zmuszać seniorów do rozwijania pasji z młodości oraz szukania nowych zainteresowań. Trzeba podpowiadać i pokazywać dostępne opcje, jednak nie można robić nic wbrew seniorom.