Jak spędzać czas z podopiecznym, kiedy nie wolno wychodzić z domu?

Trwająca pandemia to czas, który szczególnie dotknął osoby starsze, nie tylko w wymiarze zdrowotnym, ale też społecznym. Dlaczego? Ponieważ w wyniku konieczności izolacji ich kontakt ze światem zewnętrznym stał się jeszcze bardziej utrudniony, niż dotychczas. Nie wolno jednak zapominać, że seniorzy również potrzebują zajęć, które wypełnią im czas. Oto kilka pomysłów na to, jak uchronić podopiecznego przed nudą.

Gry planszowe i karciane

Planszówki powszechnie kojarzone są jako rozrywka dla młodzieży, niemniej jest kilka klasycznych  gier, które uwielbiają osoby w każdym wieku – również seniorzy. Należą do nich między innymi Scrabble, Monopoly, Rummikub, czy chociażby mogące poszczycić się wiekową tradycją szachy oraz warcaby. Również wśród gier karcianych wymienić można kilka, które potrafią zająć uwagę na długie godziny – na przykład brydż, remik czy wist. Oczywiście to jedynie ułamek wszystkich rozgrywek, do jakich warto zaprosić seniora – współczesny rynek gier planszowych i karcianych obfituje w tytuły, wśród których znajdą się zarówno takie wymagające strategii, jak i bazujące przede wszystkim na refleksie. Wszystkie mają jednak jedną, niezwykle istotną zaletę – pobudzają intelektualnie i sensorycznie, co jest bardzo ważne dla osób w zaawansowanym wieku.

Kontakt z kulturą

Kultura kojarzy się z wyszukaną sztuką – często zapominamy, że wyrosła ona przede wszystkim na potrzebie rozrywki. Dlatego remedium na nudę seniora może być oglądanie filmów, czytanie książek, czy choćby wspólne słuchanie muzyki. Należy oczywiście pamiętać o doborze odpowiedniego repertuaru, zgodnego z gustem seniora, ale też oferującego wartościową rozrywkę. Unikać należy przede wszystkim treści, które mogą wywołać u podopiecznego niepokój czy lęki, lub po prostu być męczące ze względu na swoją formę. Co ważne, spędzając z seniorem czas właśnie w ten sposób, można bardzo poprawić swoją znajomość języka.

Ćwiczenia

Jeśli senior ma taką możliwość, warto zachęcić go do aktywności fizycznej w obrębie domu. Mogą to być proste  ćwiczenia siłowe z użyciem niewielkich ciężarów czy rozciąganie. Jeśli na wyposażeniu domostwa znajduje się bieżnia lub rower stacjonarny, to mogą one stać się bardzo dobrym uzupełnieniem treningu. Należy pamiętać, by intensywność i czas ćwiczeń były adekwatne do sprawności osoby starszej – zbyt duże obciążenie organizmu stwarza ryzyko poważnych kontuzji. Zanim zaczniesz zachęcać podopiecznego do ćwiczeń, upewnij się, że nie ma do tego żadnych przeciwwskazań.

Rozwijanie pasji

Mózg, podobnie jak mięśnie, potrzebuje stymulacji pod postacią ćwiczeń. Poza grami czy wartościowymi treściami kulturalnymi, impulsem do wzmożonej pracy intelektualnej są zajęcia kreatywne – na przykład rysowanie, malowanie, szydełkowanie, śpiew, gra na instrumentach czy majsterkowanie. Senior nie musi mieć żadnych umiejętności artystycznych, by kreatywne hobby sprawiało mu radość i, co najważniejsze, dostarczało odpowiednich bodźców. Już sam kontakt z kolorem i dźwiękiem oraz umysłowy wysiłek związany z tworzeniem wywiera na niego pozytywny wpływ.

Wspólne wykonywaniem obowiązków domowych

Opiekun seniora ma zajmować się osobą starszą, nie oznacza to jednak, że koniecznie musi wykonywać wszystkie obowiązki za nią. Jeśli senior ma takie możliwości, siły i chęć, warto zaproponować mu współudział w czynnościach takich jak gotowanie i sprzątanie. Przyniesie to kilka pozytywnych skutków: przede wszystkim starsza osoba nie będzie się nudzić, a przy tym jej poczucie własnej wartości znacznie wzrośnie. Warto pamiętać, że osoby starsze należą do pokolenia, które prace domowe wykonywało samodzielnie. Dlatego bardzo dotkliwie odczuwają one utratę samodzielności wynikająca z zaawansowanego wieku bądź rozwijających się chorób. Powierzenie im choćby najprostszych zadań – na przykład krojenia składników na obiad – pozwoli im nabrać dawnej pewności co do swojej zaradności. Przy okazji będzie to świetna okazja do lepszego poznania się i wymiany doświadczeń.

Niezależnie od tego, jakie zajęcia zamierzasz zaproponować seniorowi, który nie może opuszczać domu, pamiętaj by były one adekwatne do jego stanu zdrowia, a także kondycji intelektualnej – w przeciwnym wypadku nie będą one żadną rozrywką ani przydatnym ćwiczeniem, a staną się jedynie uciążliwe i  frustrujące.