Jak sprawdzić, czy agencja opieki nad osobami starszymi jest godna zaufana?

Opiekowanie się starszymi osobami w Niemczech to atrakcyjna opcja za względu na wysokie zarobki – polscy opiekunowie mogą za granicą liczyć na nawet trzykrotnie wyższe wynagrodzenie, niż w ojczyźnie. Wizja wyjazdu nasuwa jednak pewne wątpliwości. Pierwsze obawy mogą pojawić się jeszcze przed podjęciem współpracy z agencją pośredniczącą w zatrudnieniu. Podpowiadamy, jak sprawdzić, czy firmie można zaufać.

Sprawdź, czy firma działa legalnie

Jeśli chcesz mieć pewność, że agencja pracy zasługuje na twoją uwagę i zaufanie, upewnij się, czy działa zgodnie z prawem. W tym celu wystarczy sprawdzić, czy widnieje w Krajowym Rejestrze Sądownictwa. Legalnie działające firmy umieszczają informacje o numerze KRS m.in. na swoich stronach internetowych, bez problemu go znajdziesz. Posiadając numer możesz wyszukać firmę na stronie internetowej KRS – jeśli po wpisaniu numeru w wyszukiwarkę system nie pokazuje żadnych wyników lub wyniki dla firmy o innych danych, oznacza to, że agencja, którą właśnie sprawdzasz działa nielegalnie. Ponadto sprawdź, czy agencja widnieje w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia – również w tym przypadku wpis w agencji jest obowiązkowy.

Dlaczego nie warto korzystać z usług niepewnych agencji?

Nielegalne agencje pośrednictwa zatrudnienia często kuszą opiekunów – szczególnie tych bez doświadczenia w pracy za granicą – bajecznymi kwotami wynagrodzenia oraz zapewnieniami o tym, że praca jest lekka, łatwa i przyjemna. W rzeczywistości korzystanie z ich usług jest bardzo ryzykowne, a w niektórych przypadkach może okazać się nawet niebezpieczne. Fałszywe agencje mogą między innymi liczyć na wyłudzenie Twoich danych oraz pieniędzy (prawdziwa, legalna agencja pośrednictwa nigdy nie pobiera opłat od zatrudnianych opiekunów). Nawet jeśli faktycznie za ich pośrednictwem znajdziesz zajęcie za granicą, może okazać się, że będziesz ją wykonywać „na czarno” – bez gwarancji wypłaty wynagrodzenia w ustalonej wcześniej kwocie, bez ubezpieczenia zdrowotnego i innych świadczeń, bez ochrony prawnej. Z tego powodu zawsze przed podjęciem pracy domagaj się podpisania umowy z agencją oraz uzgodnienia warunków, na jakich będzie odbywać się praca.

Sprawdź opinie o agencji

Drugim ważnym krokiem w sprawdzaniu rzetelności firmy, jest zorientowanie się na temat jej renomy w branży. W dzisiejszych czasach nie ma z tym dużego problemu – wystarczy sprawdzić portale społecznościowe oraz serwisy umożliwiające wystawianie ocen i opinii pracodawcom. Opieka nad seniorami to coraz bardziej popularna branża, a opiekunowie chętnie dzielą się swoimi doświadczeniami ze współpracy z agencją. Mimo to warto zachować pewien dystans co do komentarzy w Internecie, ponieważ nigdy nie możesz mieć pewności, kto je pisze i z jakiego dokładnie powodu wystawia najwyższe lub najniższe noty. Jeśli liczysz na naprawdę rzetelne opinie o agencji, zwróć się o poradę do kogoś, kto pracuje w opiece, a kogo znasz osobiście. Znajomy opiekun nie będzie miał żadnego powodu, by naginać prawdę co do warunków pracy, a przy tym będzie w stanie dokładnie opowiedzieć Ci, jak przebiegała współpraca z agencją.

Wsparcie koordynatora

Praca daleko od domu, szczególnie w obcym kraju może być stresująca. Dlatego tak ważne jest, żeby opiekun miał zapewnione wsparcie koordynatora. Zadaniem koordynatora jest udzielanie wszelkiej pomocy związanej ze sprawowaniem opieki – między innymi dotyczącej zakresu obowiązków oraz ewentualnych konfliktów między opiekunem a zleceniodawcą. Jeśli agencja nie gwarantuje możliwości kontaktu z koordynatorem i zostawia opiekuna samego sobie na kilka tygodni w obcym kraju, jest to wyraźny sygnał, by nie korzystać z jej usług.

Zwróć uwagę na liczby

Zanim zdecydujesz się na współpracę z agencją, sprawdź czym może się pochwalić. Zwróć uwagę między innymi na to, jak długo funkcjonuje na rynku, a także jak wielu opiekunów znalazło dzięki niej pracę. Prestige24h.pl działa nieprzerwanie już od 10 lat – w tym czasie nawiązaliśmy współpracę z ponad 2000 opiekunek i opiekunów z całej Polski. Te liczby świadczą o naszym dużym doświadczeniu, jakości usług oraz zaangażowaniu w wykonywaną pracę – bez tego po prostu nie bylibyśmy w stanie sprostać konkurencji i utrzymać się tak długo na rynku.

Masz więcej pytań na temat naszej działalności? Chcesz wiedzieć, w jaki sposób działamy? Zapraszamy do kontaktu!