Jak uczyć się języka niemieckiego podczas codziennych obowiązków?

Zastanawiasz się nad podjęciem pracy w charakterze opiekuna dla osoby starszej w Niemczech, ale obawiasz się, że Twoja znajomość języka jest niewystarczająca? Nie przejmuj się tym – nie musisz perfekcyjnie znać niemieckiego, by zacząć pracę. Co więcej, już podczas wykonywania codziennych obowiązków może szlifować swoje umiejętności lingwistyczne. Jak to zrobić w efektywny sposób?

Stosuj fiszki

Fiszki to nic innego jak niewielkie karteczki, na których z jednej strony zapisane zostało słowo w obcym języku, na drugiej zaś jego tłumaczenie. Korzystanie z nich jest bardzo proste – wystarczy, że każdego dnia przejrzysz pewien niewielki zestaw fiszek, próbując zapamiętać znaczenie zapisanych na nich słów czy zwrotów. Kiedy już dobrze pamiętasz słowo z fiszki, odkładasz ją do oddzielnego pudełka, do którego zaglądasz od czasu do czasu w celu utrwalenia sobie nauczonego materiału. Zestawy fiszek można kupić w wielu księgarniach, jednak ciekawym i bardzo rozwijającym doświadczeniem jest wykonanie ich samemu – wystarczą wycięte z grubszego papieru małe kartoniki oraz długopis.

Słuchaj, czytaj i oglądaj

Dość powszechne jest przekonanie, że tylko dzieci uczą się języków poprzez słuchanie i naśladownictwo. W rzeczywistości otaczanie się językiem, osłuchiwanie się z nim i naśladowanie jego brzmienia jest ważnym elementem nauki niezależnie od wieku. W ten sposób poznajesz język „żywy”, a nie tylko jego poprawną gramatycznie, podręcznikową formę. W dzisiejszych czasach nie ma żadnego problemu z tym, by otoczyć się językiem, do swojej dyspozycji masz łatwo dostępne książki, gazety, audycje radiowe i podcasty, muzykę, programy telewizyjne i filmy czy choćby krótkie nagrania z YouTube – możliwości jest mnóstwo, a z wielu tego typu pomocy dydaktycznych możesz korzystać nawet podczas wykonywania codziennych obowiązków. Ale pamiętaj, by nie przemęczać się nadmiarem bodźców. Jeśli twoja znajomość języka nie jest jeszcze zbyt duża, długie słuchanie audycji radiowych czy oglądanie filmów, z których nic nie zrozumiesz nie przyniesie większych rezultatów – Twój mózg po prostu w pewnym momencie przestanie zwracać uwagę na to, co słyszy. Codziennie poświęć na tego typu trening około kwadransa i postaraj się wyłapywać ze słyszanej mowy słowa, które rozumiesz oraz naśladować ich poprawną wymowę.

Rozmawiaj, rozmawiaj, rozmawiaj

Aby opanować język musisz go… używać. Nie ma innego sposobu, nikt jeszcze nie nauczył się sprawnie posługiwać obcą mową wyuczywszy się jedynie słówek i zasad gramatycznych z podręczników. Pracując jako opiekun najwięcej okazji do rozmowy będziesz miał ze swym podopiecznym oraz ewentualnie jego rodziną – korzystaj z nich tak często, jak tylko się da, ponieważ tylko podczas rozmowy w praktyce dowiesz się jak poprawnie konstruować zdania i poprawnie wypowiadać konkretne słowa. Rozmowa to również bardzo cenny trening rozumienia języka ze słuchu.

Pisz

Jako opiekun będziesz mieć kontakt przede wszystkim z niemieckim w jego formie mówionej, nie znaczy to jednak, że znajomość słowa pisanego Ci się nie przyda. Czytanie książek czy gazet to nie wszystko – warto również samemu próbować pisać, w ten sposób utrwalisz sobie konstrukcje gramatyczne języka oraz słówka. Ale co pisać? Jeśli używasz social mediów, mogą to być chociażby krótkie komentarze pod wpisami na obserwowanych przez Ciebie profilach. Innym rozwiązaniem jest np. pisanie dziennika lub krótkich listów, notatek, czy choćby listy zakupów.

Zachowaj systematyczność

Przy nauce języka – każdego, nie tylko niemieckiego – kluczowe jest, by odbywała się ona w sposób ciągły i regularny. Dużo lepsze rezultaty osiągniesz, poświęcając każdego dnia kilka minut na przejrzenie swoich fiszek ze słówkami, posłuchanie niemieckiego podcastu czy obejrzenie fragmentu serialu, niż poświęcając na te czynności dwie godziny co tydzień. Długie przerwy w nauce powodują, że po prostu będziesz zapominać opanowany już materiał.

Nie przejmuj się niepowodzeniami

Drugą ważną zasadą, której warto trzymać się przy nauce języka podczas pracy za granicą, jest przyjęcie niepowodzeń. Opanowanie mówionego języka w dobrym stopniu wymaga czasu i intensywnych ćwiczeń, a nieodzownym elementem kształcenia się jest popełnianie błędów. Nie przejmuje się potknięciami, ponieważ zdarzają się one każdemu – zamiast tego wyciągaj z nich wnioski.