Jak wprowadzić work-life balance w pracy opiekuna osób starszych?

Praca jest ważną częścią codzienności. Poza niezbędnymi środkami finansowymi może dawać również poczucie satysfakcji oraz zaspokajać inne emocjonalne potrzeby. Jednak poza nią również istnieje życie – zaniedbanie czasu wolnego od obowiązków służbowych bardzo szybko może doprowadzić do wypalenia zawodowego. Dlatego tak ważne jest zachowanie „work-life balance”. Jak to zrobić?

Czym jest work-life balance?

Work-life balance, znane również jako WLB, to idea, której celem jest znajdowanie równowagi między czynnikami składającymi się na życie zawodowe (praca, rozwój kariery, ambicje) oraz tymi tworzącymi życie prywatne (relacje, rodzina, zdrowie, rozrywka, pasje). Choć koncepcja ta została ukuta już na przełomie lat 70 i 80-tych XX wieku, to dopiero od niedawna mówi się o niej więcej w Polsce. Jest to wynikiem zauważalnego wzrostu odsetka osób, doświadczających problemów społecznych takich jak wypalenie zawodowe oraz pracoholizm. Przesłanie WLB jest w gruncie rzeczy proste i zakłada ono, że zachowanie prawidłowego balansu między pracą a życiem prywatnym sprzyja poprawie na obu tych polach. Z jednej strony można w ten sposób zachować optymalne tempo rozwoju zawodowego, z drugiej zaś zadowolenie z codziennego życia po godzinach pracy. I teoretycznie wprowadzenie takiej równowagi nie jest trudne, w praktyce jednak wiele osób nie wie, jak to zrobić.

Dobrze wykorzystuj wolny czas

Dla zachowania prawidłowego balansu między pracą i życiem prywatnym ważne jest właściwe podejście do czasu wolnego. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak cennym zasobem jest „wolne”, stąd bardzo często popadają w skrajności. Albo nadrabiają zaległości w swoich obowiązkach, czyli po prostu poświęcają swój prywatny czas na dalszą pracę, albo nie mają żadnego pomysłu na to, jak wykorzystać te kilka godzin dla siebie i po prostu marnują je na nałogowe oglądanie telewizji bądź spanie. Obie postawy są nieodpowiednie – z jednej strony pojawia się stres związany z nadmiernym zmęczeniem, z drugiej zaś poczucie niezadowolenia z życia poza pracą – i obie prowadzą do sytuacji, w których praca przeważa na szali, staje się nieproporcjonalnie dużym obciążeniem, którego nie równoważy nic w życiu prywatnym. Jak ten problem rozwiązać? Przede wszystkim warto pomyśleć o angażujących, sprawiających przyjemność i dostarczających satysfakcji zajęciach. Może to być cokolwiek, co mieści się w możliwościach finansowych czy zdrowotnych – od czytania książek, przez uprawianie sportu (choćby były to spacery), kończąc na pisaniu poezji i malarstwie. Dlaczego jest to tak istotne? Ponieważ wyrabia słuszne przeświadczenie, że poza praca również istnieje życie, któremu warto się poświęcić, nawet jeśli nie idą za tym żadne korzyści finansowe. W pracy opiekuna seniora ważnym narzędziem jest harmonogram dnia – możesz go wykorzystać do zaplanowania nie tylko swoich obowiązków, ale również zajęć po pracy.

Pamiętaj o dłuższych przerwach w pracy

Codzienny kilkugodzinny sen jest niezbędny do zregenerowania zapasów energii, jednak po pewnym czasie zmęczenie i stres kumulują się do tego stopnia, że nie da się odpocząć wyłącznie śpiąc w nocy. Trzeba wtedy zrobić sobie co najmniej kilka dni przerwy. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracy opiekuna osób starszych, która obciążona jest wysoką odpowiedzialnością i towarzyszy jej bardzo intensywne napięcie emocjonalne. Zlecenia dla opiekunów trwają zazwyczaj kilka do kilkunastu tygodni – po tak długim czasie zalecamy zrobienie sobie choćby krótkiego urlopu przed podjęciem kolejnej pracy. Pamiętaj, że żadne zarobki nie są warte ogromnego obciążenia, które będzie miało istotny wpływ na stan Twojego zdrowia.

Pamiętaj o bliskich

Praca jako opiekun w Niemczech wymaga ograniczenia bezpośrednich kontaktów z rodziną i przyjaciółmi. Na szczęście dzięki dostępowi do dzisiejszej technologii można bez problemu komunikować się na duże odległości. Przed wyjazdem na zlecenie warto ustalić z najbliższymi osobami, w jakich dniach i o jakich porach będziecie rozmawiać za pośrednictwem telefonu czy popularnych komunikatorów internetowych. Dlaczego? Ponieważ pozwoli Ci to lepiej zarządzać Twoim czasem wolnym. Pomijając zdarzenia nagłe, kiedy po prostu trzeba sięgnąć po telefon i omówić ważną sprawę, unikniesz sytuacji, w których ktoś przeszkodzi Ci w wykonywaniu rzeczy, które od dawna czekają na Twoją uwagę.

Dlaczego work-life balance jest takie ważne?

Idea work-life balance to narzędzie przydatne przede wszystkim do zapobiegania syndromowi wypalenia zawodowego, którego w ostatnich latach doświadcza coraz więcej ludzi, szczególnie w zawodach obciążonych dużą odpowiedzialnością i opartych na kontaktach z ludźmi – a takim właśnie zawodem jest opieka nad seniorami. Wdrażając WLB do swojego codziennego życia możesz zachować odpowiednią higienę pracy, skuteczniej kontrolować stres wynikający z pracy i zarządzać własnym czasem. A wszystko to przekłada się na poczucie większej satysfakcji, tak w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Zachowanie równowagi między tymi obszarami życia jest ważne przede wszystkim jeśli opiekę nad seniorami traktujesz jako swoją ścieżkę kariery na co najmniej kilka lat.