Jak wygląda kwestia zakwaterowania podczas pracy opiekuna organizowanej przez agencję?

Wyjazd za granicę w celu podjęcia pracy w opiece nad starszą osobą to bez wątpienia spore wyzwanie. Opiekunowie i opiekunki, którzy nie mają jeszcze doświadczenia w tego typu zleceniach, często mają sporo pytań i wątpliwości co do tego, w jakich warunkach przyjdzie im pracować. W tym wpisie wyjaśnimy, jak wygląda kwestia zakwaterowania na czas pobytu za granicą.

Gdzie mieszkają opiekunowie?

Osoby starsze, szczególnie te, których samodzielność ze względu na wieku lub choroby jest mocno ograniczona, wymagają nie tylko opieki, ale i stałego nadzoru.  Z tego powodu ich opiekunowie na czas trwania zlecenia zostają zakwaterowani w jednym domu lub mieszkaniu ze swoimi podopiecznymi. Jako agencja dbamy o to, by nasi opiekunowie mieli zapewnione odpowiednie warunki nie tylko do pracy, ale również odpoczynku po całym dniu. Dlatego w proponowanych przez nas ofertach pracy opiekunowie mogą liczyć na osobny pokój, osobną łazienkę, a także dodatkowe udogodnienia, na przykład dostęp do bezprzewodowego Internetu lub telewizję.

Czego nie należy robić ?

Własny pokój ma zagwarantować opiekunowi możliwość spokojnego odpoczynku, a także dać poczucie prywatności. To bardzo ważny aspekt pracy, opiekun jest zobowiązany dbać o jego stan, a więc przede wszystkim nie niszczyć znajdujących się w nim mebli czy innych sprzętów. Ponadto surowo zabronione jest przyprowadzanie osób z zewnątrz – na przykład znajomych czy członków rodziny. Jest to szczególnie ważne w dobie pandemii koronawirusa – ograniczenie kontaktu osób starszych z innymi ludźmi do niezbędnego minimum jest jedną z głównych zasad bezpieczeństwa w tym trudnym czasie.
Pamiętajmy, że na zleceniu jesteśmy w pracy, więc spożywanie alkoholu i innych używek jest zabronione, nawet w czasie wolnym i we własnym pokoju.
Dostosujmy się do zasad panujących w domu podopiecznego. Jeżeli w domu obowiązuje zakaz palenia tytoniu, to oznacza, że również nie robimy tego w pokoju, który nam został przydzielony na czas zlecenia.

Co z wyżywieniem?

Poza spełniającym odpowiednie warunki zakwaterowaniem, zleceniodawcy są również zobowiązani zapewnić opiekunowi odpowiednie wyżywienie przez cały czas trwania opieki. Zazwyczaj opiekunowie działają według budżetu i środków jakie otrzymują na zakupy dla siebie i podopiecznego, wszystko jednak zależy od warunków zlecenia – niekiedy to rodzina podopiecznego  sama zajmuje się zaopatrzeniem gospodarstwa w niezbędne produkty. W takich przypadkach należy z nimi ustalić listy zakupów.

Plusy mieszkania z podopiecznym

Zakwaterowanie z podopiecznym pod jednym dachem to wiele korzyści, o których warto pamiętać:

Należy pamiętać, że opiekun nie ponosi żadnych kosztów zakwaterowania (np. zużytej wody czy elektryczności). Podobnie wygląda kwestia transportu na i ze zlecenia – zorganizowanie przewozów w obie strony jest naszym obowiązkiem.