Jak zachęcić seniora do aktywności fizycznej?

Aktywność fizyczna w ogromnym stopniu wpływa na ogólny poziom zdrowia organizmu – wspomaga prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, pozwala utrzymać poziom tkanki tłuszczowej na odpowiednim poziomie, przyczynia się do poprawy samopoczucia. Dlatego aktywni powinni być nie tylko młodzi, ale również, i może przede wszystkim, starzy. Niekiedy jednak przekonanie seniora do sportu może być trudne. Jak to zrobić?

Dlaczego uprawiać sport?

„Po co mam się męczyć?” – to pytanie z pewnością zadaje niejeden senior na propozycję aktywnego spędzania wolnego czasu. Trudno im się zresztą dziwić. Aktywności, które nie sprawiają młodym żadnego problemu mogą wydawać się tytanicznym wysiłkiem w zaawansowanym wieku i przy różnego rodzaju schorzeniach. O ile jednak senior nie jest przykuty do łóżka, ruch może mieć zbawienny wpływ na jego zdrowie oraz samopoczucie. Dlatego należy wytłumaczyć mu, co konkretnie może uzyskać, poświęcając czas na regularne ćwiczenia. Jeśli podopieczny jest uparty i wyraźnie niechętny do aktywności, nie należy nalegać, błagać czy grozić – rzeczowa, spokojna rozmowa podparta racjonalnymi argumentami przyniesie dużo lepsze rezultaty. Jakie mogą być to argumenty? Można wspomnieć, chociażby o większej wygodzie po zrzuceniu kilku nadprogramowych kilogramów czy rzadszych infekcjach.

Rozwiej wątpliwości

Nawet jeśli senior przyzna, że sport może przynieść mu pewne korzyści, wciąż może nie być chętny do treningów. Powodem może być tutaj lęk przed nadmiernym przemęczeniem, bólem, kontuzjami etc. Zadaniem opiekuna seniora jest wtedy szybko rozwiewać takie wątpliwości. Można to zrobić zapewniając, że każda aktywność będzie dostosowana do możliwości i ograniczeń seniora. W końcu nikt nie wymaga od osób w zaawansowanym wieku, by biegały jak osoby o kilka dekad młodsze lub dźwigały ciężary.

Bądź partnerem, nie trenerem

Senior z pewnością będzie przychylniej nastawiony do codziennej aktywności fizycznej, jeśli opiekun będzie mu w niej towarzyszył. Oczywiście chodzi tu o towarzystwo na zasadzie współuczestnika treningów, a nie jedynie trenera, który kontroluje i egzekwuje wykonanie danego ćwiczenia. Partnerując seniorowi w jego zmaganiach można dać mu dodatkową motywację. Nie wolno również zapominać o tym, by po każdej aktywności chwalić podopiecznego za włożony wysiłek.

Wybierz odpowiednią aktywność

Wbrew pozorom, lista możliwych aktywności fizycznych, z których może korzystać senior, jest dość długa – od prostych spacerów, przez nordic walking i gimnastykę w wodzie, kończąc na jodze. Należy jednak pamiętać, że seniorzy również mają swoje upodobania. To, czy senior będzie chętnie brać udział w ćwiczeniach, może zależeć od tego czy po prostu mu się podobają, czy nie. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, których jedynym doświadczeniem z aktywnością fizyczną są lekcje wychowania fizycznego z czasów szkolnych. W ich przypadku należy być wyjątkowo wrażliwym na ich potrzeby – jeśli dany rodzaj aktywności im nie odpowiada, należy zaproponować coś innego. Krótko mówiąc: aby zachęcić seniora do aktywności, trzeba zaoferować mu aktywność, która sprawi radość, a nie stanie się przyczyną frustracji. Należy również pamiętać, by aktywność była dostosowana do stanu zdrowia seniora.

Monitoruj wyniki

Postęp w działaniu to jeden z najważniejszych, najskuteczniejszych czynników motywujących do dalszych starań. Nie inaczej jest w przypadku aktywności fizycznej osób starszych. Dlatego jeśli to możliwe, warto prowadzić dzienniczek, w którym będą zapisywane rezultaty treningów. Może to być wszystko, chociażby dystans przemaszerowany w trakcie spaceru czy czas, w jakim pokonano dany dystans na rowerze. W dzisiejszych czasach rynek oferuje wiele rozwiązań do monitorowania wyników aktywności fizycznej, warto z nich korzystać.

Skorzystaj z pomocy specjalisty

Jeśli mimo prób i starań senior wciąż dość niechętnie podchodzi do jakiejkolwiek aktywności fizycznej, warto skorzystać z pomocy osób trzecich. Porozmawiajmy z bliskimi seniora, którzy pomogą nam go odpowiednio zmotywować i sprawdzić, czy w okolicy nie są organizowana spotkania i ćwiczenia dla seniorów pod okiem doświadczonych trenerów personalnych. Wspólne ćwiczenia z innymi mogą mieć dużo większe szanse na zachęcenie naszego seniora do podjęcia wysiłku.

Wykaż się zrozumieniem

Przy tym wszystkim należy pamiętać, że osoby starsze mają mniejsze możliwości niż młodzież. Każdemu może zdarzyć się gorszy dzień, kiedy po prostu nie ma szans na codzienny trening. Należy to uszanować i nie naciskać na seniora, by mimo wszystko próbował zrobić coś wbrew sobie, byle tylko zachować plan dnia. Taka postawa szybko zniechęci go nie tylko do sportu, ale i do opiekuna.