Jak zadbać o higienę snu u osoby starszej?

Osoby starsze bardzo często mają problemy ze snem. Zaburzenia snu u seniorów obejmują nie tylko zbyt wczesne wybudzanie się, ale także kłopoty z zaśnięciem. Są one spowodowane różnymi przyczynami. W celu zapewnienia seniorowi jak najlepszych warunków opieki oraz ogólnego komfortu powinniśmy zadbać o właściwą higienę snu. Wyjaśniamy, jak ułatwić seniorom zasypianie i zapewnić osobom starszym odpowiednie warunki do nocnej regeneracji organizmu.

Dlaczego seniorzy cierpią na zaburzenia snu?

Seniorzy zwykle śpią znacznie krócej. Mniejsza potrzeba snu wynika m.in. ze zmiany trybu życia. Osoby starsze, nawet te sprawne, są z reguły mniej aktywne niż w młodości. Zmniejszona aktywność wpływa na zmniejszenie się potrzeb regeneracyjnych organizmu. Seniorzy często też przysypiają w ciągu dnia, co również utrudnia spokojne przespanie kilku godzin. Przyczyną zaburzeń snu u seniorów są także schorzenia, na które cierpią, odczuwane dolegliwości bólowe, przyjmowane leki, stres oraz zbyt obfite posiłki, które spożywane są w godzinach wieczornych. Organizm seniora funkcjonuje w nieco inny sposób. Ze względu na intensywne procesy starzenia się organizmu trzeba zadbać o zapewnianie osobom starszym jak najlepszych warunków do nocnego odpoczynku. Zadaniem opiekunki seniora jest odpowiednie przygotowanie sypialni przed położeniem się osoby starszej do łóżka oraz zadbanie o to, aby senior wyciszył się przed nocnym odpoczynkiem.

Co zapewnia prawidłową higienę snu seniora?

Senior powinien mieć ustalony plan dnia, który pomaga zapobiegać zaburzeniom snu związanym ze zbytnim nagromadzeniem emocji oraz stresem. To niezwykle ważne, bo bezsenność u seniorów ma często podłoże nerwowe. Sprawny senior powinien jak najwięcej ruszać się w ciągu dnia, dlatego opiekunka ma obowiązek zadbać o jego aktywizację w stopniu dostosowanym do stanu zdrowia i możliwości. Spacery na świeżym powietrzu, nieskomplikowane ćwiczenia, aktywizacja umysłowa są niezwykle ważne nie tylko dla ogólnego samopoczucia seniora, ale także jakości jego snu. Znudzony senior częściej zapada w sen w ciągu dnia, dlatego później ma trudności z zasypianiem i często wybudza się w nocy. Sypialnia seniora powinna być przewietrzona, zanim położy się on do łóżka. Trzeba też zadbać o odpowiednią temperaturę otoczenia, która nie może być zbyt wysoka. Kolacja seniora nie może być zbyt obfita i ciężkostrawna, aby proces trawienia nie utrudniał spokojnego zaśnięcia. Najlepiej, aby wieczorny posiłek podawać osobie starszej na 2-3 godziny przed snem. Nie zaleca się, aby senior przyjmował przed snem zbyt duże ilości płynów, bo będzie musiał często wstawać do toalety. Nie mniej ważne jest unikanie stymulujących bodźców przed snem, które utrudniają zasypianie.