Jak zadbać o skórę głowy seniora?

Skóra na głowie jest dużo delikatniejsza i bardziej podatna na uszkodzenia, niż na innych obszarach ciała. Z wiekiem jej wrażliwość jeszcze wzrasta, dlatego wymaga szczególnie troskliwej opieki. Osoby starsze często nie są w stanie samodzielnie zadbać o stan swojej głowy, zadanie to zatem spoczywa na zajmujących się nimi opiekunach. Sprawdź, o czym należy pamiętać przy codziennej higienie głowy i włosów seniora.

Jak umyć głowę seniora?

Umycie głowy nie jest trudne pod warunkiem, że dysponuje się pełną mobilnością. Niestety, w przypadku wielu osób starszych problemem jest brak możliwości swobodnego poruszania się – dlatego potrzebują one pomocy osób trzecich w zadbaniu o swoją higienę. Jeżeli senior chodzi lub możliwe jest przetransportowanie go do łazienki, taki wybór mycia będzie najbardziej optymalny. Podczas całego zabiegu senior powinien siedzieć – w wannie można umieścić specjalne siedzisko, zaś do kabiny prysznicowej wstawić wodoodporny taboret. W tej pozycji pacjent jest bezpieczniejszy, nie grozi mu poślizgnięcie się w śliskim brodziku, a dla opiekuna seniora mycie jest po prostu wygodniejsze. Większym wyzwaniem jest mycie głowy seniora, które jest pacjentem leżącym. Warto wtedy korzystać ze specjalnej misy pneumatycznej, którą można podłożyć pod głowę seniora bez konieczności zmiany jego pozycji na łóżku, jednak nie jest to konieczne. Zamiast niej można posłużyć się zwykłą miednicą, którą ustawia się nieco niżej niż materac łózka. W takim przypadku seniora należy nieco przesunąć w taki sposób, by jego ramiona i kark spoczywały na materacu, ale głowa wystawała poza obręb łóżka. Dla większej wygody i bezpieczeństwa seniora można mu wtedy podłożyć pod kark małą poduszkę lub ręcznik zwinięty w rulon – woda z szamponem nie będzie wtedy spływać do oczu pacjenta. W takim ułożeniu wystarczy zwilżyć włosy seniora ciepłą wodą (gorąca woda może poparzyć seniora i źle wpłynąć na stan włosów), nanieść szampon i ewentualnie odżywkę, a następnie spłukać i delikatnie osuszyć. Po umyciu głowy włosy może można rozczesać, używając do tego grzebienia z rzadkimi ząbkami (w ten sposób ograniczy się wyrywanie osłabionych włosów). Przy okazji należy pamiętać o umyciu szyi, karku, uszu i twarzy. Czynności te wykonuje się od góry do dołu, przydatne są przy nich specjalne jednorazowe chusteczki.

Jak czesać osoby starsze?

Stan włosów w dużej mierze zależy od ich ułożenia oraz fryzury. Na starość włosy z natury stają się słabsze, bardziej łamliwe, rozdwajające się. Łatwiej też wypadają, przede wszystkim podczas czesania. Dlatego zaleca się, żeby włosy były przycinane dość krótko, również w przypadku kobiet. Utrzymanie ich w czystości stanie się wtedy dużo prostsze, a ich stan ulegnie znacznej poprawie.

Jak zapobiegać wypadaniu włosów?

Z wiekiem włosy wypadają zarówno kobietom, jak i mężczyznom. Generalnie niewiele jest osób w zaawansowanym wieku, które mogą pochwalić się zdrowymi, gęstymi włosami. Łysienie to proces naturalny, niekiedy wzmagany również przez różnego rodzaju schorzenia. Chodzi tutaj nie tylko o dolegliwości dotyczące skóry, a więc na przykład łuszczycę czy problemy łojotokowe, ale również choroby tarczycy, która odpowiedzialna jest za produkcję wielu hormonów. I choć wypadania włosów nie da się odwrócić, to można podjąć działania w celu spowolnienia tego procesu. Jakie to działania?

Do jakiego lekarza zwrócić się o pomoc?

Jeśli skóra głowy i włosy osoby starszej znajdują się w bardzo złym stanie, a podstawowa higiena, dieta i kosmetyki są niewystarczające do utrzymania ich w zdrowiu, należy skonsultować się z trychologiem, czyli lekarzem specjalizującym się właśnie w tej dziedzinie. Po przebadaniu seniora oraz ocenie stanu skóry głowy będzie on w stanie zalecić odpowiednie środki zaradcze.