Jak zaplanować wycieczkę dla seniora?

Na temat starości krąży wiele przekonań. Wiele z nich jest równie powszechnych, co błędnych. Przykładem jest ten mówiący, że osoby starsze są mniej chętne do opuszczania domu i podróży. Tymczasem tak samo jak młodzi, seniorzy potrzebują odmiany i pozytywnych bodźców, a monotonia codziennego życia może być dla nich bardzo szkodliwa. Dlatego warto od czasu do czasu zaplanować dla podopiecznego seniora dłuższą lub krótszą wycieczkę. Jak to zrobić?

Czas i cel podróży seniora

Pierwszym i kluczowym punktem planowania wycieczki jest odpowiedzenie sobie na pytanie: dokąd i kiedy jedziemy? Dlaczego to takie ważne? Opiekun seniora powinien pamiętać, że z racji zaawansowanego wieku osoby starsze dużo silniej reagują na zmiany w ich otoczeniu, niż osoby młodsze – gorzej znoszą  upały czy mrozy. Oznacza to, że wycieczka do ciepłych krajów w środku sezonu wakacyjnego dla osoby, która  jest przyzwyczajona do specyficznego klimatu i uwarunkowań może być bardzo wyczerpująca. Lepiej taki wyjazd przełożyć na czas, kiedy miejscowe warunki stają się łagodniejsze, na przykład jesień lub wczesną wiosnę.

Wybierz odpowiedni środek transportu

Nie tylko lokalny klimat może być dla osoby starszej bardzo męczący – sama podróż często stanowi poważne wyzwanie. Dlatego bardzo ważny jest wybór najdogodniejszej formy transportu. Każda z nich ma pewne istotne zalety oraz wady, które należy wziąć pod uwagę w kontekście stanu zdrowia osoby starszej. Przykładowo – na pokładzie samolotu można w krótkim czasie i w dogodnych warunkach pokonać bardzo długie dystanse. Z drugiej strony należy pamiętać, że dla osób cierpiących na choroby układu krążenia lub układu oddechowego nawet krótka podróż może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Z kolei autokar daje dużo większą mobilność, może bowiem dojechać tam, gdzie nie dotrą inne środki transportu. Jednocześnie poziom komfortu jest raczej niski, szczególnie na długich trasach. Krótko mówiąc – warto sprawdzić, jak można dostać się w wybrane miejsce i czy sama podróż nie będzie stanowić dla osoby starszej zbyt dużego obciążenia.

Sprawdź miejsca noclegowe

Kolejnym punktem planowania powinno być wybranie odpowiedniego miejsca noclegowego dla osoby starszej.  Tak jak przy wyborze środka transportu, należy wziąć pod uwagę potrzeby seniora oraz jego możliwości – szczególnie dotyczy to osób niepełnosprawnych ruchowo. W takich przypadkach należy koniecznie upewnić się, że wybrany obiekt jest odpowiednio przystosowany, przykładowo – czy w budynku są windy. Jeśli senior ma specyficzne potrzeby żywieniowe, a obiekt zapewnia wyżywienie, warto sprawdzić proponowane menu – spożywanie posiłków na miejscu noclegu może zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Dobrze jest również upewnić się, że sam obiekt będzie odpowiedni jeśli chodzi o lokalizację. Jeśli celem wyjazdu jest odpoczywanie na plaży, nie należy wynajmować pokoju w obiekcie położonym w znacznym oddaleniu od niej, gdyż codzienne wyjścia będą dla seniora bardzo męczące i uciążliwe.

Skonsultuj się z lekarzem

O wakacyjnym wyjeździe seniora należy konieczne powiadomić jego lekarza i skonsultować z nim tę kwestię.  Warto to zrobić jeszcze przed podjęciem konkretnych kroków,  takich jak rezerwowanie noclegu czy opłacanie  transportu. Lekarz powinien sprawdzić stan zdrowia seniora, wydać stosowne zalecenie, a jeśli istnieje taka potrzeba – wypisać recepty na niezbędne leki. Przed wyjazdem należy również dopełnić pewnych formalności, na przykład wykonać szczepienia ochronne (o ile jest to konieczne), wykupić ubezpieczenie lub wyrobić kartę EKUZ.

Pamiętaj o pandemii!

Mimo że w wielu krajach w dużym stopniu przywrócono już swobodę podróżowania, należy cały czas pamiętać o trwającej pandemii koronawirusa. Jest ona szczególnie dużym zagrożeniem dla osób starszych, dlatego to właśnie one powinny być otoczone wyjątkową opieką. Jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań, na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem senior powinien otrzymać szczepionkę. Konieczne jest również ograniczenie – w miarę możliwości – bezpośredniego i bliskiego kontaktu z obcymi ludźmi, a także dbanie o odpowiednią higienę. Te same zasady dotyczą również opiekuna seniora.